cncCAD - krzywe modyfikujące do 3D

eduCAD
Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

cncCAD - krzywe modyfikujące do 3D

#1

Post napisał: Piotr Rakowski » 23 lut 2012, 09:07

Witam kolegów,

Chcę opisać nowość, jaką pokazywałem na targach RemaDays 2012, opcję modyfikacji ścieżek krzywymi modyfikującymi. Opcja ta pozwala na otrzymywanie frezowania 3D na rysunku 2D - brzmi niewiarygodnie, ale działa bardzo fajnie ;-)

Co ważne - utworzone w ten sposób zostają od razu ścieżki g-kodów dla narzędzi!

Jak to działa?
------------------
Postaram się to opisać w krokach:
1. Rysujemy w programie cncCAD rysunki ścieżek. W poniższym przykładzie będzie to najzwyczajniejszy napis złożony z liter ABC.
2. Rysujemy krzywą modyfikującą. Krzywa musi być wielobokiem. Krzywą można narysować od dołu (modyfikacja wzdłuż osi X) lub z prawej strony obiektów (modyfikacja po osi Y). W tym przykładzie po jest osi X.
3. Głębokości zejść osi Z wyznaczają punkty krzywej modyfikującej - im dalej (na minus) od punktu 0,0 układu współrzędnych ekranowych - tym głębiej.

Obrazek

4. Naciskamy magiczny przycisk na ekranie programu i... otrzymujemy gotowe g-kody. Ich podgląd wydać podglądzie 3D modułu cncCAM 2.5 (podgląd ISO - 3D)

Obrazek

oraz w rzucie z boku:

Obrazek

A teraz drugi przykład: te same litery wypełniamy ścieżkami wybrania kieszeni dla frezu 3 mm. Rysujemy krzywą z lewej strony (modyfikacja po osi Y):

Obrazek

jak poprzednio naciskamy magiczny przycisk ekranowy i otrzymujemy w wyniku:

Obrazek

oraz w rzucie z boku:

Obrazek

Im więcej jest punktów tym dokładniej oczywiście wygląda nasze odwzorowanie złożenia kształtów. W ten sposób jesteśmy w stanie wykonywać najróżniejsze elementy, które do tej pory trzeba było robić w programach 3D.

Narysowałem od ręki "główkę" gitary elektrycznej. Gdybym chciał ją teraz wyprofilować miałbym problem. Ale od czego jest opisywana "magiczna opcja" ;-). Tak więc główka + ścieżki wybierania kieszeni + krzywa modyfikująca wyglądają następująco:

Obrazek

po kliknięciu, jak wyżej otrzymujemy:

Obrazek

i (oba rzuty boczne na raz):

Obrazek

A teraz przykład bardzo prostego elementu zdobniczego, jakim jest gwiazdka. Normalnie znów trzeba byłoby użyć jakiegoś programu generującego obiekt 3D, a tu jest to dostępne z tzw. "palca". Idea jest taka - używamy frezu stożkowego, wchodzimy znad materiału (początki ramion gwiazdki) na głębokość 10 mm na środku. Rysujemy gwiazdkę, jako 5 linii zaczynających się na zewnątrz i spotykających w jednym punkcie na środku. Ważne - każda linia rysowana być musi w tym samym kierunku. Pod spodem rysujemy krzywą modyfikującą tak, aby każdy początek gwiazdki zaczynał się "na górze", a wszystkie kończyły w jednym punkcie "na dole". Spójrzcie na rysunek:

Obrazek

Zwracam uwagę na to, że górne linie krzywej modyfikującej zaczynają się ponad osią X. W wyniku generowania g-kodu otrzymamy to, o co nam chodziło:

Obrazek

i w rzucie z boku:

Obrazek

Jak na razie tylko mój program ma takie "patenty" i znów jak poprzednio jest to "wyprzedzanie" konkurencji. Piszcie, jak się Wam to podoba.

