Proszę o sprawdzenie - karta technologiczna wału

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
michalczeski
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 16 maja 2013, 19:49
Lokalizacja: Polska

Proszę o sprawdzenie - karta technologiczna wału

#1

Post napisał: michalczeski » 14 gru 2013, 19:26

Witam.

Opracowałem kartę technologiczną do wału i prosił bym szanownych forumowiczów o sprawdzenie i wytknięcie błędów jakie popełniłem.
Szczególnie chodzi mi sprawdzenie operacji - czy ilość zabiegów w operacji nie jest za duża oraz czy kolejność jest poprawna.

Za pomoc z góry BARDZOO dziękuję.
Obrazek
Obrazek

Przepraszam za słabą jakość karty, w lepszej jakości dostępna jest ona tu:



Tagi:


Endrju76
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 351
Rejestracja: 30 wrz 2008, 21:17
Lokalizacja: Śląsk

#2

Post napisał: Endrju76 » 15 gru 2013, 16:15

Jeżeli piszesz toczyć to określ którą stronę lub średnicę, podobnie szlifowanie. Rysunek myślę że jest poglądowy bo techniczny to nie za bardzo.
Endrju
Zaznacz "POMÓGŁ" - to nie boli


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1676
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Proszę o sprawdzenie - karta technologiczna wału

#3

Post napisał: CFA » 15 gru 2013, 16:59

michalczeski pisze: Szczególnie chodzi mi sprawdzenie operacji - czy ilość zabiegów w operacji nie jest za duża oraz czy kolejność jest poprawna.
Te operacje i zabiegi są delikatnie mówiąc bardzo ogólnikowe. Tak jak ten szkic. Mnie np bardzo interesuje, które obszary są zakrywane pastą i po co nawęglanie, skoro twardość jest rzędu 40HRC. A skoro przed nawęglaniem jest krycie pastą, to brakuje procesów usuwania materiału po nawęglaniu przed hartowaniem lub wskazania co ma zostać nienawęglone - npM30. Nie wiadomo co jest szlifowane. No i chciałbym poznać bliżej technikę gwintowania M3 w materiale 43HRC.


malpa500000
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 483
Rejestracja: 25 kwie 2010, 22:49
Lokalizacja: rwlk

#4

Post napisał: malpa500000 » 15 gru 2013, 17:47

40hrc to ja z ulepszanego materiału wycisne. i pomijam operacje ulepszania... za twoj walek bym wykonał 3 i gwintaczenie po ulepszaniu w dodatku m3 taaaa. nie widze na rysunku zaznaczonje klasy pow wiec po co szlif? tak samo wszystko w tolerancji warsztatowej.. a na walek cos sie naklada przewaznie.... to podciecie pod gwint to moze opisz jakos jakas norma czy jaki to typ. moze jakisz szczegół ? osobiscie jak bym dostał taki rysunek do wykonania i taka technologie to bym wpisał Urlop i poszedl do domu.


Autor tematu
michalczeski
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 16 maja 2013, 19:49
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: michalczeski » 15 gru 2013, 20:12

:/ rysunek pryznam się szczeże zrobiłem słabo
Do każdej operacji jest instrukcja na której jest rysunek na którym pogrubionymi liniami zaznaczone są obrabiane powierzchnie
Obrazek
instrukcja nr 10
Obrazek
instrukcja nr 15
nie wiem jak oznaczyć powierzchnie do pokrycia pastą więc je pogrubiłem
Obrazek
Nawęglanie jest wymagane przez prowadzącego.
co do wiercenia i gwintowania otworów to będą one wykonane w warstwie nie nawęglonej - wcześniej pokrytej pastą (tak zalecił mi prowadzący prowadzącego i powiedział ze mogę tak zrobić)


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1676
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#6

