Łożyska igiełkowe - luzy

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Łożyska igiełkowe - luzy

#1

Post napisał: strikexp » 10 maja 2017, 23:31

Ostatnio kupiłem cały karton łożysk, głównie tanizny. Ku mojemu zdziwieniu łożysko igiełkowe latało luźno po wałku liniowym fi 30mm, natomiast stożkowe pasowało idealnie.
Czym to jest spowodowane? Czy łożyska liniowe mają celowo zrobione luzy aby łatwo się zakładały? Miałem nadzieję zrobić na nich solidne wrzeciono ale widzę że na pewno nie będą pasować do wałka liniowego. :sad:
Czy łożyska baryłkowe i walcowe mają podobną wadę?



Tagi:


atlc
Posty w temacie: 1

#2

Post napisał: atlc » 11 maja 2017, 12:52

Ha ha ha :D
Zacytuję:
"Maszyny to na tyle prosty temat że można je budować z dość niewielką wiedzą."
"Śmiejesz się że mnie ponieważ nie znałem łożysk typu KK. A założę się że nie byłbyś w stanie wymienić przynajmniej jednego które znam ja."

Brzmi znajomo?:D

Tabele tolerancji i katalogi łożysk oraz wałków liniowych w łapę i wszystkiego się dowiesz.


Freeway
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 70
Rejestracja: 27 sie 2014, 08:16
Lokalizacja: Białystok

#3

Post napisał: Freeway » 11 maja 2017, 13:43

Budując wrzeciono trzeba mieć dobrą tokarkę i narzędzia a nie brać w rękę wałek liniowy ze sklepu... :P


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: strikexp » 11 maja 2017, 18:29

Z dobrej tokarki to można skorzystać u specjalisty za kasę. A wałek liniowy jest wykonany z hartowanej powierzchniowo np Ck55 i w określonej tolerancji. Cenowo to bardzo dobra opcja.
No i ja napisałem że chcę solidne wrzeciono a nie dokładne, to są dwa różne pojęcia.
atlc pisze: Tabele tolerancji i katalogi łożysk oraz wałków liniowych w łapę i wszystkiego się dowiesz.
To że są pewne tolerancje to ja doskonale wiem. Chodziło mi o to czy dostałem jakiś chiński badziew, czy w niektórych łożyskach są tak ogromne luzy. Dla mnie to jest dziwne jak łożysko igiełkowe lata po wałku luźniej niż liniowe.
Ale może to wynika z tego żę pierwszy raz mam z nimi styczność.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7590
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#5

Post napisał: pukury » 11 maja 2017, 18:52

hej.
podobnie będzie przy drugim , trzecim i dalszych kontaktach.
po prostu - tolerancje ( więc i luzy ) wynikają z założeń co do pracy.
przenosząc na lepiej znane Ci tematy - podłączyłem plus na minus i procek się spalił.
czy tak będzie przy kolejnych kontaktach między mną i prockiem ?
bez urazy - tak to jest.
pzd.
Mane Tekel Fares


logopeda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 443
Rejestracja: 04 gru 2013, 08:31
Lokalizacja: Ostrzeszów

#6

Post napisał: logopeda » 11 maja 2017, 19:22

Miałem już nie pisać ale jak to powiadają "nieeeee mogę" .
Kol.strikexp z całym największym szacunkiem cyt."Dla mnie to jest dziwne jak łożysko igiełkowe lata po wałku luźniej niż liniowe." No bez jaj - to aż tak nie rozumiesz różnicy w działaniu obu tych typów łożysk??? Przecież są wszędzie dostępne rysunki i filmy i Bóg wie co...jest też literatura ale tu chyba jest duuuży problem :)


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: strikexp » 11 maja 2017, 20:07

Ja dobrze wiem jak są zbudowane takie łożyska. Liniowe to już ze 2 lata temu kupiłem. Ale po prostu przeraziłem się że łożysko igiełkowe ma tak dużą średnicę w stosunku do tej w opisie. Nie ma mowy aby te które kupiłem założyć na wałek liniowy o podanej średnicy.
A szukam właśnie takiego szybkiego rozwiązania.
Pomyślałem więc aby kupić droższe walcowe lub baryłkowe. Jednak nie chcę wyrzucić kilkudziesięciu złotych w błoto, i dlatego pytam się czy tam nie będzie takiego problemu?
A może problem leży w podtypie łożyska igiełkowego i wystarczy kupić inny model?


logopeda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 443
Rejestracja: 04 gru 2013, 08:31
Lokalizacja: Ostrzeszów

#8

Post napisał: logopeda » 11 maja 2017, 20:28

Kol.strikexp "Ja dobrze wiem jak są zbudowane takie łożyska.) No właśnie nie wiesz:) tym opisem udowodniłeś że nie masz ZIELONEGO pojęcia... naprawdę dobrze tutaj Tobie radzimy od miesiąca czy dwóch - więcej czytaj, studiuj, podglądaj filmiki na youtube niż pisz na forum... i tak na koniec -nie piszę tego złośliwie- naprawdę :)


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#9

Post napisał: dance1 » 11 maja 2017, 21:11

strikexp pisze: A może problem leży w podtypie łożyska igiełkowego i wystarczy kupić inny model?
Nie, problem jest w tym że nie masz zielonego, niebieskiego i żadnego pojęcia o mechanice i budowie maszyn, nie masz pojęcia co jest co a tym bardziej po co.
To jest właśnie Twój największy problem.
Czytać tych Twoich bzdur często nie można.
Ehhh, szkoda klawiatury.
Bywaj.
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: strikexp » 11 maja 2017, 22:22

Przypuszczam że rozwiazaniem mojego problemu będzie wymiana łożysk HK na NA. Ale cóż, z tego co widzę, muszę sprawdzić sam :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”