Problem z frezowaniem poliamidu

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
_pepis
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 27 cze 2009, 18:49
Lokalizacja: Kraków

Problem z frezowaniem poliamidu

#1

Post napisał: _pepis » 11 lut 2015, 18:38

Witajcie,

To moje pierwsze pytanie na tym forum ;)

Mam chińską maleńką CNC frezarkę i frezuję z poliamidu niewielkie elementy.

Są to raczej kształy 3D i frezowane z wierszowaniem na końcu. Problem polega na tym że wyfrezowane kształty z poliamidów nie wyglądają dobrze. Frez tworzy (szcególnie po jednej stronie obiektu i zwłaszcza podczas przebiegu wykańczającego) maleńkie włoski, które nie dają się łatwo usunąć z obiektu. Można je ściąć nożem ale element traci na estetyce.

Jeżeli frezuję kształty w 2d to frezowana ścianka nie jest zbyt jednorodna. Ewidentnie coś robię nie tak...

Używam różnych frezów (wszystkie nowe): 2 mm i 3 mm, ball-nose, jednopiórowe płaskie.
Wrzeciono moje ma max. 14 tys obrotów. Na MACH 2/3 szybkość przesuwu pokazuje 1200.
Nie wygląda na to żeby coś się topiło podczas tej obróbki.
Próbowałem frezować 1 mm jednorazowo, 1.5 oraz 2.00 mm, stepover 20% do 50% przy obróbce zróbnej i ok. 10% przy wykańczającej.
Do robienia G-Code używam cut3d.

Nieco inny problem występuje przy frezowaniu drewna (3d). Przy przebiegu końcowym jedna strona kształtu jest "owłosiona", druga idealnie gładka...

Zakupiłem tę maszynkę w chinach i ma już parę miesięcy i wiele przepracowanych godzin. Ale na tym kończy się moje doświadczenie z CNC więc dzięki za wyrozumiałość! ;)

Pozdrawiam wszystkich !

Piotrek

Wstawiam zdjęcie małego elementu z poliamidu (gr. 5 mm) rozmiary ok, 25x10 mm. WIdać tutaj słabą jakość krawędzi.

Obrazek



Tagi:


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#2

Post napisał: dance1 » 11 lut 2015, 19:56

frez 3-4 pióra max obroty, szybki posuw i musi być dobrze, chyba że materiał jakiś trefny, trochę mi to przypomina frezowanie w "złą stronę" zapodaj wygenerowany program.
I don't like principles, I prefer prejudices


Bbuli
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 869
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:43
Lokalizacja: Rumia

#3

Post napisał: Bbuli » 11 lut 2015, 21:41

Naprowadzę Cię kolego,ale nie rozwiążę za Ciebie problemu.
Proszę zwróć uwagę na obróbkę wierszowaniem-gdy wierszowanie wspina się do góry-tj Z narasta nie masz włosków.Gdy wierszujesz i obróbka przebiega w dół-Z maleje-masz włosy.
Obojętnie czy w tworzywie czy w drewnie.Teraz się trochę zastanów i wyobraz sobie co robi
frez w Z+ i Z-. Ot cała tajemnica.Wiedząc to zaprojektuj obszary obróbki wykańczającej
w odpowiednia stronę.


Autor tematu
_pepis
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 27 cze 2009, 18:49
Lokalizacja: Kraków

#4

Post napisał: _pepis » 12 lut 2015, 08:41

Dzięki za odpowiedzi. W tym cut3d nie ma możliwości decydowania o kierunku obróbki, a wygląda na to że tutaj tkwi problem. Po prostu teraz frezuje we wszystkich kierunkach.
Problem pojawia sie faktycznie podczas narastania osi Z oraz jednoczesnego narastania w osi X lub zmniejszania w osi Y ;)
Generalnie chodzi pewnie o kierunek obrotów freza niezgodny z ruchem głowicy.

Ręcznie przepisanie gcode nie jest chyba możliwe w sensowny sposób...

Może ktoś ma jeszcze jakieś inne pomysły!
Pozdrawiam,


MG82
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 25
Rejestracja: 26 lut 2014, 18:25
Lokalizacja: LESZNO WLKP

#5

Post napisał: MG82 » 03 maja 2015, 06:48

Problem może tkwić tez w materiale. Przy kolejnym zakupie zwróć uwagę, że poliamid występuje jako tłoczony i wylewany. Tłoczony z mojego doświadczenia zdecydowanie lepiej się obrabia i powierzchnie są lepsze.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#6

Post napisał: cnccad » 03 maja 2015, 10:48

czy wrzeciono masz prostopadle do materiału :?:
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”