Wybór materiału - aluminium 6061 7075.Napreżenia dopuszczale

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
andrzej_d
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 23 gru 2012, 16:58
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wybór materiału - aluminium 6061 7075.Napreżenia dopuszczale

#1

Post napisał: andrzej_d » 23 gru 2012, 17:09

W ramach pracy magisterskiej wykonuję projekt sztycy rowerowej (rury "podsiodlowej") o regulowanej wysokości, za pomocą dźwigni lub manetki przy kierownicy. Z racji minimalizacji masy wybór co do materiału padł na aluminium. Po przeglądzie materiałów stosowanych przez producentów różnych komponentów rowerowych pod uwagę brałem głównie 7075 T6, 6061 T6. Jakie inne materiały wchodzą w grę? Jak jest z obróbką i spawaniem 7075?

Sztyca będzie regulowana na zasadzie blokady mechanicznej. Wymiary wspołpracujących tulei są ograniczone przez rozmiary otworów w ramach.

Mam pytanie odnośnie przyjęcia wartości naprężeń dopuszczalnych na zginanie oraz na naciski powierzchniowe. Jaką literaturę możecie polecić w temacie aluminium? Niestety dla tego materiału mało jest informacji odnośnie przyjmowania współczynników.

Dziękuję za pomoc
Załączniki
SPS350--1.jpg
Przykladowa sztyca regulowana, dzialająca na zasadzie kołka blokującego
SPS350--1.jpg (26.91 KiB) Przejrzano 3741 razy



Tagi:


Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#2

Post napisał: Mrozik » 28 gru 2012, 10:55

Na stronie AVANTI metale masz podane Re i Rm danego materiału w zależności od grubości.

Współczynniki wytrzymałościowe dobiera się jako procent (Np, Kt~65%Rm - przykład) wartości Rm lub Re.

Ja bym przyjął wszystkie współczynniki jako max 0,6Re (gdybym nie znalazł faktycznych), współczynnik bezpieczeństwa conajmniej 2.

Poniżej dokument który odpowie na wiele twoich pytań:

turbo dokument o aluminium

Na spawaniu się nie znam, stąd nie pomogę.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”