Wykonywanie formy na odlew aluminiowy

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
maras52
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 23 gru 2011, 23:50
Lokalizacja: Łańce

Wykonywanie formy na odlew aluminiowy

#1

Post napisał: maras52 » 24 gru 2011, 00:01

Jako iż jest to mój pierwszy post to witam wszystkich zgromadzonych.

Mam małe pytanie planuję odlać pewien detal z aluminium pierwsze próby na moim sprzęcie wyszły pozytywnie z tym że forma była hmm jeszcze bardziej prymitywna niż naostrzony patyk (4 cegły uszczelnione gliną) ale jak wiadomo od czegoś trzeba zacząć ;)

Teraz chcę zabrać się do tego w nieco bardziej profesjonalno-domowy sposób i mam pytanie czy formę piaskową mogę wykonać z piasku budowlanego sianego z domieszką gipsu budowlanego jako element wiążący ? Dodam że Element jest raczej jak na moje młodociane (w tej dziedzinie) rozumowanie skomplikowany (cylinder do motocykla 2T LC). Oczywiście odlew ma zamiar trafić do dalszej obróbki (planowanie, toczenie, frezowanie oraz wprasowanie tulei na gorąco)


Chyba że polecacie coś innego ?



Tagi:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: tuxcnc » 24 gru 2011, 00:21

Wykonanie odlewu o odpowiedniej jakości na pewno przekracza twoje możliwości.
Nie masz wiedzy, materiałów, doświadczenia, a aluminium odlewa się paskudnie, bo pochłania gazy i ma mały ciężar właściwy.
Z metali stosowanych na odlewy sprawia najwięcej problemów.

Gips się nie nadaje na formy do aluminium.

.


PK999
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 35
Rejestracja: 20 paź 2011, 19:04
Lokalizacja: Lublin

#3

Post napisał: PK999 » 24 gru 2011, 00:24

Witam.
W pierwszym zdaniu zaznaczam, że nie mam nic a nic wspólnego z odlewnictwem.
Wiem za to iż odlew aluminiowy w domu to trudna technologicznie sprawa.
Do tego jeszcze odlew cylindra 2t to samo w sobie skomplikowana rzecz. A tu jeszcze LC!
Moim zdaniem uda się za milion pierwszą próbą której owoc i tak pęknie przy wprasowywaniu tulei.


mariuszbroda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 430
Rejestracja: 13 lip 2011, 21:57
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: mariuszbroda » 24 gru 2011, 00:39

Nie odlewaj tłoka do silnika,szkoda tego silnika.

[ Dodano: 2011-12-24, 00:47 ]
ech żal mi się zrobiło,bo np. spodobało Ci się odlewanie....to możesz śmiało ze złomu aluminiowego odlewać te brzuszki na balustrady,żeliwo zastąpić aluminium,ale tłok to może nie....


Autor tematu
maras52
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 23 gru 2011, 23:50
Lokalizacja: Łańce

#5

Post napisał: maras52 » 24 gru 2011, 01:02

Do tego jeszcze odlew cylindra 2t to samo w sobie skomplikowana rzecz. A tu jeszcze LC!
Bez przesadyzmu ;) kwestia tylko odpowiednio odlać półprodukt czyli zewnętrzną ścianę oraz "rdzeń" na tuleję wraz z nadlewami na kanały bo resztę i tak mam zamiar dorabiać ręcznie w skrócie kostkę na kształt cylindra (w moim wypadku 120x120x75 + zapas) z niezalaną przestrzenią na ciecz oraz tuleje. Powiedziałbym że cylinder AC jest bardziej skomplikowany ;)

Co do mojego pierwszego posta miałem na myśli pierwsze próby które miały miejsce 2 lata temu ;) ostatnio odlewałem pełną kość pod łoże zaworu membranowego i nie powiem wyszło przyzwoicie jak na użyte materiały i sprzęt. Tyle że to była lita bryła :/

Wykonanie odlewu o odpowiedniej jakości na pewno przekracza twoje możliwości.
Nie neguję lecz i tak chciałbym spróbować. Nie uda się, no cóż na czymś trzeba polec.

Czyli mówi Pan że gips się nie nada na materiał wiążący. Więc co w takim razie było by najlepsze z środków dostępnych dla szarego człowieka.
Czytałem że Borax poprawia jakość przetopu.

Dodam że nie mam żadnego technicznego wykształcenia lecz wielu rzeczy nauczyłem się w drodze dedukcji bądź prób i błędów także mogę się czasem wyrażać niefachowo za co przepraszam.

edit://
Nie odlewaj tłoka do silnika,szkoda tego silnika.
Nie mam takiego zamiaru tłok będzie kupny ;) Wyznaję zasadę "Jak tłok to jedynie kuty" zwłaszcza w wysilonych silnikach 2T ;)


mariuszbroda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 430
Rejestracja: 13 lip 2011, 21:57
Lokalizacja: Wrocław

#6

Post napisał: mariuszbroda » 24 gru 2011, 01:14

Pisze jak byk cylinder,a ja czytam tłok-powiem to swojemu geriatrze :sad:
Cylinder można próbować prędzej...
poz.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#7

Post napisał: jasiu... » 24 gru 2011, 10:18

Po pierwsze, gips w niskich temperaturach oddaje wodę (rozkłada się) co powoduje jego pękanie. Kiedyś z gipsu robiono znicze nagrobkowe, ale ponieważ pękały, teraz już się tego nie robi.