Pozdrawiam, PR


Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Tagi:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#2

Post napisał: jasiu... » 23 lut 2012, 18:32

Myślę już 10 minut, do czego w praktyce można by to wykorzystać i w sumie nic konkretnego nie przychodzi mi do głowy. Jedno w tym wszystkim przerasta moją wyobraźnię. W rzeczywistych przedmiotach chyba nie występuje taka sytuacja, kiedy to dany kształt trzeba zagłębić według twojego pomysłu. Piszę to jako "stary praktyk". Dla mnie ta opcja, a mam bardzo długie doświadczenie w obróbce jest wybitnie akademicka i traktuję ją jako ciekawostkę.

Bo jeśli już ktoś potrzebuje naprawdę 3d, to powinien zdecydować się na dobry modeler, a nie posługiwać się protezami. Rhino 4 kosztuje obecnie razem z WAT-em niecałe 5 tysięcy złotych. Wybacz, ale jeśli ktoś chce się wziąć za profesjonalną obróbkę np. form, to taka cena nie powinna być dla niego najmniejszym problemem. Tu się nie da taczką zastąpić wywrotki, tu musisz mieć narzędzie, które zrobi wszystko, bo w Rhino również możesz bez kłopotu twoją ciekawostkę zastosować (rysujesz w np. XY, wyciągasz i tniesz płaszczyznami w XZ i YZ).

Czyli co - program po to, "żeby się ludzie uczyli"? Ale to jest trochę nieuczciwe, dawać ludziom program do uczenia się, który później i tak będą musieli wymienić na coś profesjonalnego. Bo już zaokrąglić przecięcia się płaszczyzn (wiem pojawia się straszne słowo NURBS) to się nie da? Ale to jest bardzo potrzebne!

Skoro napisałeś: "Piszcie, jak się Wam to podoba", to napisałem.

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1663
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#3

Post napisał: grg12 » 23 lut 2012, 20:38

jasiu... pisze:Myślę już 10 minut, do czego w praktyce można by to wykorzystać i w sumie nic konkretnego nie przychodzi mi do głowy.
Mnie przychodzi do głowy grawerowanie napisów robionych czcionką jednoprzebiegową (nie zamknięte krzywe) albo innych zawijasów - można zrobić płynne wejścia i wyjścia bardziej przypominające ręczną grawerkę. Albo - modulować grubość linii. Kolejna możliwość - grawerowanie płytek drukowanych bez używania splanowanego stołu pod ciśnieniowego - mocujemy płytkę, sondujemy w kilku punktach i modyfikujemy program tak żeby podążał za krzywizna płytki (jakiś czas temu widziałem na forum link do programu który automatycznie próbkował płytkę i modyfikował g-kod). Czasami chciałoby się wygrawerować napis na przedmiocie z krzywiznami - modelowanie przedmiotu w 3D tylko po to żeby naciągnąć na niego płaską grawurę to trochę jak strzelanie z armaty do much...
Pozdrawiam
Grzesiek

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Post napisał: Piotr Rakowski » 23 lut 2012, 23:55

Jasiu.. - jeśli jesteś, jak mówisz starym praktykiem to wiesz, że w większości przypadków, z którymi spotykają się przeciętni użytkownicy maszyn np. do drewna to zakrzywianie, pochylanie albo wyoblanie płaszczyzn frezowania. Ja jako także stary, bo bądź co bądź 50-letni już człowiek wiem, że te opcje, które powymyślałem nie są bynajmniej czysto akademickie. Sporo robię w drewnie, np. gitary i meble. Dawno już miałem potrzebę robienia nieskomplikowanych przekształceń obiektów do czegoś, co nazywam udawane 3D.

Skoro jesteś biegły w zakrzywieniach pow. NURBS to także powinieneś wiedzieć, że sam Rhino nie wystarczy, żeby otrzymać g-kody. Potrzebujesz RhinoCAM, VisualMilla lub madCAMa (najczęściej używane CAMY z Rhino), a to już nie jest 5000 zł, a co najmniej 2x tyle. Dodam, że 95% moich klientów na wieść, że ma uczyć się programu modelującego 3D - od razu "wymięka". Więc może mam trochę racji w tym, że wymyśliłem opcję 3D-podobną?

