Jak odlać tralkę betonową???

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
ambrosius
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 205
Rejestracja: 01 paź 2008, 20:47
Lokalizacja: Wielkopolska

Jak odlać tralkę betonową???

#1

Post napisał: ambrosius » 18 maja 2009, 19:03

Witam. mam taki problem. Na jednym balkonie mam tralki betonowe, jednak nie mam juz formy aby zrobić pozostałe. Zostało mi tylko kilka sztuk. Mam pytanie jak zrobić odlewz istniejącej i przedewszystkim w czym. Czytałem trochę o żywicy poliestrowej z utwardzaczem ale czy ona da rade??? zrobi i się twarda forma aby można było robić takie spore traleczki.
Będę wdzięczny za sugestie jak zacząć.

Czy taka żywica jest twarda??? jak twarda, można ją wylać np. 10L do jakiegoś naczynia a później obrabiać to na cnc?? Czy ona całkowicie się zwiąże np. w prostokącie o wymiarach 400x400x100 ???

Z góry dziękuje za odp.




Bbuli
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 869
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:43
Lokalizacja: Rumia

#2

Post napisał: Bbuli » 18 maja 2009, 19:59

Witam.Dasz radę zrobić formę z żywicy poliestrowej i tkaniny lub maty szklanej.To będzie w miarę proste.Tylko dobrze przemyśl rozdzielacz,by się nie zdziwić przy próbie otwierania foremki.Gotowa forma -dobrze zbudowana -jest twarda i trwała.W sieci jest wiele informacji i przykładów jak to zrobić.
A 10 l żywicy poliestrowej to nie da rady.No ja się uprzesz to zmieszasz-ale potem uciekaj.A wiadro postaw na zewnątrz-zacznie się pienić,wzrośnie temperatura,będzie skwierczało i może się zajarać.
Zapewne są żywice do takich celów,ale ja ich nie znam.

[ Dodano: 2009-05-18, 20:00 ]
Nie chcę wpuścić Cię w maliny.


Autor tematu
ambrosius
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 205
Rejestracja: 01 paź 2008, 20:47
Lokalizacja: Wielkopolska

#3

Post napisał: ambrosius » 18 maja 2009, 20:11

Witam, a ta matą szklaną mam przykryć bezpośrednio tą tralkę czy jak??? Może natłuscić jakoś tą tralkę?


binek
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 84
Rejestracja: 13 wrz 2007, 20:20
Lokalizacja: Wołów

#4

Post napisał: binek » 18 maja 2009, 20:35

witam zajrzyj tutaj http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1205795.html cos tam piszom o tym

Awatar użytkownika

podrzeźbi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 512
Rejestracja: 17 sty 2009, 00:46
Lokalizacja: Mielec

#5

Post napisał: podrzeźbi » 19 maja 2009, 00:51

Robienie form z żywicy z laminatem byłoby chyba najodpowiedniejszym sposobem. Jednakże potrzebne jest tu trochę doświadczenia.
Bo występuje skurcz, nagrzewanie twardniejącej masy a także bąble powietrza. Forma musi być składana przynajmniej z 2 części. Zatem trzeba zrobić płaszczyznę podziału formy. Dla dorobienia kilku sztuk wystarczyłoby dać roving a żywicę poprzez natrysk. Laminat na bazie maty szklanej i żywica nakładana pędzlem (poprzez pacanie) byłby tu zbyteczny. Bo taka forma dobrze zrobiona jest na tysiące odlewów. Jako oddzielacz można stosować wosk pszczeli lub parafinę - rozrobione w rozpuszczalniku.
Dawniej tralki robiono w składanych, np. 6-cio częściowych formach drewnianych. Do odtwarzania wielu detali architektonicznych stosowano żelatynę lub stężony klej kostny. Kaseta drewniana z roztworem tegoż i zatopiony w tym model. Na upartego dałoby się tak odtworzyć kilka tralek. A dziś mamy jeszcze silikony i latexy. Tak czy owak wymaga to trochę zaangażowania. Nawet na tym forum jest dużo informacji na podobne tematy.


bartek_iw
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 314
Rejestracja: 20 paź 2005, 17:45
Lokalizacja: cz?uchĂłw

#6

Post napisał: bartek_iw » 19 maja 2009, 10:35

cos na temat wykonawania el z laminatu itd

przydatny watek
kosela & kosela - wyrób pomidorów :)
http://www.cnc.info.pl/topics60/cnc-vt1302,180.htm


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 6106
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Jak odlać tralkę betonową???