Post napisał: CFA » 15 gru 2013, 21:07

michalczeski pisze:Nawęglanie jest wymagane przez prowadzącego.
co do wiercenia i gwintowania otworów to będą one wykonane w warstwie nie nawęglonej - wcześniej pokrytej pastą (tak zalecił mi prowadzący prowadzącego i powiedział ze mogę tak zrobić)
Za dużo tych prowadzących, jeden nie wie czego chce drugi. Po co nawęglać dla 43HRC?
A rysunek kto wymyślił? Ogólnie nie trzyma się to kupy, bo brak konkretnego rysunku.
Nie wiadomo co jest wymagane: np po cholerę szlifujesz? Bo tak prowadzący kazał?
To musisz zrobić inny rysunek, żeby było wiadomo, które procesy wynikają z jakich konkretnych potrzeb. Wtedy będzie można ustalić co jest potrzebne, a co nie.
Na rysunku musisz np umieścić wymagania, które zmuszają do danego typu obróbki:
np tolerować odpowiednio czopy, bicie czy umieścić uwagę, że gwinty miękkie itp.
Najpierw dokładny rysunek, a potem procesy do niego.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7973
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#7

Post napisał: WZÓR » 15 gru 2013, 21:07

michalczeski pisze:....
co do wiercenia i gwintowania otworów to będą one wykonane w warstwie nie nawęglonej - wcześniej pokrytej pastą (tak zalecił mi prowadzący prowadzącego i powiedział ze mogę tak zrobić)
A wcześniej nie da rady ich zrobić? :roll:
CFA pisze:.... Za dużo tych prowadzących, jeden nie wie czego chce drugi. ...
..... i przez takich niedługo będziemy mieć p***** w pracy.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
michalczeski
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 16 maja 2013, 19:49
Lokalizacja: Polska

#8

Post napisał: michalczeski » 15 gru 2013, 21:23

jak juz pisałem rysunek jest lipny ale szlifowanie jest w celu uzyskania Ra 0.63
A wcześniej nie da rady ich zrobić? :roll:
wydaje mi się że przy obróbce cieplnej powstaną odkształcenie
zresztą nie wiem bo cały czas dowiaduję się nowych wiadomości :?:


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1676
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#9

Post napisał: CFA » 15 gru 2013, 21:55

michalczeski pisze:jak juz pisałem rysunek jest lipny ale szlifowanie jest w celu uzyskania Ra 0.63
Ale na rysunku nie ma chropowatości.
Musisz zrozumieć, że jak tej informacji nie ma na rysunku, to szlifowanie nie jest konieczne.
Rysunek to podstawa. Jeśli jest lipny, to go popraw.
Zacznij od zwymiarowania, bo tu też sporo błędów: brak gabarytu, nieoznaczone podcięcia, brak podziałowej do M3, położenia kanałka, tolerancji itd
Cała obróbka wynika z wymagań rysunkowych: po co nawęglac czy szlifować jak można zrobić młotkiem ten wałek?


malpa500000
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 483
Rejestracja: 25 kwie 2010, 22:49
Lokalizacja: rwlk

#10

Post napisał: malpa500000 » 15 gru 2013, 22:02

już jest p.... ostatnio stwierdziłem że chce zostać piekarzem...

co do tematu:

Studentem jestes i ty nie wiesz jakie panują oznaczenia w rysunku technicznym?
sa przyjete takie znaczki które póżniej taki zwykły robol jak ja mam za zadanie odczytać i wiem że ta i owa powierzchnia ma być tak a nie inaczej wykonać sa literki alfabetu ktore okreslają tolerancje wykonania wymiaru. To co ty nabazgrałeś to ci moge zrobić w +-0.2mm i ty za bedziesz musiał zapłacić. tak nawiasem nie szkoda ci drzew? tyle dokumentacji bezsensownej drukować na litość tlenu zabraknie do oddychania...

teraz taka rada Weż ty se kup poradnik tokarza lub mechanika lub rysunek techniczny maszynowy bo cieżko bedzie.


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”