Mufki wciskane do rur małej średnicy poszukiwane

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
gregor1975
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 420
Rejestracja: 25 kwie 2012, 17:30
Lokalizacja: K-K

Mufki wciskane do rur małej średnicy poszukiwane

#1

Post napisał: gregor1975 » 04 paź 2015, 19:29

Witam,

Szukam mufek do rur/prętów, ale mam problem bo po pierwsze nie wiem, czy dobrze to nazywam a po drugie, czy w ogóle takie coś istnieje więc wolę zapytać praktyków.

Chodzi o łączniki do rur/prętów typu trójnik 3x90 stopni (jak „początek” trójwymiarowego układu współrzędnych).

Materiał dowolny nadający się do montażu rurek/prętów na wcisk lub klej. Średnica kompatybilna z dostępnymi w sprzedaży rurkami/prętami. Korzystna jak najmniejsza.

Potrzebne mi to do porobienia osłon na wrażliwą na kurz aparaturę laboratoryjną – porobię stelaże, na których rozpostarte będą worki foliowe. Będzie to być może mało estetyczne, ale szybkie i tanie w wykonaniu, łatwo konfigurowalne, lekkie i skuteczne.
Pierwotnie chciałem to robić z transparentnego tworzywa sztucznego (PMMA, PC), ale nie wychodzi to tanio, poza tym nie mam w pełni opanowanego warsztatu spawania tworzyw sztucznych.
Zrobiłem z kartonu, ale ani to estetyczne, ani lekkie i wydaje się też, że jest to przyjazne środowisko dla pleśni.

Znacie jakieś sklepy internetowe sprzedające takie coś? A może w Castoramie to znajdę, tylko na jakim dziale szukać? W moim mieście obsługa w tym markecie jest kompletnie niekumata i leniwa, nie wierzę zatem, że zostanę zrozumiany, dlatego pytam tutaj.



Tagi:


NFZ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 398
Rejestracja: 07 paź 2012, 21:49
Lokalizacja: inąd

Re: Mufki wciskane do rur małej średnicy poszukiwane

#2

Post napisał: NFZ » 04 paź 2015, 19:44

gregor1975 pisze:rur/prętów typu trójnik 3x90 stopni (jak „początek” trójwymiarowego układu współrzędnych).
Tzw. narożnik.


ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

Re: Mufki wciskane do rur małej średnicy poszukiwane

#3

Post napisał: ma555rek » 04 paź 2015, 19:44

gregor1975 pisze:Pierwotnie chciałem to robić z transparentnego tworzywa sztucznego (PMMA, PC), ale nie wychodzi to tanio, poza tym nie mam w pełni opanowanego warsztatu spawania tworzyw sztucznych.
do 3mm poilwęglan zaginasz na zaginarce jak blachę.
Oczywiście nie chce dać się dogiąć do kąta ale po podgrzaniu nagrzewnicą ( próbka!!) wstępnie zagiętego dociśniesz już do kata i stoi jak trzeba.
Gdzie się rozwinięcia nie da to na kątownik
Pasjonat

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4695
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Mufki wciskane do rur małej średnicy poszukiwane

#4

Post napisał: pitsa » 04 paź 2015, 21:25

gregor1975 pisze:szybkie i tanie w wykonaniu, łatwo konfigurowalne, lekkie i skuteczne.
Tani, szybki i nietypowy pomysł:

Kup roletę z cienkich patyczków bambusa. Mają około 3mm średnicy.
Do tego przyda się odrobina drutu średnicy około 1mm i mocna nitka.
drut może być spawalniczy lub nawet duże zszywacze.
Będą potrzebne tylko krótkie kawałki do zrobienia łączników do zrobienia
gładkich narożników.
Weź nitkę i nawijaj tak jak kiedyś robiło się latawce skrzynkowe. ;-)

Można z tego zrobić konstrukcję dopasowaną do kształtu aparatury.
Zamiast folią można pokryć bibułą, która po lakierowaniu da efekt japońskiego domku...
lub w zależności od estetyki wykonania... średniowiecznego okna z szybą z pęcherza. ;-)


Żeby nie dziadować: może tektura polipropylenowa byłaby szybka i wygodna do zastosowania?
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
gregor1975
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 420
Rejestracja: 25 kwie 2012, 17:30
Lokalizacja: K-K

#5

Post napisał: gregor1975 » 05 paź 2015, 19:21

Dziękuję kolegom za odzew.

@ma555rek:
Tworzywo oczywiście optymalne, poliwęglan jedynka załatwiłby sprawę a i bez spawania mogłoby się obyć. To jednak drogo, tym bardziej, że w moim przypadku tylko zakup wysyłkowy wchodzi w grę.

@pitsa:
To ma być przede wszystkim szczelne bo ma chronić przed kurzem i lekkie. Pomysł oryginalny, ale nie dla mnie.

Byłem dziś u żółto-niebieskich i szukałem trójnika narożnego. Znalazłem.... fi 25mm ze stali chromowanej :mrgreen: Rozczarowany, dalej błąkałem się po tym sklepie, aż trafiłem na stoisko z kształtownikami alu. Były tam między innymi rurki, te małej średnicy bajecznie tanie bo od 3 do 4PLN/mb.
A wcześniej w etatowym miejscu u zaprzyjaźnionego warsztatowca znalazłem około 1,5m rurki procesowej fi6 z kwasiaka. Za mało na konstrukcję, ale w sam raz na trójniczki, które zapewne mi wykona. Potem dopasuję to do tych aluminiowych z Castoramy, kupię ile trzeba i po problemie.

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#6

Post napisał: k-m-r1 » 05 paź 2015, 20:58

narożniki powiercić w kawałku alu lub inny tani materiał wiertło i hejaaa
luz uzupełnić klejem sylikonem lub kropelka? a może na wcisk ?

rurka? lekka tańszy pręt stalowy fi 3mm tniesz na długość gniesz jak trzeba

resztę opakowania z foli budowlanej
Worek na śmieci taki grubszy?
Cerata na stoły

Wszystkie te materiały zakleisz taśmą jeśli nie taśma to żelazko dobrać temp i zgrzewać rogiem żelazka gdyby był problem położyć papier do pieczenia ciast nie przywiera i nie zostawia śladu.
MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]


Autor tematu
gregor1975
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 420
Rejestracja: 25 kwie 2012, 17:30
Lokalizacja: K-K

#7

Post napisał: gregor1975 » 05 paź 2015, 21:41

k-m-r1 pisze:narożniki powiercić w kawałku alu lub inny tani materiał wiertło i hejaaa
Trzeba działać najmniej kłopotliwymi środkami pozwalającymi osiągnąć ten sam efekt. Nie będę szukał żadnych kawałków alu i wiercił, po prostu potnę tą rurkę z kwasiaka na wymiar, dognę do kąta prostego, potem przyjdzie pan majster i dospawa "trzeci wymiar", czyli położy kilkanaście punktowych heftów.

k-m-r1 pisze:resztę opakowania z foli budowlanej
Jak najbardziej, mam taką w zanadrzu - tzw. kaptury foliowe na palety - mocna, gruba folia.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”