początek projektowania

Oprogramowanie symulacyjne

Autor tematu
amator1991
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 11 mar 2013, 12:55
Lokalizacja: wlkp

początek projektowania

#1

Post napisał: amator1991 » 11 mar 2013, 13:06

witam jestem laikiem jeżeli chodzi o cnc i mam dlatego pytanie bo na forum nie umiem znaleźć dokładnej odpowiedzi więc np mam rysunek na kartce i co dalej mam zrobić żeby utworzyć na końcu g-code i jakich programów mam używać???chciał bym się tego dowiedzieć ponieważ za trochę ide na kurs cnc i takie żeczy napewno by mi się przydały na komputerze mam symulator SWANSOFT CNC ale nic nie rozumiem w nim o co chodzi z góry dziękuje za odpowiedź



Tagi:


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1231
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Paryż

#2

Post napisał: rc666 » 11 mar 2013, 13:37

Żeby wygenerować g-code potrzebujesz software typu CAM np. MasterCAM, SurfCam.
Wtedy wkładasz taki model 3D to tego programu i go obrabiasz a jak skonczysz to wtedy genereujesz g-code.
Tak to wygląda w wielkim uproszczeniu.
Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...


Autor tematu
amator1991
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 11 mar 2013, 12:55
Lokalizacja: wlkp

#3

Post napisał: amator1991 » 11 mar 2013, 13:48

mógł byś mi napisać jakich programów po kolei używać ?? z góry był bym wdzieczny


DominikMarcin
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 35
Rejestracja: 08 gru 2012, 10:19
Lokalizacja: Polska

#4

Post napisał: DominikMarcin » 11 mar 2013, 14:15

coś takiego było na forum

https://www.cnc.info.pl/topics86/od-pro ... t43267.htm

Pozdrawiam
Jeden nie wie wszystkiego, ważne aby wyciągać wnioski


smieszek88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 241
Rejestracja: 25 maja 2012, 10:52
Lokalizacja: łódź

#5

Post napisał: smieszek88 » 11 mar 2013, 16:25

NIE POTRZEBUJESZ ŻADNEGO PROGRAMU
Proste programy pisze się z pulpitu maszyny, lub w notatniku z drobnym wspomaganiem symulatorami.
No chyba że w firmie jest mało programistów i nie chcą się oderwać od kompa to tworzą wszystko w programach CAM.


Autor tematu
amator1991
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 11 mar 2013, 12:55
Lokalizacja: wlkp

#6

Post napisał: amator1991 » 11 mar 2013, 18:36

ale ja jeszcze nie umiem dobrze kodów żeby na maszynie cos zrobić


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#7

Post napisał: kubus838 » 11 mar 2013, 18:44

Do kolegi Smieszek88
Spokojnie to jest laik/początkujacy więc raczej z "ręki" pisać nie będzie nawet prostych rzeczy, lepiej chyba początkującemu wytłumaczyć o co w tym wszystkim chodzi a on zacznie się uczyć i doświadczać.

Do kolegi Amator1991
Jeżeli masz bryłę powiedzmy na papierze to znaczy że wiesz co chcesz zrobić. Na początku musisz to przenieść do komputera robi się to programem typu CAD, czyli w tym programie rysujesz sobie tę bryłe w trzech rzutach zgodnie z wymiarami jakie powinna posiadać. Jeżeli już narysowałeś bryłę i wygląda tak jak chcesz i zachowuje wymiary takie jak chciałeś to możesz przejść do tworzenia g-kodu inaczej tworzenia ścieżki narzędzia a wykonuje się to w programie typu CAM. Do tej operacji musisz wiedzieć jakiej maszyny bedziesz używał tzn. jakim programem sterowana jest ta maszyna na której będziesz produkował tę bryłę. W programie CAM wybierasz rodzaj postprocesora np jeżeli masz program do sterowania maszyną Mach3 to wybierasz postprocesor Mach3, wybierasz narzędzie, oraz prędkość przesuwania tego narzędzia jak i ilość obrotów na minute (w przypadku frezów). Jeżeli masz już przygotowany plik z g-kodami czyli ze ścieżką narzędzia to ten plik wrzucasz do programu obsługujacego maszyne i zaczynasz obróbkę. Czyli na początku rysujesz/tworzysz bryłę w programie CAD potem tworzysz g-kod/ścieżke narzędzia w programie CAM a na końcu importujesz plik do programu sterującego maszyną. To tak opisałem w dużym skrócie jeżeli czegoś nie wiesz to poprostu pytaj.


