strategia obróbki , pierwsze przejście freza

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
tomk38
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 267
Rejestracja: 26 lis 2013, 10:56
Lokalizacja: Gdynia

strategia obróbki , pierwsze przejście freza

#1

Post napisał: tomk38 » 24 lis 2014, 10:11

Mam pytanie w kwestii strategii obróbki,

np chce zebrać 2 mm pleksy z całej powierzchi, przejście typu raster, ustawiam parametry warstwa 2 mm, i skok freza np. 50%.

Tylko że zawsze pierwsze przejście freza będzie na 100% jego szerokości , czy są jakieś typowe rozwiązania aby "odciążyć" frez przy tym pierwszym przejściu?



Tagi:


Adrian M.
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 184
Rejestracja: 02 lis 2012, 21:26
Lokalizacja: Oświęcim

#2

Post napisał: Adrian M. » 24 lis 2014, 10:14

Zaprogramuj większe gabaryty przedmiotu obrabianego niż w rzeczywistości.

Pozdrawiam,
Adrian M.


Autor tematu
tomk38
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 267
Rejestracja: 26 lis 2013, 10:56
Lokalizacja: Gdynia

#3

Post napisał: tomk38 » 24 lis 2014, 12:21

Adrian M. pisze:Zaprogramuj większe gabaryty przedmiotu obrabianego niż w rzeczywistości.

Pozdrawiam,
Adrian M.
taki "myk" nic nie da jak wycinam coś mniejszego w większym kawalku.


Autor tematu
tomk38
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 267
Rejestracja: 26 lis 2013, 10:56
Lokalizacja: Gdynia

#4

Post napisał: tomk38 » 29 lis 2014, 08:25

można skrawać np. takimi parametrami że płycej, ale całą, albo na 90 % szerokością frezu,

ale wtedy mniejsza część freza pracuje, i wydaje mi się że szybciej się zużyje.

macie jeszcze jakieś sposoby a takie sytuacje jak w temacie?


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#5

Post napisał: kubus838 » 29 lis 2014, 10:34

Witam

W każdym CAM-ie masz kilka rodzai obróbek np. kształtowa, kieszeniowa i wykańczająca. Jeżeli chcesz ustawić sam proces obróbki w taki sposób aby nie "dobijać" narzędzia musisz w każdym rodzaju obróbki ustawiać co ile ma być przejście(rampa) freza i podczas jednego przejścia co ile ma się frez przesuwać na płaszczyźnie. Ja ustawiam dla freza 3mm odległość 0,9mm wtedy nie katuje narzędzi a i powierzchnie nie wymagają już dalszej obróbki. W przypadku pleksy takiej powierzchni po samej obróbce nie osiągniesz bo zrobi się matowa. Ale w przypadku pleksy taki efekt osiągniesz jeszcze polerowaniem powierzchni i krawędzi. W trakcie polerowania zobaczysz jak ustawiony był sam proces obróbki. Jeżeli był ustawiony prawidłowo to po klilku minutach polerowania osiągniesz bardzo ładną powierzchnie i krawędzie. Jeżeli "coś" w obróbce było nie tak to powierzchnie są nierówne i krawędzie pozałamywane i wtedy trzeba użyć palnika. Zawsze podczas obróbek kształtowych ustawiasz obróbke na frezach jak największych(chodzi o rozmiar) które Twoje wrzeciono może "przyjąć" i tak następnę obróbke ustawiasz coraz mniejszym frezem. Jeżeli robisz jakieś reliefy to nieraz trzeba ta samą obróbke ustawić na 3 lub 4 frezach. W przypadku materialów miękkich takich jak drewno czy tworzywa sztuczne rożpędzony posuwem i obrotami frez może zacząć "wybijać" odłamki materiału z krewędzi i powierzchni dlatego ustawia się odpowiednią prędkość wejścia w materiał i z reguły musi być ona mniejsza od samej prędkosci frezowania. Oczywiście do tego frez musi wchodzić w materiał pod odpowiednim kątem i schodzić po odpowiedniej linni. Frez to nie wiertło nie można go ustawiać tak aby schodził pionowo w materiał bo wtedy właśnie ulega przegrzaniu i uszkodzeniu nawet jeśli używasz chłodzenia płynnego.

robert


Autor tematu
tomk38
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 267
Rejestracja: 26 lis 2013, 10:56
Lokalizacja: Gdynia

#6

Post napisał: tomk38 » 29 lis 2014, 22:54

wykonuje proste reliefy z pleksy, głównie obróbka typu relief 2d, na poczatek zgrubna np. frez 5 mm, warstwa skrawania 2 mm, skok np. 50%, i teraz kwestia że te pierwszy wiersz przejścia na danej głębokości będzie na 100 %

kątów wejścia jeszcze nie stosowałem, czy w pleksie to ważne?

póki co mam ustawioną prędkość pionową dosyć niską, ok 500mm /m maszyna w pionie i tak mało pracuje ( reliefy płytkie na 5mm) więc dla bezpieczeństwa freza mam ten parametr mały.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#7

Post napisał: kubus838 » 29 lis 2014, 23:35

tomk38 pisze:wykonuje proste reliefy z pleksy, głównie obróbka typu relief 2d, na poczatek zgrubna np. frez 5 mm, warstwa skrawania 2 mm, skok np. 50%, i teraz kwestia że te pierwszy wiersz przejścia na danej głębokości będzie na 100 %
Musisz to opisywać w jakiś prostszy sposób bo zaczynam sie gubić

tomk38 pisze:kątów wejścia jeszcze nie stosowałem, czy w pleksie to ważne?
Katy wejścia są bardzo ważne zwlaszcza dla wyglądu elementu i samego freza. Oprócz tego ważny jest posuw jak i prędkość obrotwa dla narzędzia. Katy wejścia zawsze się ustawia przy obróbce wszelkiego typu materiału nawet kamienia a tym bardziej pleksy
tomk38 pisze:póki co mam ustawioną prędkość pionową dosyć niską, ok 500mm /m maszyna w pionie i tak mało pracuje ( reliefy płytkie na 5mm) więc dla bezpieczeństwa freza mam ten parametr mały.


