Pytanie laika, pomoc w wykonaniu elementu

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
dread
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 30 lis 2011, 19:31
Lokalizacja: Wrocław

Pytanie laika, pomoc w wykonaniu elementu

#1

Post napisał: dread » 30 lis 2011, 23:02

Witam,

Jestem tu nowy, więc krótko się przedstawię. Nazywam się Wojtek, od dłuższego czasu zajmuję się szeroko pojętym modelarstwem i różnego rodzaju konstrukcjami. Wcześniej głównie karton, plastik i aluminium, dziś przyszła kolej na stal.

Na wstępie zaznaczę, że jeśli napisałem w złym dziale, to proszę o przeniesienie.

Potrzebuję pomocy w zakresie wykonania elementu konstrukcyjnego pewnego modelu. Przedmiot miałby być wykonany w formie "rynny" wykonanej z blachy stalowej o grubości 2mm i dodatkowych wewnętrznych ścianek, również z tej samej blachy. Problem w tym, że nie znam zasad rysunku technicznego, ale sporządziłem na zwykłym papierze milimetrowym rysunek kształtu elementu, który miałby być wycięty. Czy rysunek przedstawiający same kontury wycinanego elementu jest wystarczający? Może są jakieś proste programy (może na zasadzie "połącz kropki na papierze milimetrowym :) ), które wspomagają takie projektowanie?
Ewentualnie byłbym w stanie wykonać model w kartonie, na którym pokazałbym o jaki sposób zagięcia blach mi chodzi.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wyrozumiałość, ale naprawdę nie wiem w jaki sposób się za to zabrać, a czas troszkę goni :)



Tagi:


mariuszbroda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 430
Rejestracja: 13 lip 2011, 21:57
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: mariuszbroda » 30 lis 2011, 23:33

siema Wojtek,ale nic tu nie ma....to co Ci poradzić :sad:
ano zrób z kartonu to o co Ci chodzi i zrób zdjęcie(kilka) to Ci wszyscy poradzą...


Autor tematu
dread
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 30 lis 2011, 19:31
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: dread » 03 gru 2011, 11:24

Chwilowo narysowałem coś takiego (wybaczcie, jeśli wygląda to dziwnie :) ).

Obrazek


Jeśli chodzi o dokładne wymiary, to rozrysowałem części "na płasko" na papierze milimetrowym wraz z liniami zagięcia. Moje pytanie w jaki sposób powinienem przygotować, bądź opisać rysunek, by zlecić komuś wycięcie i zagięcie elementów w pokazany na moim koślawym rysunku sposób :)

Całość elementu 1 ma około 26 cm długości.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4695
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#4

Post napisał: pitsa » 03 gru 2011, 13:29

takie maleństwo? Nie wiem czy te zagięcia "1" da się zrobić z tymi zawinięciami do środka.

1. Rysunek rozłożonej blachy.
2. Rysunek z liniami gięcia i oznaczeniem, które do góry, a które zgięcie do dołu lub rysunek z widokiem - coś podobnego co pokazałeś i wymiarami zewnętrznymi po zgięciu.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#5

Post napisał: Dudi1203 » 03 gru 2011, 17:51

pitsa, tylko rysunek rozłożonej blachy to trzeba umieć zrobić jesli to ma byc dokładnie. Bo trzeba uwzględniać zachowanie blachy przy gięcu (a to potrafi być różne nawet na różnych maszynach)
Przykładowo zaginając na kąt prosty blache o grubości 4mm i szerokości 93mm wyjdzie nam kątownik 50x50.
Wiec jak dla mnie to najlepiej jak dasz rysunek w kilku widokach z zacznaczeniem czy interesuje Cie w danym miejscu dokladny wymiar zewnętrzny/wewnętrzny i do tego taki rzut izometryczny jak zrobiłeś z wymiarami gabarytowymi a technolog który to będzie projektowal zrobi rozwinięcie "po swojemu".

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4695
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#6

Post napisał: pitsa » 03 gru 2011, 19:04

Dudi1203 pisze:technolog który to będzie projektowal zrobi rozwinięcie "po swojemu".
dwa razy grubość blachy..
No to też jest sposób, bo gdy ostatnio wyliczyłem jakie są rozciągnięcia blachy po gięciach i uwzględniłem to w rysunku dostałem coś innego. :-)

http://www.ciri.org.nz/bendworks/bending.pdf

Można posłużyć się darmowym kalkulatorem gięć BendWorks:
Obrazek
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


gussto
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 76
Rejestracja: 29 paź 2011, 20:28
Lokalizacja: Szczecin

#7

Post napisał: gussto » 03 gru 2011, 22:26

Najepszym programem do tego jest AutoCad Light :) wbrew pozorom nie jest taki trudny. Myślę, że najlepiej narysować każdy rzut a nie rysować rozwinięcia bo wszystko zależne jest od promienia gięcia i dostępnego noża w danej wytwórnii. Jeśli zrobisz to w AutoCadzie nie trzeba będzie rysować wymiarów.
Dzieki do kolegi pitsa sprawdzę jak programik się sprawuje.


Autor tematu
dread
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 30 lis 2011, 19:31
Lokalizacja: Wrocław

#8

Post napisał: dread » 08 gru 2011, 18:30

Rozrysowałem element 1, na 3-cim boku nie zaznaczyłem jeszcze okrągłego otworu

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Żeby zachować skalę zeskanowałem papier milimetrowy i rysowałem na nim :)
Rysunki przedstawiają rzuty.
Zagięcia do wewnątrz mogę podarować. W sumie nic dla mojego modelu nie znaczą, a w niektórych przypadkach mogą przeszkadzać, więc proszę nie brać ich już pod uwagę.

Wkrótce wrzucę rysunki pozostałych elementów.

Dzięki wszystkim za pomoc :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”