Najlepsze tworzywo do formowania termicznego

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
morghul
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 205
Rejestracja: 01 wrz 2006, 00:46
Lokalizacja: Stargard

Najlepsze tworzywo do formowania termicznego

#1

Post napisał: morghul » 17 paź 2006, 01:43

Witam,
mam pytanko do osób znających się na tworzywach i formowaniu ich w stanie plastyczności.

CHodzi mi o towrzywo które po podgrzaniu w wodzie wrzącej będzie się dało uformować w kształt zbliżony do talerza głębokiego.

Woda bo jest łatwo dostępna i łatwa w użyciu. Arkusz materiału po podgotowaniu minutke w wodzie i zmiększeniu idzie pod prowizoryczną ręczną praske i szybko jest zciskany.

Wyglądać ma to w ten sposób:


Obrazek

Testowałem spienione PCW ale jestem ciekaw jak by się zachowało lite o grubości 1-2mm. Może jakieś inne tworzywo?
Słyszałem o HIPS'ie dobre opinie na temat podatności na dormowanie w stanie plastyczności.



Tagi:


M.Czyżewski
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 15
Rejestracja: 31 sty 2011, 23:23
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#2

Post napisał: M.Czyżewski » 03 lut 2011, 19:41

temat już stary, ale bez odpowiedzi - więc tak na szybko:
Najlepiej jeżeli chodzi o oddanie kształtu matrycy termoformuje się HIPS, oraz PET w wielu odmianach
kolejnym Materiałem jest ABS - w sumie dosyć podobny do HIPSa ale można go np metalizować.
Lepsze właściwości wytrzymałościowe od HIPSa ma PCV, ale formuje się gorzej.

Można też formować płyty i folie PP i PE ale proces wymaga najczęściej stemplowania. Używa się tych materiałów wyłącznie ze względu na specjalne wymogi np wytrzymałość chemiczną.
Formuje się je lekko mówiąc kiepsko :)


Co do formowania w wodzie, hmm kiepski pomysł :) co prawda np PS (HIPS) ma temperaturę mięknięcia przy 86 st. C ale w wrzącej wodzie można wykonać coś bardzo prostego.


Magda producent
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 10 lis 2015, 16:14
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

#3

Post napisał: Magda producent » 10 lis 2015, 16:19

ABS lub HDPE termoformują się spoko. Zależy jakie grubości wchodzą w grę. Przy małych grubościach tj. 1,5mm super termofomuje się LDPE.
Napisz jaki efekt chcesz uzyskać i jakie to powinno być.
Mamy grubości od 2 do 12mm.
W ogrodzie zasadzone jest więcej, niż ogrodnik zasadził


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#4

Post napisał: mc2kwacz » 13 lis 2015, 02:05

Magda, te magiczne cyferki ponad tekstem, wyglądające jak data zamieszczenia, to faktycznie jest data zamieszczenia :lol:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”