wiercenie wiertłami z węglika

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
gussto
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 76
Rejestracja: 29 paź 2011, 20:28
Lokalizacja: Szczecin

wiercenie wiertłami z węglika

#1

Post napisał: gussto » 09 lis 2011, 22:53

Witam

Zamierzam rozpocząć przygodę w wierceniem wiertłami z węglika.

Wiercenie będzie się odbywać w stali S235 i S355. Grubości blach 10-40mm. Otwory 8-30mm. Na rynku jest dość sporo różnego rodzaju wierteł z węglikiem: węglik pełny, węglik lutowany, więrtła z płytkami z chłodzeniem i bez. Pytanie moje dotyczy które z tych wierteł najlepiej nadaje się do w/w zadania. Chodzi mi o najlepszą relację cena/jakość a nie wybór np najdroższego rozwiązania. Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia to będę wdzięczny na info. Interesują mnie też parametry jak Vc i posuw np dla jakieś kontretnej średnicy. Wiem, że parametry te dostępne są w każdym katalogu ale mnie interesuje czy w "realu" stosowane są te parametry czy jednak trochę niższe. Jeśli tak to ile?

Pozdrawiam



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 10 lis 2011, 07:50

Na jakiej maszynie będziesz wiercił? Sztywność maszyny jest bardzo istotna i to czy masz chłodzenie przez wrzeciono. Wiertła te świetnie się sprawują pod warunkiem odpowiedniej kinematyki wiercenia. Na płaskich pow. robisz bez nawiercania z nieco zmniejszonymi parametrami po wejściu w materiał zwiększasz parametry.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#3

Post napisał: WZÓR » 10 lis 2011, 10:43

:arrow:

Obrazek

Otwory o średnicy zbliżonej do ø30. polecam wiercić wiertłami tego typu;
:arrow: http://www.hoffmann-group.com/pl/kompet ... ziowy.html
patrz; katalog w wersji książkowej str.414 i dalej
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
gussto
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 76
Rejestracja: 29 paź 2011, 20:28
Lokalizacja: Szczecin

#4

Post napisał: gussto » 10 lis 2011, 11:10

Chcę zakupic głowice Erlo CG 30 wraz z saniami. Zamierzam założyć silnik serwo 5 kW o obrotach do 3000 RPM. Mam nadzieje że to wystarczy. Głowica ta będzie miała możliwość wiercenia przez wrzeciono.

http://www.erlo.com/pdfs/cg-bcg.pdf

[ Dodano: 2011-11-10, 11:14 ]
w sensie chłodzenia przez wrzeciono :)


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#5

Post napisał: Majster70 » 10 lis 2011, 21:56

Jeżeli maszyna i wrzeciono to amatorska samoróba, to raczej nic ci z tego nie wyjdzie, bo do węglikowych wierteł potrzebna jest duża sztywność obrabiarki i chłodzenie przez wrzeciono (przy otworach >2-3D) , co już ci mówili poprzednicy. Bez chłodzenia przez wrzeciono możesz jeszcze wyrzucać wiór wycofując wiertło, ale jest to ze względu na przerywaną pracę niezdrowe dla węglika. Ale bez sztywności maszyny już nic nie zrobisz. Inaczej będzie kupa. Proponowałbym na pierwszy ogień użyć firmowych wierteł HSS-Co, dla fi8 da ci to przy prędkości skrawania ok. 40m/min obroty ok 1600 1/min. Przy posuwie 0,05-0,15 na ząb wychodzi posuw 160-480 mm/min. Dokładniejsze dane do pierwszego ustawienia weź z katalogu producenta wierteł, potem to skoryguj przy maszynie, pewnie będą się różniły od moich. Nie mogłem otworzyć strony którą podałeś, więc nie porównam to z wybranym przez ciebie wiertłem węglikowym, które powinny być wydajniejsze. Szczególnie to wychodzi przy większych średnicach, bo przy małych często brakuje obrotów na tokarce czy frezarce i nie ma się co szarpać z drogimi bądź co bądź węglikami. Ogólnie węglikowe wiertła są niezastąpione przy masowej produkcji, wtedy to się opłaca. Przy krótkich seriach to wtedy jak często używasz tych samych średnic. W moich warunkach stosuję średnice 20, 25 i 32. Najbardziej ekonomicznie (najtaniej) wychodzi przy tych średnicach, praca z wiertłami z 2 płytkami kwadratowymi, centralną i zewnętrzną, zużywa się głównie zewnętrzna. Każda płytka ma 4 krawędzie, 1 krawędź wytrzymuje ok. 40-100m otworu w zależności od warunków pracy czyli rodzaju materiału, sztywności mocowania detalu itd. Większy posuw (~2-4x) można stosować przy wiertłach gdzie masz wymienny cały "czubek" ale wymienne wkłądki są dużo droższe, mają tylko po 1 krawędzi skrawającej i cały otwór wychodzi dużo drożej. Generalnie bez naprawdę sztywnej maszyny polecam wiertła HSS-Co (kobaltowe) dobrych firm, dużo tańsze i wytrzymalsze na drgania, z nowoczesną geometrią przystosowaną do dużych posuwów na 1 pióro. Jedynym mankamentem jest problem z ostrzeniem :wink:


mkrolik1
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 10
Rejestracja: 08 lut 2009, 21:06
Lokalizacja: Golczewo

#6

Post napisał: mkrolik1 » 10 lis 2011, 22:47

Wiertła wąglikowego samemu z ręki się nie naostrzy, i już jest problem do tego powłoka wiertła, ostrzenie wiertła przez specjalistyczne firmy i nanoszenie powłoki to koszt około 25% wartości nowego wiertła. Dla mnie lepszym rozwiązanie są wiertła kobaltowe z powłoka lub droższe wiertła proszkowe, wiertła te można samemu naostrzyć a parametry obróbki są zbliżone

Awatar użytkownika

rafalxfiles
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 665
Rejestracja: 28 sie 2006, 17:55
Lokalizacja: dolnyśląsk
Kontakt:

#7

Post napisał: rafalxfiles » 10 lis 2011, 23:23

Chyba nie do końca koledze o krytykę chodziło.. Prawda jest taka, że im sztywniejszy układ tym dłuższa trwałość..
Praktycznie od fi 8 można wiercić z posuwem 0,2...
Do stali którą masz można dać 0.16 i tak dochodząc do fi 16 z posuwem 0.25

Więcej niż fi 16 wierteł węglikowych nie opłaca się kupować.. w zależności od głębokości wiercenia trzeba się rozglądać - 2-4xd wiertła na płytki
więcej niż 4xD wiertła z przykręcaną główką (lutowaną). Tyle że 5KW to może Ci braknąć mocy do wydajnego wiercenia większych średnic..

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#8

Post napisał: WZÓR » 11 lis 2011, 10:02

rafalxfiles pisze:... Tyle że 5KW to może Ci braknąć mocy do wydajnego wiercenia większych średnic..
W tym wypadku proponuję rozfrezowywać otwory głowiczką.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
gussto
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 76
Rejestracja: 29 paź 2011, 20:28
Lokalizacja: Szczecin

#9

Post napisał: gussto » 13 lis 2011, 22:19

Dzieki za uwagi, krytyka jest ok jeśli jest konstuktywna.

Zdaję sobie sprawę, że sztywność jest ważna. Słyszałem, że węglik nie lubi wibracji i potrafi pękać.

Sęk w tym, że buduję na wpół własną maszynę. Tzn zamierzam kupić gotową głowicę wraz saniami (czyli posuwem góra-dół) od firmy Erlo. Zamierzam przykręcić ją do BL50 i osadzić na 4-ch wózkach i prowadnicach rozmiar 45. Wózki będą miały naprężenie wstępne aby zminimalizować wibracje. Blacha wraz z głowicą będzie jeżdzić w osi Y. W osi X przesuwany będzie obrabiany materiał. Obroty wrzeciona maszyny to 100-3000 RPM. Przekrój maszyny poniżej.

Obrazek

Jeśli poprzedni link nie działał to ten już powinien:

http://www.erlo.com/english/index.html

Póżniej kliknąć na CNC Machnes a póżniej na CG BCG Catalogue. To jest link do głowicy wiercącej.

To a propos samej maszyny.