robert


smieszek88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 241
Rejestracja: 25 maja 2012, 10:52
Lokalizacja: łódź

#8

Post napisał: smieszek88 » 11 mar 2013, 20:12

Nie mówię o pisaniu z ręki programów na 5 osi, tylko na zwykłe frezowanie gabarytu, kieszeni, wiercenie otworów itp. a to o wiele łatwiej ogarnąć programując z maszyny.

Mnie najpierw uczyli G codów a dopiero później CAMa i osobiście uważam to za odpowiednią kolejność.

Na szkoleniach CNC raczej jest programowanie na maszynie a nie w CAMie.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#9

Post napisał: dance1 » 11 mar 2013, 20:27

Kolego zaopatrz się najpierw np w edgecam, masz tam cada i cama, zobacz jak to wygląda, na youtube masz wiele filmików, tylko chcieć. Podstaw można się nauczyć w chwilę, kieszenie wiercenie itd.
Na palucha przyjdzie czas albo i nie, a to że na szkoleniach uczą to mało mnie przekonuje, tak szkolą bo licencji na lepsze camy nie mają. Wystarczy sprawdzić ceny edge czy też mastercama i wszystko jasne.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#10

Post napisał: kubus838 » 11 mar 2013, 20:47

smieszek88 pisze:Nie mówię o pisaniu z ręki programów na 5 osi, tylko na zwykłe frezowanie gabarytu, kieszeni, wiercenie otworów itp. a to o wiele łatwiej ogarnąć programując z maszyny.

Mnie najpierw uczyli G codów a dopiero później CAMa i osobiście uważam to za odpowiednią kolejność.

Na szkoleniach CNC raczej jest programowanie na maszynie a nie w CAMie.

Nie wiem jak Ciebie szkolili ale z tego co się orientuje sa różne szkolenia i różne maszyny. Kolega Amator1991 napisał "mam rysunek na kartce i co dalej mam zrobić żeby utworzyć na końcu g-code i jakich programów mam używać??" a na samym początku wspomniał, że jest laikiem. Jeszcze jest jedna sprawa a dotyczy tego, że każdy kto ma dostęp do frezarki cnc to chciałby robić inne rzeczy niż wycinanie kwadratu 300x300 a w nim otworu o średnicy 20mm fakt takie rzeczy też się robi na frezarkach cnc ale też to można zrobić bez użycia frezarki cnc. Człowiek chce poznać proces produkcji elementu/bryły od momentu kiedy ma rysunek techniczny w dłoni poprzez zrobienie projektu do momentu kiedy frezarka bądź inna maszyna cnc zakończy proces obróbki na gotowej bryle. Poprostu ludzie używając obrobiarek cnc maja wyższe aspiracje niż tylko obróbka kształtowa. A dlaczego? A dlatego, że tak to już jest. Amator1991 pyta jak napisać g-kody i za pomocą jakiego programu - no ta ja mu odpisałem. Z tego co mnie się wydaje(ale podkreślam mnie się wydaje) to teraz na szkoleniach uczą od momentu narysowania bryły według rysunku technicznego do momentu zdjecia bryły np z frezarki i ja tak to pytanie zrozumiałem. Bo po co siedzieć jakiś czas wpisywać g-kody z pulpitu maszyny kiedy szybciej można to zrobić w programie CAD poprzez program CAM i wyprodukować gotową bryłę. Mnie się wydaje, że będzie dużo dużo szybciej.

robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Oprogramowanie symulacyjne”