Nie będę Cię jednak przekonywał do słuszności mojego wywodu - jeśli nie widzisz zastosowania - to nie widzisz i tyle.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#5

Post napisał: jasiu... » 24 lut 2012, 16:09

Kolega grg12 chyba poszedł za daleko. Otóż wydaje mi się, że płytek drukowanych nikt nie umieszcza w powietrzu (imadło? może na podkładkach i łapy ze śrubami?), by później sondować ich wykrzywienie i modyfikować do tego program. Owszem, tak się da, ale pytanie, czy w praktyce powinniśmy to traktować jako metodę, czy jako ciekawostkę.

Przypomina mi się baca, sznurujący kierpca dżdżownicą, bo "trzeba sobie panocku, jakoś radzić".

Co do drewna natomiast, to się zgodzę, bo w tym materiale i tak liczy się najczęściej efekt, a nie np. wykonanie dość skomplikowanej przestrzennie powierzchni zamknięcia formy. Bo rzeczywiście, w drewnie i tak tarnik i płótno ścierne pozwolą ładnie wszystko wyprowadzić tak, żeby wszystko wizualnie grało. Ot po prostu inna branża i inne priorytety.

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1663
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#6

Post napisał: grg12 » 24 lut 2012, 17:20

jasiu... pisze:Kolega grg12 chyba poszedł za daleko. Otóż wydaje mi się, że płytek drukowanych nikt nie umieszcza w powietrzu
W produkcji pewnie nie - ale poczytaj np.
http://phk.freebsd.dk/CncPcb/
http://www.cnczone.com/forums/pcb_milli ... uting.html
albo po prostu zapytaj google o "pcb cnc depth compensation" - zobaczysz ilu ludzi próbuje frezować pcb w powietrzu :)

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7

Post napisał: Piotr Rakowski » 27 lut 2012, 21:48

Owszem, tak się da, ale pytanie, czy w praktyce powinniśmy to traktować jako metodę, czy jako ciekawostkę.
Jeśli 3-4 zakrzywieniami jestem w stanie zrobić to samo, co przy użyciu modelu 3D, który musiałbym najpierw zrobić, a potem przekonwertować - to z pewnością nie jest to ciekawostka. Ale oczywiście każdy może uznać to za szarlatanerię...
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

mitek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 744
Rejestracja: 09 cze 2009, 22:06
Lokalizacja: k/Krakowa
Kontakt:

#8

Post napisał: mitek » 29 lut 2012, 16:06

Modelowanie czegoś takiego było by co najmniej dziwne a tym chop siup i jadę :) no ale ja ma tylko 30 lat wiec nie wiem nic o życiu :)

Obrazek
Obrazek
Coś jest niemożliwe do czasu... gdy przyjdzie ktoś kto nie wie że jest to niemożliwe i to zrobi :-D

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9

Post napisał: Piotr Rakowski » 02 mar 2012, 00:17

Myślę też nad tym, ale niestety jest to trochę skomplikowane. Bo o ile jedna krzywa modyfikująca jest do wyobrażenia, to już dwie i to działające jednocześnie (jak rzuty perspektywiczne) będą problemem, obawiam się. Przemyślę sprawę i dam znać, czy da się to zrobić w sposób nieskomplikowany.

Mitek - nie wyjeżdżaj tu z dictum o życiu - nie to jest sednem sprawy...
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

mitek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 744
Rejestracja: 09 cze 2009, 22:06
Lokalizacja: k/Krakowa
Kontakt:

#10

Post napisał: mitek » 02 mar 2012, 14:27

Wszyscy mogą a ja wiekiem się pochwalić nie mogę...

Moja zabawa z czymś innym... ale metodą bliską
Myślałem by jedna linia miałem jedną wodząca nie więcej...

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Coś jest niemożliwe do czasu... gdy przyjdzie ktoś kto nie wie że jest to niemożliwe i to zrobi :-D

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „eduCAD”