#7

Post napisał: oprawcafotografii » 19 maja 2009, 11:01

ambrosius pisze:Witam. mam taki problem. Na jednym balkonie mam tralki betonowe, jednak nie mam juz formy aby zrobić pozostałe. Zostało mi tylko kilka sztuk. Mam pytanie jak zrobić odlewz istniejącej i przedewszystkim w czym. Czytałem trochę o żywicy poliestrowej z utwardzaczem ale czy ona da rade??? zrobi i się twarda forma aby można było robić takie spore traleczki.
Będę wdzięczny za sugestie jak zacząć.

Czy taka żywica jest twarda??? jak twarda, można ją wylać np. 10L do jakiegoś naczynia a później obrabiać to na cnc?? Czy ona całkowicie się zwiąże np. w prostokącie o wymiarach 400x400x100 ??? Z góry dziękuje za odp.
Jestes pewien, ze cala ta zabawa bedzie kosztowac mniej niz gotowe tralki?
Albo gotowa forma? ;) I ze efekt koncowy bedzie zadowalajacy?

Ja bym sie zastanowil nad forma silikonowa - tak jak do odlewania gipsu.
Tak czy owak ekonomicznie bez sensu...

J.


Autor tematu
ambrosius
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 205
Rejestracja: 01 paź 2008, 20:47
Lokalizacja: Wielkopolska

#8

Post napisał: ambrosius » 19 maja 2009, 12:52

szukałem, za choinkę nie mogłem znaleźć nawet podobnej formy. Każda jest jakaś inna, a chciałbym aby było jak najbardziej zbliżone.

Ta żywica z utwardzaczem, czy te silikony nie kosztują znów fortuny. Ważny jest efekt.

Mam pytanie czy jak bym zrobił już tą formę to jeśli by wyszły jakieś babole to czy da się je zlikwidować jakimś frezem do polerowania, takie żywice nadają się do obróbki skrawaniem?;-)


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 6106
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#9

Post napisał: oprawcafotografii » 19 maja 2009, 12:54

ambrosius pisze:szukałem, za choinkę nie mogłem znaleźć nawet podobnej formy. Każda jest jakaś inna, a chciałbym aby było jak najbardziej zbliżone.

Ta żywica z utwardzaczem, czy te silikony nie kosztują znów fortuny. Ważny jest efekt.

Mam pytanie czy jak bym zrobił już tą formę to jeśli by wyszły jakieś babole to czy da się je zlikwidować jakimś frezem do polerowania, takie żywice nadają się do obróbki skrawaniem?;-)
Moim zdaniem jedna zywica i silikon kosztuje dosc sporo, tym bardziej,
ze tralka jak sadze jest spora. No i gdy nie masz doswiadczenia koszty rosna ;)

J.


Autor tematu
ambrosius
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 205
Rejestracja: 01 paź 2008, 20:47
Lokalizacja: Wielkopolska

#10

Post napisał: ambrosius » 19 maja 2009, 13:24

jak tak na szybko policzyłem to objętość skrzynki na formę wychodzi mi ok 9L (od tego trzeba odjąć objętość tralki) jak by forma była prostopadłościanem.
Jak bym skrzynkę wyfrezował w drewnie tak aby od każdej krawędzi tralki było ok 2 cm do brzegu formy to myślę ze 5L mi starczy bez problemu.
na allegro jekiś kosmicznych cen nie ma, może w okolicy gdzieś też znajdę.
http://www.allegro.pl/item629892213_zyw ... a_vat.html

czy taka się nada???

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”