Szlifowanie nakiełków oraz szlifowanie czopów.

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Aruzzz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 8
Rejestracja: 25 gru 2011, 16:07
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Szlifowanie nakiełków oraz szlifowanie czopów.

#1

Post napisał: Aruzzz » 21 sty 2014, 05:40

Witam,

jestem na etapie kończenie swojego procesu technologicznego wałka, dokładnie została mi obróbka nakiełków oraz czopów i tutaj pojawia się moje pytanie czy mogę obrobić nakiełki oraz czopy w jednym mocowaniu tzn. obróbka nakiełków w jednym mocowaniu i obróbka czopów w jednym mocowaniu? Mój wykładowca narzucił mi w sumie że powinienem obrobić najpierw jeden nakiełek a następnie obrócić materiał i obrabiać drugi i to samo przy obróbce czopów najpierw obróbka jednego czopa później obrót materiału i obróbka dwóch pozostałych czopów. Praktykę wprawdzie mam niewielką w tej kwestii ale wydaje mi się że jest to możliwe do wykonania, ale chciałbym się upewnić.

Obrazek
Obrazek

Dzieki z góry za odpowiedz :)
Pozdrawiam



Tagi:


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

Re: Szlifowanie nakiełków oraz szlifowanie czopów.

#2

Post napisał: peritus » 21 sty 2014, 08:44

Aruzzz pisze: czy mogę obrobić nakiełki oraz czopy w jednym mocowaniu
Nie, powinno być tak:
Aruzzz pisze: powinienem obrobić najpierw jeden nakiełek a następnie obrócić materiał i obrabiać drugi i to samo przy obróbce czopów najpierw obróbka jednego czopa później obrót materiału i obróbka dwóch pozostałych czopów
Nakiełki wykonuje się po to aby stanowiły bazę do obróbki czopów i innych elementów wałka, więc muszą być wykonane przed innymi operacjami.


Autor tematu
Aruzzz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 8
Rejestracja: 25 gru 2011, 16:07
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

#3

Post napisał: Aruzzz » 21 sty 2014, 14:22

Moze zle sie wyrazilem :) bo w tej operacji szlifujemy nakielki i czy moge szlifowac dwa nakielki w jednej operacji na jednym zamocowaniu?


malpa500000
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 483
Rejestracja: 25 kwie 2010, 22:49
Lokalizacja: rwlk

#4

Post napisał: malpa500000 » 21 sty 2014, 14:37

kolego ale kto szlifuje nakiełki nakiełki to sie wykonuje nawiertakiem i są podstawa bazą dla toczenia czy szlifowania na kłach po to aby zniwelować bicie na czopie, pisze tyle co u nas na firmie sie wykonuje i jeżeli wymiary są nie tolerowane robimy je na minus przed ulepszaniem no bo szlifowanie to kosztowna operacja a po co szlifować jakieś ulżenie czy pociecie pod segera ? ale nie twierdze ze taka operacja nieistnieje a takiego czegoś nie widziałem.


zdzicho
Posty w temacie: 5

#5

Post napisał: zdzicho » 21 sty 2014, 17:59

To mało widziałeś,ale też może nie miałeś gdzie. Możesz natomiast , o tym przeczytać w literaturze.Przy dokładniejszych elementach takie rzeczy się robi.
Aruzzz, jeśli dysponuje się odpowiednia maszyną ,to jest to nawet wskazane , ze względu na mniejsze błędy położenia.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Szlifowanie nakiełków oraz szlifowanie czopów.

#6

Post napisał: WZÓR » 21 sty 2014, 19:20

Aruzzz pisze:Witam,

jestem na etapie kończenie swojego procesu technologicznego wałka, ...
Hmm .... mógłbyś pokazać jedną z kilku instrukcji jakie przewidziałeś w swoim procesie technologicznym ?

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Endrju76
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 351
Rejestracja: 30 wrz 2008, 21:17
Lokalizacja: Śląsk

#7

Post napisał: Endrju76 » 21 sty 2014, 20:58

Tak jak kolega Zdzicho powiedział, jeżeli masz taką maszynę to możesz szlifować z jednego mocowania. Ale też się stosuje z dwóch mocowań. Szlifowanie czopów przeprowadzisz z jednego mocowania na szlifierce kłowej do wałków. Zastanawiam się tylko czy po hartowaniu i szlifowaniu utrzymasz osiowość czopów i zębów które wykonałeś przed szlifowaniem nakiełków?
Endrju
Zaznacz "POMÓGŁ" - to nie boli


zdzicho
Posty w temacie: 5

#8

Post napisał: zdzicho » 22 sty 2014, 19:51

Jeśli zęby maja być nawęglane ,to po frezowaniu,a nie przed bo co ci zostania z nawęglania jak je wyfrezujesz?. Problem współosiowości ,o którym pisał Endrju76 pozostaje nierozwiązany.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#9

Post napisał: WZÓR » 22 sty 2014, 20:53

zdzicho pisze:Jeśli zęby maja być nawęglane ,to po frezowaniu,a nie przed bo co ci zostania z nawęglania jak je wyfrezujesz?. Problem współosiowości ,o którym pisał Endrju76 pozostaje nierozwiązany.
Krótko mówiąc kolejny proces technologiczny BUBEL. :neutral:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
Aruzzz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 8
Rejestracja: 25 gru 2011, 16:07
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

#10

Post napisał: Aruzzz » 24 sty 2014, 17:12

Hmm możliwe ze koledzy nie dojrzeliście, ale nad tabelką jest UWAGA w której jest wspomniane ze nawęglamy tylko czopy wałów :) może to jakoś pomoże rozwiązać problem żeby z tego nie wyszedł BUBEL :)

[ Dodano: 2014-01-24, 17:19 ]
WZÓR pisze:
Aruzzz pisze:Witam,

jestem na etapie kończenie swojego procesu technologicznego wałka, ...
Hmm .... mógłbyś pokazać jedną z kilku instrukcji jakie przewidziałeś w swoim procesie technologicznym ?

Mariusz.
Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”