Odlewanie obudowy do układu elektronicznego

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
maka1986
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 24 lut 2012, 23:26
Lokalizacja: Łódź

Odlewanie obudowy do układu elektronicznego

#1

Post napisał: maka1986 » 25 lut 2012, 13:09

Witam.
Zabieram się właśnie za konstrukcję urządzenia midi ale docelowo chciałbym oprawić je w obudowę z odrobinę rozciągliwego materiału coś na kształt gumy albo etui do telefonów komórkowych.
Chciałbym zrobić dokładnie coś takiego jak poniżej:


Jako że pierwszy raz zabieram się za coś takiego nie do końca wiem jakiego materiału mógłbym użyć do odlania obudowy (myślałem o silikonie a ostatnio czytałem że mógłby się nadać gumosil) oraz z czego wykonać formę odlewniczą. Chciałbym też żeby można było zabarwić odlewany element.
Obejrzałem trochę materiałów wideo o odlewaniu elementów ale tyczyły się one głównie elementów bardziej masywnych a w moim wypadku będzie to raczej cienka obudowa.

Co do samego elementu który chciałbym odlać będę musiał go samemu jakoś stworzyć. Dlatego też szukam jakiegoś materiału który dałby się odpowiednio uformować a potem wykorzystać go jako wzór na formę. Pierwotnie myślałem o termoformowaniu paska pleksi albo o modelinie.

Proszę więc o Wasze sugestie jak mógłbym się z tym wszystkim zmierzyć.
Pozdrawiam
Maciek



Tagi:


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: diodas1 » 25 lut 2012, 14:03

Silikon jest znacznie rozciągliwy. Przy cienkich ściankach będzie miał sztywność prezerwatywy. Jeżeli mimo to zdecydujesz się na ten materiał to formę możesz zrobić właściwie ze wszystkiego co wpadnie w ręce. Ważne tylko żeby powierzchnia formy nie była zbyt porowata bo będzie kłopot przy wyjmowaniu odlewu. Do ewentualnego barwienia można używać pigmentów http://www.kauposil.com/sklep/pl/c/Pigm ... likonu/216 Przy materiałach porowatych i nasiąkliwych (płyta mdf) wystarczy formę nasycić powierzchniowo jakąś pastą woskową. Może to być pasta do butów, do podłogi, do woskowania samochodu czy samodzielnie zrobiony roztwór parafiny w terpentynie. Innych tworzyw takich jak metal, szkło, pleksi itp nie trzeba niczym smarować. Wybieraj silikon o długim czasie wiązania, dzięki czemu będziesz w stanie uzyskać odlew bez pęcherzyków powietrza. Pomaga w tym możliwość skorzystania z komory próżniowej ale przy silikonie który wiąże kilka lub kilkanaście godzin, nie jest to konieczne.

Awatar użytkownika

sajgon
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1014
Rejestracja: 15 lis 2011, 14:21
Lokalizacja: Śląsk

#3

Post napisał: sajgon » 25 lut 2012, 14:16

Nie żebym Cię odwodził od Twoich bardzo ambitnych zamierzeń, ale odnoszę wrażenie ,że ten pomysł z odlewaniem to takie wyważanie otwartych drzwi i przerost formy nad treścią.

chcesz użyć termoformowania do stworzenia formy odlewniczej :roll: cudownie tylko po co ? jak można tą metodą wykonać gotową obudowę.

Jest 100 innych ciekawych ,prostszych sposobów na wykonanie obudowy domowymi metodami ,która na pewno będzie tak samo estetyczna i praktyczna.

a idąc po najmniejszej linij oporu i po kosztach to te parę przycisków wpakował bym do obudowy uniwersalnej i po kłopocie.
http://www.google.pl/search?q=obudowa+u ... 81&bih=901

Osobiście twierdzę że życie i tak zagmatwane trzeba sobie upraszczać :mrgreen:
No chyba ,że ma to być pewien rodzaj trofeum i udowodnienia sobie że a jednak się zawziąłem i zrobiłem :cool:

Mimo wszystko życzę powodzenia :grin:

:razz: pewnie mnie ktoś zaraz okrzyczy za takie podejście ,ale trudno
Pozdrawiam , Michał. ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”