Toczenie w aluminium - gdzie popełniam błąd?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
jerzykww
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 01 maja 2010, 22:05
Lokalizacja: Wrocław

Toczenie w aluminium - gdzie popełniam błąd?

#1

Post napisał: jerzykww » 01 maja 2010, 22:41

Witam.
Jestem nowym użytkownikiem forum CNC, więc proszę o wybaczenie mi błędów jeżeli takowe się przytrafią.
Ale do rzeczy. Otóż jakiś czas temu okazyjnie nabyłem tokareczkę PROMY SM - 300E. Wiem że nie jest to żadna rewelacja, ale jak na moje potrzeby hobbystyczne w zupełności wystarcza. Do tej pory materiałem obrabianym były różnego gatunku stale. Przy małym posuwie i niezbyt dużym wiórze powierzchnia wytaczanych wałkow była gładka. Problem pojawił się gdy chciałem wytoczyć wałek z aluminium. Nie znam symbolu stopu, ale raczej jest to stop o małej zawartości krzemu i innych dodatków, prawie czyste Al. Używałem tego samego noża co do stali, a wytoczona powierzchnia jest szorstka, pełna zadziorów. Nie pomagają próby zmiany obrotów wrzeciona, ani wolniejszy czy szybszy posuw. Efekt jest ciągle taki sam. Zależy mi, aby obrobiona powierzchnia była gładka, wręcz błyszcząca, czyli taka jaką uzyskiwałem tocząc w stali. No i teraz mam pytanie do Was szanowni forumowicze. Czy do toczenia aluminium używa się innych noży ( te które posiadam są ze stali szybkotnącej )? Czy w zależności od obrabianego materiału powinna być inna geometria ostrza? Proszę o informacje.
Pozdrawiam.



Tagi:

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#2

Post napisał: ALZ » 01 maja 2010, 23:34

Do lekkich stopów są inne parametry ostrza, ale doraźnie można sobie pomóc stosując odpowiednie chłodziwa. Na szybko możesz użyć także naftę, terpentynę albo spirytus. Tak w ogóle wszystkie alu bezz chłodzenia wychodzą nieszczególnie.


Seba-Jongen
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 205
Rejestracja: 20 sty 2007, 12:32
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

#3

Post napisał: Seba-Jongen » 01 maja 2010, 23:37

Nie do końca wiem jak to z nożami z HSSu ale płytki do alu są zupełnie inne -zdecydowanie bardziej ostre (zwłaszcza większy kąt natarcia).
Nie przypuszczam by były specjalne noże HSS do alu -jest to raczej efekt fachowego ostrzenia ostrza.

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#4

Post napisał: grg12 » 02 maja 2010, 00:14

Nóż HSS który dobrze się sprawuje w stali powinien też przyzwoicie ciąć alu - może nie uzyskasz lustrzanej powierzchni ale "zadziory" top zdecydowana przesada. Może po prostu chodzi o jakiś paskudny "gumowy" stop? Kiedy obrabiam "marketowe alu" zawsze mam pod ręką rozpylacz ze spirytusem i często z niego korzystam - to naprawdę pomaga.
Pozdrawiam
Grzesiek


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Toczenie w aluminium - gdzie popełniam błąd?

#5

Post napisał: CFA » 02 maja 2010, 00:18

jerzykww pisze:Zależy mi, aby obrobiona powierzchnia była gładka, wręcz błyszcząca,
Większy kąt natarcia, większa prędkość skrawania, lepsze chłodzenie (np. denaturat) i przede wszystkim ostre narzędzie. Najlepiej z zapolerowaną powierzchnią natarcia, tak żeby wiór się nie przyklejał.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#6

Post napisał: pukury » 02 maja 2010, 00:52

witam.
właściwie - tylko to co Ko. napisał .
z mojej praktyki ( 35 lat ) wynika to samo - ostry nóż ,
odpowiednio i dykta ( rana nóż - raz- do paszczy :o ) .
na poważnie - ostry nóż z zagładzonym ostrzem i chłodziwo .( o ustawieniu noża w osi nie piszę )
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#7

Post napisał: clipper7 » 02 maja 2010, 10:49

Jeżeli nie masz doświadczenia a masz trochę Al do przerobu to przemyśl sobie kwestię zakupu noża składanego i specjalnych płytek do Al. To naprawdę działa. Uważaj z denaturatem, łatwo się zapala i pali się prawie niewidocznym płomieniem, prawdą jest, że znacznie poprawia wygląd powierzchni. Problem z Al polega na klejeniu się fragmentów wióra do noża, co w połączeniu z małą twardością daje takie efekty. Dlatego płytki do Al są (poza odp. geometrią) specjalnie polerowane.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

Awatar użytkownika

tomolc
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 708
Rejestracja: 17 paź 2009, 13:45
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontakt:

#8

Post napisał: tomolc » 02 maja 2010, 10:56

Jeśli aluminium które toczysz to PA38 lub inna glina to niewiele pomoga drogie narzedzia i chłodzenie użyj aluminium PA6 normalnym nożem HSS bedzie obrabiac o wiele lepiej.Ja uzywam do chłodzenia olej jadalny, rzepakowy troche czuc go na hali ale jakość dużo lepsza

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#9

Post napisał: WZÓR » 02 maja 2010, 11:17

Witam
Nie będę się rozpisywał , ale jak kolega clipper7 napisał - kup sobie nóż składany i specjalne płytki do AL.
...Do lekkich stopów są inne parametry ostrza, ale doraźnie można sobie pomóc stosując odpowiednie chłodziwa. Na szybko możesz użyć także naftę, terpentynę albo spirytus. Tak w ogóle wszystkie alu bezz chłodzenia wychodzą nieszczególnie.
....Kiedy obrabiam "marketowe alu" zawsze mam pod ręką rozpylacz ze spirytusem i często z niego korzystam - to naprawdę pomaga. ....
Macie rację , że denaturat i inne ,,wynalazki'' wpływają korzystnie na obróbkę aluminium , ale chciałem zwrócić uwagę , że dobór ostrza (płytki) , Vc , głębokości skrawania i posuwu także są ważne.
...a nikt o tym nie napisał. :neutral:
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


lemurbb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 209
Rejestracja: 15 mar 2009, 10:57
Lokalizacja: bielsko
Kontakt:

#10

Post napisał: lemurbb » 02 maja 2010, 11:54

zwrócić uwagę należy także na wysunięcie materiału , alu łatwiej się ugnie i wpadnie w drgania przez co wychodzi brzydkie ra,
nóż musi być ostry,bardzo ostry :mrgreen:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”