Frezowanie, grawerowanie w poliwęglanie jakie frezy i...

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
pszemek7
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 80
Rejestracja: 26 gru 2013, 13:47
Lokalizacja: zabrze

Frezowanie, grawerowanie w poliwęglanie jakie frezy i...

#1

Post napisał: pszemek7 » 23 lut 2014, 12:22

Witam.
Potrzebuje frez do wycinania na wylot z płyty poliwęglanowej prostych kształtów, grubość płyty 10mm. Do tego będą otwory fi6.
Jakie zakupić frezy i jakie ustawić parametry by nie zapchać tych frezów?

Druga sprawa to zrobienie graweru napisu na tej płycie poliwęglanowej. I pytanie to samo co wyżej jaki frez kupić i jakie parametry dobrać. Plus pytanie dodatkowe jakie zagłębienie ustawić dla frezowania? 1mm?



Tagi:


Cooper
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 251
Rejestracja: 03 gru 2007, 15:46
Lokalizacja: Silesia

#2

Post napisał: Cooper » 24 lut 2014, 17:45

Jaką średnicą chcesz ciąć ? Od tego będą uzależnione parametry.
Jak masz otwory fi 6 to frez też fi 6 lub 5 do małego rozwiercenia. Będzie najszybciej.
Przy wyborze frezu zwróć uwagę na długość części roboczej by miała minimum 10 mm.
Inaczej musisz mieć średnice trzpienia taką jak części roboczej. Typowy frez fi 6 powinien mieć od 12-18 mm długości dla części roboczej.

Co do grawerowania to frez stożkowy najbezpieczniej 60 stopni. Trudniej złamać i mniej zapycha. Dobierz stopkę frezu to wielkości grawerowanych znaków.
W linku do strony poniżej znajdziesz taką tabelkę która pomoże Ci dobrać szerokość stopki do wielkości znaków grawerowanych. Pamietaj że im głębiej robisz tym szersza linia grawerunku.
dobór stopki

Co do parametrów to dla frezów stożkowych musisz iść na czuja. Obroty koło 20 000 i reguluj posuw. Zagłębianie dobierz pod kątem szerokości stopki freza. Im mniejsza stopka tym mniejsza warstwa skrawania by nie złamać czubka.


Autor tematu
pszemek7
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 80
Rejestracja: 26 gru 2013, 13:47
Lokalizacja: zabrze

#3

Post napisał: pszemek7 » 19 mar 2014, 09:43

póki co ucz się na płycie wiurowej, posów ustawiam 100 maks 200. Myślę że mógłbym go spokojnie zwiększyć ale tak jak pisałem dopiero zaczynam zabawe. Kiedy będę słyszał że posów jest za duży? Jeżeli chodzi o głębokość to zbierałem po 0,5mm ale myślę że spokojnie 3-5mm mógłbym na raz wziąść ale wtedy posów tak z 200? a i na jakich obrotach pracować 10k? mam frez fi 3 jednoostrzowy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”