Ploter laserowy, grawerka laserowa

Plotery tnące

Autor tematu
Gragda
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 09 sty 2016, 23:42
Lokalizacja: Kielce

Ploter laserowy, grawerka laserowa

#1

Post napisał: Gragda » 10 sty 2016, 00:13

Cześć wszystkim.
Od jakiegoś czasu szperam tu na forum alee...

Przewertowałam wiele tematów, mimo to postanowiłam się zarejestrować i napisać.

Szukam plotera laserowego z możliwością grawerowania.
Lubię grawerować w drewnie, zwykłą małą grawerką. Lubię też robić przeróżne przedmioty z drewna, kupuję gotowe, wycięte i działam dalej sama z obróbką.

Postanowiłam kupić ploter do cięcia w sklejce z możliwością grawerowania, do sklejki 3mm/4mm, za duża grubość nie za bardzo, nie stać mnie na ploter o większej mocy. Pole manewru 30x30, 30x40, dużego nie potrzebuję.

Czasami np robię szkatułkę co ma 5cm wysokości i chciałabym na niej coś ambitniejszego wygrawerować, ale nie zawsze jest to przyjemne, i w takich sytuacjach wolałabym wygrawerować coś na wieczku właśnie za pomocą plotera.

Trochę się naczytałam, o chłodzeniu, wszystkich tych akcesoriach, tubach, soczewkach, przejrzałam oferty, drogie oferty, większych firm
ale często używacie stwierdzenia, że lepiej kupić chiński.


Co byście mi chińskiego polecili?
Szkoda mi wydać oszczędności na coś co okaże się klapą, a też nie chce szaleć i sama się nauczyć o co w tym wszystkim chodzi.

Denerwujecie się o takie pytania, wiem, widuję to na forum.
Może ktoś z Was mi pomoże, może nie.
Dzięki z góry za każde dobre i złe słowo :)



Tagi:


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#2

Post napisał: kubus838 » 10 sty 2016, 12:26

Witam
O ploterach raczej Ci nic sensownego nie napisze. Ale wiem, że również tu na forum są takie firmu które sprzedają takie urządzenie np: grawerki.biz. Tylko musisz wiedzeć, że takiej laserowej grawerki raczej w domu nie możesz używać - smród spalenizny.

Ale przyczytałem też, że chcesz robić wieczka do szkatułek. I tu jedyne co mi przychodzi do głowy frezarka 3d. A najważniejsze jest to, że będziesz jej mogła używać w domu np. w bloku - tak jak ja swoją używam. Drugą ważną rzeczą jest to, że w przypadku użycia frezarki będziesz mogła od razu projektować całe wieczko wraz z elementami grawerowanym. Później wszystko wyfrezować. Efekt pracy będzie taki, że otrzymasz takie wieczko ze wszystkimi elementami czyli gotowe do montażu. Tylko w przypadku frezarki będziesz mogła projektować wszelkie łuki, zagłąbienia i eksponować na takim wieczku różnego rodzaju reliefy. Przy takiej frezarce nie będziesz ograniczona grubością materiałową jak w przypadku lasera. Taraz jedna z ważnych rzeczy: używanie takiej frezarki nie wiąże się z tym, że wszystko będzie brudne umazane olejem. Takie urządzenia z reguły są czyste i fajnie wygladają. Taka frezarka a raczej ploter frezujący różni się od lasera tym, że nie ma "działa" laserowego tylko jest wrzeciono z zamontowanym frezem. Nie jest potrzebne chłodzenie w Twoim przypadku ani żadnej kabiny gdzie się ją zamyka. Do Twoich prac będziesz raczej używała frezów o grubości nawet 3mm - koszt takiego freza to około 10zł i starczy na długo. Nastepną rzeczą jest to, że takiej frezarki możesz również używać do cięcia materiału i to nie tylko drewna a nawet tworzywa sztycznego.

Dlatego przemyśl czy warto inwestować w laser czy lepiej we frezarke/ploter frazujący.

I jeszcze jedno żeby nie było niedomówień - nie jestem ani producentem a ni dystrybutorem takich urządzeń. Swoją maszyne złożyłem sobie sam i używam jej tylko do własnych "zabaw". A link który Ci napisałem wyżej to jest link firmy od której kupiłem oprogramowanie sterujace do własnej frezarki. I tam masz prównianie laserów z frezarkami. Oczywiście nie jestem pracownikiem tej firmy.

robert


Autor tematu
Gragda
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 09 sty 2016, 23:42
Lokalizacja: Kielce

#3

Post napisał: Gragda » 10 sty 2016, 12:52

Masz rację, fajna sprawa.

Mam swój kąt w domu, taką małą pracownię w piwnicy :) I tam przesiaduję, a o tym, że będzie czuć spalenizną, nie pomyślałam.

Jednak czasami chciałabym przykładowo wyciąć jakiś mały element w sklejce, powiedzmy robię pudełeczka na prezenty świąteczne i na każdym chce mieć napis wesołych świąt, i żeby był taki sam, to już muszę uciec do plotera laserowego, który mi to wytnie precyzyjnie. Bo też chodzi mi właśnie o małe elementy.

Ale dzięki wielkie, teraz tylko tak spojrzałam, ale poczytam o ploterach frezujących :)


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#4

Post napisał: kubus838 » 10 sty 2016, 13:29

Widzisz, dla Twojego zajęcia czyli też i pracy seryjnej bardzo dobrym rozwiązaniem jest obrabiarka sterowana komputerowo czyli laser oraz frezarka. Na obu tych urządzeniach można przy jednym projekcie wykonywać niezliczoną ilość takich samych elementów o których Ty piszesz. Bardzo często te urządzenia wykonują tę samą operacje używając do tego innych narzędzi. Ale przy rodzaju elementów które chcesz wykonywać w dalszym ciągu jestem przekonany nad wyższością frezarki 3d. Ale też są i inne warunki np: frezarka jednak wydaje odgłos podczas pracy freza w drewnie jest to popularnie nazywane "bzyczenie" ale w bloku jest to do przyjęcia. Laser z kolei obrabia meteriał bezgłośnie i to jest zaleta urządzenia laserowego ale niestety podczas palenia wydobywa się smród spelenizny. Producenci w urządzeniach laserowych dokładają taki "system" przewietrzania całej komory i odprowadzenia spalin na zewnątrz rurą harmonijką. Co jednocześnie wiąze się z tym, że musisz mieć dostęp do jakiegoś kanały aby taką ryre podłączyć. I od razy pisze, w kanał wentylacyjny nie można tego podłączać. Ludzie radza sobie z tym tak, że w jakiś małych okienkach montują te rury albo przebijają sciane na wylot i tam montują te rury odprowadzające spaliny. Inaczej się nie da bo grozi to konsekwancjami zdrowotnymi.

A tak na marginesie jak pisałem wyżej frezarką też można z powodzeniem wycinać w sklejce różna kształty. Wtedy taka obróbka nazywa sie obróbka 2d

robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Plotery tnące”