Cięcie rur PVC

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

Cięcie rur PVC

#1

Post napisał: ezbig » 15 mar 2011, 21:35

Od jakiegoś czasu zmagam się z cięciem rur PVC. Na razie robię to metodą amatorską. Mam piłę na prowadnicach taką do glazury i to na razie najlepiej się spisuje jeśli chodzi o szybkość pracy. Rury mają średnicę 40mm i grubość ścianki ok 1mm. Problem stanowi nagar, który powstaje z jednej strony (rury). Im dłużej piła chodzi, tym jest większy (wiadomo grzeje się i więcej się topi). Później trzeba to ręcznie usuwać. Próbowałem ciąć tarczą z zębami, ale wtedy rury łatwo pękają. Szukam sposobu na cięcie na czysto, bo chciałbym to zautomatyzować. Chłodzenie pomaga, ale wykluczam, bo później ciężko jest wyczyścić rurę z pyłu.



Tagi:

Awatar użytkownika

tomolc
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 708
Rejestracja: 17 paź 2009, 13:45
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontakt:

#2

Post napisał: tomolc » 15 mar 2011, 21:42


proste i skuteczne


Autor tematu
ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#3

Post napisał: ezbig » 15 mar 2011, 23:08

Kombinowałem żeby podobnie zrobić - ciecie jak na tokarce - tylko u mnie rura (3m) miała się obracać, napędzana gumowymi rolkami, ale to rozwiązanie jest jeszcze prostsze - nie pomyślałem, że tak też można. Nie widzę tylko u dostawców zapasowych ostrzy.

Znalazłem za to coś takiego http://www.olfa.net.pl/olfa-rb45-10-ost ... 46267.html, tanie, tylko nie wiem czy to nie będzie zbyt delikatne do PVC i nie będzie się szybko tępić. Krążek ma 0.3mm grubości, ale jakby go zacisnął między podkładkami to pewnie by to mogło się sprawdzić :).

Przy okazji znika problem prostopadłości, bo przy mojej obecnej pile to pozostawia wiele do życzenia (raz jest, raz nie ma - konstrukcja chyba nie jest zbyt sztywna, albo coś innego - na postoju kąty są idealne, ale rury już takie nie wychodzą :()

Awatar użytkownika

tomolc
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 708
Rejestracja: 17 paź 2009, 13:45
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontakt:

#4

Post napisał: tomolc » 15 mar 2011, 23:24

Trzeba u nich popytać może mają bądz zrobią
kiedyś u nich zamawiałem do cięcia pasków skórzanych
http://profiltools.com.pl/index.php?id=3
http://www.nikta.pl/produkty,1,21,0.html


Autor tematu
ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#5

Post napisał: ezbig » 16 mar 2011, 00:36

Jest też mniejsza wersja maszynki http://www.megamaszyny.com.pl/elektrycz ... -2100.aspx. Do tej są ostrza w cenniku - trochę kosztują - prawie 108 zł. Średnica pracy 40mm jak dla mnie. Będę jednak musiał coś takiego sam zrobić, bo moje rury są przezroczyste i muszą mieć ładną powierzchnię bez rys, a to są przecinarki do hydrauliki, mają rolki prowadzące ze stali :(. U mnie muszą być z teflonu, bo stal to mi porysuje powierzchnie podczas cięcia i w trakcie przesuwania do zderzaka.

W każdym razie dzięki tomolc za dobry pomysł, to jest właśnie to czego szukałem :)


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#6

Post napisał: pukury » 16 mar 2011, 01:22

witam.
oj ! - ale jak to się będzie spisywać z pcv ?
rury metalowe są sztywne - rurka z pcv o cieniej ściance ? - różnie to może być .
zastosowałbym 3 rolki - po trójkącie .
a noże to chyba dało by się samemu z piłek ( frezów ) zrobić .
może ktoś ma stare - spalone fi63 .
pozdrawiam .


Autor tematu
ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#7

Post napisał: ezbig » 16 mar 2011, 02:05

Zależy mi na ładnej krawędzi, bo w tej chwili potrzeba dodatkowych operacji żeby to osiągnąć. Myślę, że jak się nawet odkształci podczas ciecia to i tak będzie to w granicach tolerancji. Ja myślałem nawet, żeby to było otoczone rolkami, bo średnicę mam tylko jedną, a rury są długie na 3m i nie zawsze idealnie proste. Jak będzie słaby uchwyt i podparcie na całej długości to na początku, kiedy rura długa - "latający koniec" mógłby popsuć cięcie.

Z tym frezem to też dobry pomysł, można samemu ostrzyć. Sprawdzę najpierw te nożyki. Na allegro są na sztuki po 14 zł, jak będą się szybko tępić to pokombinuje z frezem. W sumie to piłkowe o średnicy 50 są tanie. Tylko czy jak zeszlifuje im zęby to nie pozbędę się zahartowanej części?


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#8

Post napisał: pukury » 17 mar 2011, 23:46

witam.
dzisiaj rano - zawiązując buty - wpadłem na inny pomysł - zupełnie inny .
ciąłbym to frezem jak do grawerki .
wrzeciono powinno obiegać rurę - chodzi o to że rura jest długa ( jak pisałeś ) .
w sumie sprawa dość prosta .
od razu jest elegancka fazka .
pozdrawiam .


Autor tematu
ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#9

Post napisał: ezbig » 18 mar 2011, 12:37

Właśnie faski nie może być, rury są później zaślepiane i krawędź jest widoczna. Powinna być ładna i trzymać prostopadłość względem rury. Rozwiązanie z nożem powinno dać ładną krawędź, bez nagaru i przede wszystkim prostopadłą. Aktualnie krawędź nie zawsze jest idealnie prostopadła - na szczęście nie jest to widoczne dla większości ludzi, ale jak ktoś się grafiką zajmował to trochę razi po oczach (takie skrzywienie zawodowe) :). Ja to widzę od razu. Mój wspólnik twierdzi, że jest ok, ale jak kątownik przyłoży to jest zdziwiony. Chińska konkurencja też to krzywo robi, dziwne bo technologię mają przemysłową. Ja postawiłem sobie za punkt honoru, że skoro mamy w Polsce produkować, to nie może być tandety. Tym bardziej, że w skali manufaktury udało się to zrobić na poziomie ceny Chińczyków, więc po zautomatyzowaniu powinno być jeszcze lepiej :)


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#10

Post napisał: pukury » 18 mar 2011, 13:05

witam.
nożem krążkowym z pewnością wyjdzie lepiej niż piłą :lol:
tylko długość rury - to może być problem .
problem z kręceniem tych paru metrów .
ale - zobaczymy - mam nadzieję że będzie ok.
nie mam takiej cieniutkiej rurki bo sam bym - z ciekawości - spróbował .
pozdrawiam .

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”