Prędkość 500mm/m wcale nie jest mała w przypadku reliefów a tym bardziej przy frezowaniu pleksy. I teraz czy ta "prędkość pionowa" dotyczy też prędkości wejścia w materiał. Prędkość jaką karetka wykonuje przy przejazdach gdzie nic nie obrabia to możesz sobie ustawić jaką chcesz ale najważniejsze są prędkości podczas obróbki czyli wejście w materiał, prędkość obróbki oraz prędkość wyjścia.

Pisz bardziej wyrażnie bo nie mogę się połapać o co chodzi z teksetm pogrubionym

robert


Autor tematu
tomk38
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 267
Rejestracja: 26 lis 2013, 10:56
Lokalizacja: Gdynia

#8

Post napisał: tomk38 » 29 lis 2014, 23:54

chce splanować 4 mm warstwy na 2 razy. 2 mm wartstwa skrawania a skok freza 50%.

zaczynam pracę i PIERWSZY przejazd freza ( obróbka typu raster) będzie na 100 % szerokości freza , nie na 50%. I tego tyczy moje pytanie, jakie sposoby są by to omijać,

co do v pionowej , to 500mm /m to chodzi mi o prędkość już w samej pracy, czy to za dużo w przypadku gdy robie takie płaskie elementy i skrawanie głębokie max. 2mm na jeden raz?


co do kątów wejścia ( rampa to to samo tak ?) mój program ( aspire) wejście po rampie oferuje tylko w przypadku obróbki vectorów , profilowania. NIe ma tej opcji wogóle przy obróbce typu 2.5 d , czyli reliefów.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#9

Post napisał: kubus838 » 30 lis 2014, 01:17

tomk38 pisze:chce splanować 4 mm warstwy na 2 razy. 2 mm wartstwa skrawania a skok freza 50%.
Czyli chcesz zrobić dwa przejścia/rampy po dwa milimetry każda. To przejście freza po jedenej płaśzczyźnie nazywy się właśnie rampa.
tomk38 pisze:zaczynam pracę i PIERWSZY przejazd freza ( obróbka typu raster) będzie na 100 % szerokości freza , nie na 50%. I tego tyczy moje pytanie, jakie sposoby są by to omijać,


Sam proces obróbki co do freza ustawia się tak aby frez nie obrabiał cały czas swoim całym obwodem, ponieważ cały czas będzie się grzał i nie zdąży "wyrzucić" urobku z miejsca które włąśnie frezuje. Ja podczas frezowanie pleksy ustawiam 25% jego średnicy po to aby krawędzie i płaszczyzny obrabiane nie zostały uszkodzone czyli zdeformowane. W pzrypadku pleksy wylewanej jeżeli robie cos frezem 3mm to przy obróbce kształtowej ustawiam przesynięcie freza o maksymalnie 1,2mm, a przy obrobce wykańczającej 0,4mm
tomk38 pisze:co do v pionowej , to 500mm /m to chodzi mi o prędkość już w samej pracy, czy to za dużo w przypadku gdy robie takie płaskie elementy i skrawanie głębokie max. 2mm na jeden raz?
Co do prędkości w osi "z" to jest zależne ile frez milimetrów musi wejść w materiał - jeżeli 2mm to za dużo. Chociażby przez bezwładność silników krokowych. Następną zależnością jest czy frez wjeżdża w materiał prostopadle z góry(czyli kąt 90 stopni) czy zjeżdża w materiał pod kątem np 20 stopni. Chodzi o to aby jak najmniej przeciążać frez czyli aby nie frezował calym obwodem

tomk38 pisze:co do kątów wejścia ( rampa to to samo tak ?) mój program ( aspire) wejście po rampie oferuje tylko w przypadku obróbki vectorów , profilowania. NIe ma tej opcji wogóle przy obróbce typu 2.5 d , czyli reliefów.
Rampa to jest określenie płaszczyzny po jakiej przechodzi frez. Kąt wejścia jest to kąt pod jakim frez zaczyna obróbke materiału - jeżeli ustawisz aby frez schodził prostopadle do płaszczyny to jest kąt 90 stopni(czego się nie robi). Jest to dość trudno opisać ale najlepiej weź kawałek sturoduru narysuj kreske i ustaw na początek kąt wejścia 90 stopni a później 20 stopni i zobaczysz różnice. Nie znam aspire bo używam go tylko do przeróbki zdjęć na stl. A przy próbach na sturodurze nic sie nie stanie. Jeżeli robisz reliefy to powinieneś używać obróbki 3d( powinna być taka zakładka) i tam dopiero ustawiasz kąty wejścia, rampy i prędkości posuwu.


robert


Autor tematu
tomk38
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 267
Rejestracja: 26 lis 2013, 10:56
Lokalizacja: Gdynia

#10

Post napisał: tomk38 » 30 lis 2014, 09:08

niestety mój aspire w obróbce 2.5 d nie daje możliwości innego wejścia freza jak 90 stopni, piszesz że 500 mm/m to za dużo w osi z ?

piszesz że frez nie powinien pracować całą swoją powierzchnią, bo się grzeje , a czy ustawienie małego zagłebienia np. 1 mm ale z większą powierzchnią pracy freza ( np90%)
jest złe ?

ps. myśłałem że "rampa" to określenie wejścia pod kątem "z rampą" a nie określenie skoku freza, jego przesuwu o określony % średnicy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”