Tokarz /frezer cnc jak zacząć ?

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
BlazejCG
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 88
Rejestracja: 21 lip 2014, 22:47
Lokalizacja: lubuskie

Tokarz /frezer cnc jak zacząć ?

#1

Post napisał: BlazejCG » 03 gru 2014, 19:28

Witam ,
Mam pytanie dosyć konkretne. Jak zacząć jako tokarz / frezer cnc .W tym roku kończę technikum o specjalizacji obrabiarki sterowane numerycznie -programista/konserwator.

Wstępnie rozglądałem się za kursami na oprogramowanie Sinumerik/Heidenhain
Jednak trochę się obawiam , ponieważ ze szkoły nie wynoszę praktycznie żadnego doświadczenia przy pracy z maszyną tylko podstawowe prace typu ustalenie punku początkowego , wymiana narzędzi itp.

Moje pytanie do was... Od czego zacząć ? czy taki kurs to dobry początek przed szukaniem pracy ,bo z tego co widzę na rynku ofert z możliwością przyuczenia jak na lekarstwo.

Pozdrawiam :)



Tagi:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#2

Post napisał: jasiu... » 03 gru 2014, 20:33

Twój problem leży prawdopodobnie zupełnie gdzie indziej, niż ci się wydaje.

Spróbuj odpowiedzieć na krótkie pytanie - w jakim celu chcesz cokolwiek na maszynie programować.

Głupie pytanie - nie całkiem. Chodzi mi o takie szczegółowe "w jakim celu". Czy ty potrafisz, np. na tokarce przewidzieć cały proces obróbki, żeby się nie okazało, że np. po zrobieniu jednej strony, nie ma za co złapać, żeby drugą stronę obrobić? To samo może dotyczyć np. frezarki. Potrafisz tak zaplanować proces, żeby się nie "wygło" po odmocowaniu z maszyny? Chodzi mi o odpowiedź na pytanie, czy umiesz przewidzieć, co po czym nastąpi, jakich narzędzi użyjesz, w jaki sposób przygotówkę zamocujesz i jakie parametry zastosujesz do konkretnego materiału (stal węglowa, nierdzewna, mosiądz, aluminium)? A wiesz kiedy frez współbieżnie, a kiedy przeciwbieżnie?

Idźmy dalej - znasz metody mocowania materiału, umiesz mierzyć? Znasz rysunek techniczny, w tym np. jak wykonać określone pasowania?

Jeśli tak, to z całą pewnością potrafisz twój zamysł zapisać za pomocą zrozumiałych dla obrabiarki symboli (kodów G), które są po prostu opisem poszczególnych ruchów. Tego się powinieneś nauczyć sam, oczywiście instrukcja siniumerika, czy HH (w zależności czym dysponujesz) jest niezbędna.

Ja myślę, że tobie jest potrzebne, zamiast kursu, konkretne przeszkolenie na obróbce, na początku np. tam, gdzie masz ustawiacza i programistę, żeby poczuć, jak wyskakuje element z uchwytu tokarskiego, ewentualnie żeby przygrzać nożem, czy frezem w materiał. Jeśli był ustawiacz, czy programista, to będzie na nich. A ty po pół roku takiej głupiej może roboty będziesz już wiedział jakiej wiedzy ci brakuje i gdzie jej szukać.

Powodzenia!


Autor tematu
BlazejCG
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 88
Rejestracja: 21 lip 2014, 22:47
Lokalizacja: lubuskie

#3

Post napisał: BlazejCG » 03 gru 2014, 21:10

Dzięki za odpowiedź! Otworzyłeś mi całkowicie nowy pogląd na sprawę..



W jakim celu chce cokolwiek programować ? hmm Jest to interesujący kierunek ,praca bardzo ciekawa ... strasznie ciągnie mnie do tego zawodu.. pomimo tego ,że mogłem wybrać ''samochodówkę''

Generalnie proces technologiczny nie sprawia mi problemów , umiem przewidzieć jakie operacje kolejno zastosować po obejrzeniu rysunku wykonawczego
Metody mocowań znam , pomiary kontrolne również nie są mi obce , pasowania także

Problem leży w tym że na pracowni gdzie mamy dostęp do tokarek i frezarek czuje niedosyt.. nie mam możliwości wykonania np wszystkich stopni na wałku , ponieważ inni też muszą przy tym pracować i tak to się kończy :(

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”