Po drugie - aluminium rzadko odlewa się w formach piaskowych, ale jeśli chcesz, to zrób klasyczną masę formierską. Przejrzyj to: http://www.mechaniker.pl/Tech/Podstawy%20Formowania.pdf

Pamiętaj, że aluminium rozpuszcza żelazo, a bardzo niewielkie ilości żelaza w stopie skutkują podwyższeniem wrażliwości na pękanie. Odlany detal, jeśli w aluminium jest żelazo, po upadku np. ze stołu popęka. Wszystkie elementy stalowe, albo żeliwne musisz zabezpieczać malując specjalną powłoką ceramiczną. Dotyczy to tygli, mieszadeł, zgarniaków do zgorzeliny itp. Pamiętaj, że powierzchnię aluminium w czasie topienia musisz zabezpieczyć przed utlenianiem (topniki, wywołujące powstanie zabezpieczającego przed utlenieniem żużla). Wskazane jest odgazowanie stopu (rafinacja argonem, to najprostszy sposób).

No i powiem, że nie wierzę w twój sukces. Owszem, można się tym bawić, ale produkcji to ty nie uruchomisz. Nie wspomnę, że odlewnia aluminium wymaga pozwoleń, związanych z ochroną środowiska. Ja na twoim miejscu, zamiast odlewać, co jest bardzo trudne, spróbowałbym przemyśleć raczej czy detalu nie dałoby się kuć.

Moim zdaniem szans na sukces nie masz żadnych (wiem trochę o odlewaniu aluminium), ale Polak lubi się uczyć na błędach, a więc powodzenia.


Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#8

Post napisał: Mrozik » 24 gru 2011, 14:24

First of all - masa formierska - klasyczna (piasek kwarocwy,bentonit,dekstryna , węgiel drzewny) lub chemoutwardzalna (najprościej piasek + szkło wodne). Świadomość wpływu przepuszczalności masy na jakość odlewu.

Dwa. Model - policzone skurcze, zbieżności, odpowiedni kształ w celu odtworzenia kształtu i wykonania gniazd rdzeni.

Trzy - formy do wykonania rdzeni.

Cztery - Projekt formy - układ wlewowy, kanał doprowadzający, kanały rozprowadzające, kanały odpowietrzające.

Pięć - Sprzęt odlewniczy piec, tygle

Sześć - Świadomość chemii wsadu

Siedem - Swiadomość w kształtowaniu stopnia zagęszczenia masy w określonych miejscach formy



Wszystko co powyższe musisz ogarnąć. Jeśli ja miał bym to robić to tok działań był by następujący:

1. Projekt wyrobu gotowego
2. Projekt odlewu z uwzględnieniem skurczu i pochyleń
3. Projekt modelu odlewniczego z czopami kształtującymi gniazda rdzeni
4. Projekt formy
5. Wykonanie modelu
6. Wykonanie form rdzeni

7. Rozmowa z kierownikem odlewni aluminium , gadka na studenta hobbyste, gotowość do zapłacenia drobnej kasy za odlew.

8. Oddanie modeli i form rdzeniowych do wykonania odlewu.


malyvespa
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 13
Rejestracja: 02 lut 2010, 08:50
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#9

Post napisał: malyvespa » 29 gru 2011, 10:55

Witam, polecam przejrzeć te fotki http://50iniepoca.forumfree.it/?t=37128293&st=210
Materiał na formę: drobny piasek ( płukany ) + glinkę bentonitową ( stosowany w winiarstwie , wędkarstwie , ewentualnie zmielony żwirek bentonitowy dla kota :), w ilości około 10% wagowo + woda ( doświadczalnie ), na rdzenie - piasek + szkło wodne powyzej 6%.
Sam przymierzam się do odlania cylinderka, ma być to replika cylindra motocykla wyścigowego z lat 70, układ, kształt i wymiary kanałów będą kopią teraźniejszych konstrukcji a oprzyrządowanie odlewnicze mam zamiar wykonać technologią cnc.
Narazie odlałem replikę pokrywy zaworu obrotowego a wyszło to tak

Pozdrawiam i życzę powodzenia Marcin


wt
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 426
Rejestracja: 20 gru 2008, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: wt » 30 gru 2011, 22:08

Uniknąć domieszek stali będzie trudno. Dlatego prawdopodobnie dodatek miedzi lub mosiądzu w znaczący sposób poprawi własności "zanieczyszczonego" odlewu. Wierzch formy może być nawet z metalu, ale środek nie powinien być sztywny, bo się odlew zaciśnie i pęknie. Forma powinna być podgrzana, albo chociaż ceramiczna, aby za szybko nie ochłodzić odlewu, bo metal lepiej wlewać powoli.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”