Natomiast odnośnie wiercenia to mam takie przemyślenia. Do fi 8 wiercenie węglikiem pełnym. Od fi 9 do fi 16 wiercenie węglikiem wlutowanym. Od fi 16 wzwyż wiertła na płytki. Chciałbym unikać wierteł pełnowęglikowych ze względu na duże koszta a parametry węglika wlutowanego nie są dużo gorsze.

Nie wiem czy koledzy się z tym zgodza?

Problem mam z samą głowicą wiercącą bo 5 Kw to trochę mało. Wolałbym mieć przynajmniej 8kW ale Erlo nie oferuje takich mocy. Jeśli ktoś zna jakiegoś dobrego producenta głowic wiertarskich to chętnie skorszystam.


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#10

Post napisał: Majster70 » 14 lis 2011, 21:48

gussto pisze:Natomiast odnośnie wiercenia to mam takie przemyślenia. Do fi 8 wiercenie węglikiem pełnym. Od fi 9 do fi 16 wiercenie węglikiem wlutowanym. Od fi 16 wzwyż wiertła na płytki. Chciałbym unikać wierteł pełnowęglikowych ze względu na duże koszta a parametry węglika wlutowanego nie są dużo gorsze.

Nie wiem czy koledzy się z tym zgodza?
Nie będę się wypowiadał o tym wrzecionie wiertarskim, bo się mało znam na budowie maszyn, nazwałbym się raczej użytkownikiem niż budowniczym :wink: , podkreślam, z mojego doświadczenia wierceniem wiertłami węglikowymi najważniejsza jest sztywność, nie da się jej niczym zastąpić. Musisz to uwzględnić przy konstrukcji i budowie maszyny. Być może da się zastosować wrzeciona frezerskie, te z reguły mają większe moce. Ale nie wiem czy są w ofercie wrzeciona z saniami itd. 2 lata temu naprawiałem wrzeciono tokarki w Isotek, mają przedstawicielstwo pod Poznaniem, robią również remonty stąd styczność z tą firmą. Z naprawy wrzeciona jestem zadowolony. Może warto się podpytać.
Wracając do samego wiercenia: o ekonomiczność przy parametrach wrzeciona Erlo, to warto uzupełnić co napisałeś, że do 4mm nie wykręcisz więcej Vc niż ~40m/min (3tys obr/min), co zapewniają ci wiertła HSS-Co. Czyli poniżej 4mm średnicy nie ma po co stosować droższego węglika. Choć co prawda interesują cię otwory od 8mm. Tam gdzie się da stosować wiertła z wymiennymi płytkami, oferowane są chyba od 12mm i do 5D. To wychodzi najekonomiczniej. Potem z wymiennymi czubkami, na końcu z lutowanymi, czyli tak jak napisałeś. Tym bardziej, że przy wymiennych/lutowanych czubkach z racji małej mocy wrzeciono może nie pociągnąć więkrzych średnic, bo przy tym typie wierteł zalecane są bardzo duże posuwy na pióro i potrzeba sporo mocy. Np wiertło Seco fi 20, chyba 7D z wymienną końcówką pracowało o ile dobrze pamiętam z posuwem nawet ok. 400 mm/min, ale obciążało wrzeciono we frezarce w ok. 45% wg ekranu (KESSLER 18KW). Po obejrzeniu wykresu mocy i momentu wrzeciona w funkcji obrotów, wynikałoby, że było to ok. 6 KW i przy obrotach ok. 1200/min. Wrzeciono zapewnia ok. 100Nm momentu przy tych obrotach. Ale wiertła z wymiennymi płytkami obciążają maszynę i wrzeciono dużo mniej, nawet mniej chyba jeżeli chodzi o występujące siły niż klasyczne wiertła o tych samych średnicach. No ale z racji więkrzych prędkości trochę mocy też wymagają. Wiertło 25mm Seco 5D z wymiennymi płytkami pracuje u mnie na tokarce przy obrotach 500-1400 (w zależności od materiału itd) przy posuwie 0,05-0,07/obr. Ma tą zaletę, że nie potrzebuje nawiercania i mam dzięki temu 1 wolne miejsce więcej w głowicy narzędziowej. :smile:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”