wiercenie fi 20

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
konrad112
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 7
Rejestracja: 30 cze 2017, 18:18
Lokalizacja: Świętokrzyskie

wiercenie fi 20

#1

Post napisał: konrad112 » 30 cze 2017, 18:45

Witam mam problem wiercę na tokarce konwencjonalnej muszę przewiercić i z planować jedną stronę + otwór 2tyś sztuk plastrów fi 50 grubości 22mm z jakiejś zwykłej stali st3. Przez 8h udało mi się zrobić 120szt pojawiają się problemy wiertło fi20 HSS chłodzenie odpalone ale co jakieś 5szt się grzeje i tępi a jest ostrzone przez doświadczoną osobę mało tego wychodzi stożek ( na początku trochę rozbija a z 2giej strony plastra nie mogę wsadzić zatoczonego kawałka pręta fi 20) wiertło w koniku umieszczone do osi mogłby ktoś podać parametry do tego wiercenia aby to jakoś szło



Tagi:

Awatar użytkownika

ser1ous
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 110
Rejestracja: 01 mar 2017, 20:03
Lokalizacja: Karnak

#2

Post napisał: ser1ous » 30 cze 2017, 19:00

Witam,

Pewnie nie nawiercasz, wiertło chwilę "potańczy" zanim zacznie skrawać stąd może rozbić. Możnaby też wiercić mniejszym i roztoczyć, ale Tobie pewnie zależy na czasie.

Pozdrawiam.


Autor tematu
konrad112
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 7
Rejestracja: 30 cze 2017, 18:18
Lokalizacja: Świętokrzyskie

#3

Post napisał: konrad112 » 30 cze 2017, 19:04

no nie nawiercam zależy mi na czasie dlatego to nie wchodzi w grę


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#4

Post napisał: zibi » 30 cze 2017, 19:09

Wircąc z konika średnio zapanujesz nad parametrami, chyba, że zapinasz konik do suportu i wiercisz na posuwie. Moższ zrobić adapter na wiertło o imaka i wtedy masz napęd. W kostce umieszczonej w imaku wiecisz wierłem otwór, wiertło we wrzecionie. W ten spsób jesteś w osi. Potem wiertło mocujesz w tym otworze śrubą jak w weldonie i wiercisz na posuwach.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.

Awatar użytkownika

ser1ous
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 110
Rejestracja: 01 mar 2017, 20:03
Lokalizacja: Karnak

#5

Post napisał: ser1ous » 30 cze 2017, 19:25

Nie jestem fachmanem w toczeniu, ale przyszło mi do głowy, że wiertło mogloby mieć prowadzenie w postaci tulejki wiertarskiej, może wtedy nie rozbije. Tylko w co ją zamocować, w podtrzymkę?


Autor tematu
konrad112
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 7
Rejestracja: 30 cze 2017, 18:18
Lokalizacja: Świętokrzyskie

#6

Post napisał: konrad112 » 30 cze 2017, 19:25

zibi moge prosić PW?

Awatar użytkownika

luk_asz01
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 306
Rejestracja: 22 sty 2008, 17:12
Lokalizacja: k3n

#7

Post napisał: luk_asz01 » 30 cze 2017, 20:01

Ja długie jest to wiertło?
Może jest za długie i ci tańczy. Jeśli support konika nie ma luzow na sankach i wiertło jest prostopadle do wrzeciona to krótkie wiertło zrobi robotę.
Teraz wygląda mi na to że wiertło ma że 150mm długości.

Jak nie chcesz skracac wiertła. To proponuję by nawiercac. Wiercic. I robić parę plastrów po 22mm na raz. Przy takiej średnicy możesz spokojnie wysunąć martial na 150mm I robić po 6sztuk z zamocowania.
every day's a school day
Tornos ,Acramatic. Hurco. Fanuc. Mori seiki


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#8

Post napisał: InzSpawalnik » 30 cze 2017, 20:50

Wiertlo zakup dobrej firmy i najlepiej HSS-CO.
Proponuje Ci poszukaj wiertel firmy Van Ommen a dokladnie seria Phantom ( HSS-E ).
To po pierwsze.

Po drugie, obroty i posuw dobiera sie do katow pod jakimi jest naostrzone wiertlo.
Mialem kiedys taki przypadek ze wiercilem tez kilkaset otworow ale wietlem srednica 40mm w blasze 70mm grubosci i bez zadnych otworow pilotowych. W dodatku na maszynie gdzie mialem waski zakres ustawien parametrow. W takim przypadku trzeba dopasowac katy pod jakimi ostrzysz wiertlo.
Przez wszystko to przechodzilem i najwiecej sie nauczylem o wiertlach i wierceniu wlasnie wtedy. Zaloze sie ze albo sam liczysz juz czas albo robi to twoj szef i nie moze uwierzyc czemu tak "prosta" sprawa jak wiercenie sprawia tyle problemow :)

Tak czy owak, dobre a wrecz bardzo dobre wiertlo ( fabrycznie zaostrzone ) bardzo ulatwi zycie :)
Wskazowke dam ci taka : przyjzyj sie dokladnie ( zrob zdjecie ) jak zaostrzone jest wiertlo kiedy wyciagniesz je z paczki a jak ostrzy je twoj fachowiec.
Ciekawe czy ostrzy tez na szlifierce krawedzie boczne ( te wzdluz spirali ) ostrzy ? ;)
- zaloze sie ze pewnie tez je "liznie" i dlatego masz problem ze srednica z drugiej strony :)
Nawet dobrze naostrzone wiertlo bardzo szybko sie ztepi jesli sa zle parametry, poczytaj o typach wiorow i obrobce skrawaniem. Uzywaj duzo chlodziwa.

Wiesz czemu polecam HSS-CO ? Wogole czemu lepiej stosowac wiertla z kobaltem ? Nawet przy czarnej stali ? Bo sa przedewszystkim mniej wrazliwe na podwyzszone temperatury ( ogolnie mowiac mozna nimi wiercic w nieco wyzszej temp niz zwykly HSS bez obaw o utrate twardosci ) a ten drugi powod - sa twardsze od zwyklych HSS.

Wyslij zdjecie jak naostrzone jest to twoje wiertelko :)

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: wiercenie fi 20

#9

Post napisał: WZÓR » 30 cze 2017, 22:27

konrad112 pisze:Witam mam problem wiercę na tokarce konwencjonalnej muszę przewiercić i z planować jedną stronę + otwór 2tyś sztuk plastrów fi 50 grubości 22mm z jakiejś zwykłej stali st3. Przez 8h udało mi się zrobić 120szt pojawiają się problemy wiertło fi20 HSS chłodzenie odpalone ale co jakieś 5szt się grzeje i tępi a jest ostrzone przez doświadczoną osobę mało tego wychodzi stożek ( na początku trochę rozbija a z 2giej strony plastra nie mogę wsadzić zatoczonego kawałka pręta fi 20) wiertło w koniku umieszczone do osi mogłby ktoś podać parametry do tego wiercenia aby to jakoś szło
A wiertło na płytki nie wchodzi w rachubę ?

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 13
Posty: 1676
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#10

Post napisał: CFA » 30 cze 2017, 22:55

zibi pisze:Wircąc z konika średnio zapanujesz nad parametrami, chyba, że zapinasz konik do suportu i wiercisz na posuwie.
Ja to w ogóle nie wyobrażam sobie wiercenia 2tys sztuk bez adaptera.
Kręcąc ręcznie pinolą konika z wiertłem fi 20 po kilku godzinach nawet
operator stale bywający na siłowni będzie miał dosyc:-)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”