proces technologiczny Koła zębatego 1 rok studiów

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
letitgoaway
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 10 cze 2016, 17:19
Lokalizacja: szczecin

proces technologiczny Koła zębatego 1 rok studiów

#1

Post napisał: letitgoaway » 10 cze 2016, 17:33

Hej, jestem dopiero na 1-szym roku studiów, 2 semestr i mam za zadanie zrobić proces technologiczny koło zębatego, przejrzałam już pare postów na ten temat, ale potrzebuję rady. Mam do wypełnienia kartę technologiczną, inrukcyjną, kontroli i spis pomocy warsztatowych. Wymyśliłam, że zrobię 5 kół zębatych, i mam pytanie jakie kontrole i KIEDY są potrzebne? Po obróbce cieplnej czy jeszcze przed? Ogólnie mało mieliśmy zajęć z toczenia i frezowania (po 2h) i dokładnie nie wiem jeszcze co i jak. Potrzebuję wałek na toczenie.. tyle wiem. Jakie procesy jeszcze są mi potrzebne oprócz frezowania i obrobki cieplnej?? I o co dokładnie chodzi ze spisem pomocy warsztatowych?? PROSZĘ o pomoooc :))))



Tagi:


Kael
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 21
Rejestracja: 20 lut 2014, 09:29
Lokalizacja: Zabrze

#2

Post napisał: Kael » 10 cze 2016, 18:12

Głowa do góry, do września masa czasu.


Autor tematu
letitgoaway
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 10 cze 2016, 17:19
Lokalizacja: szczecin

#3

Post napisał: letitgoaway » 10 cze 2016, 18:26

Kael pisze:Głowa do góry, do września masa czasu.
Wrzesień nie jest dla mnie.


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

Re: proces technologiczny Koła zębatego 1 rok studiów

#4

Post napisał: peritus » 10 cze 2016, 18:37

letitgoaway pisze:mam za zadanie zrobić proces technologiczny koło zębatego, przejrzałam już pare postów na ten temat, ale potrzebuję rady. Mam do wypełnienia kartę technologiczną, inrukcyjną, kontroli i spis pomocy warsztatowych.
Przestudiuj te pozycje:
https://www.google.pl/search?q=+proces+ ... sgHy_am4DA
https://www.google.pl/search?q=proces+t ... 81&bih=695
a szczególnie:
http://www.empik.com/podstawy-projektow ... ,ksiazka-p

Samo przeglądnięcie postów to zdecydowanie za mało aby wykonać to zadanie.


Autor tematu
letitgoaway
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 10 cze 2016, 17:19
Lokalizacja: szczecin

Re: proces technologiczny Koła zębatego 1 rok studiów

#5

Post napisał: letitgoaway » 10 cze 2016, 18:43

Dzięki, książkę już pobieram :) w google oczywiście też wpisywałam, ale potrzebuję naprawdę dobrej rady :)


Autor tematu
letitgoaway
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 10 cze 2016, 17:19
Lokalizacja: szczecin

#6

Post napisał: letitgoaway » 11 cze 2016, 20:25

mam już kartę technologiczną, coś jest nie tak??
Załączniki
03.pdf
(298.5 KiB) Pobrany 467 razy


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1675
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#7

Post napisał: CFA » 11 cze 2016, 21:47

letitgoaway pisze:mam już kartę technologiczną, coś jest nie tak??
Taką kartę można wypełnić dowolnie.
Po pierwsze dołącz rysunek. Po drugie podaj wymiary do wszystkich zabiegów - przykładowo
toczenie zgrubne średnicy fi30 na wymiar fi30,5 na długości tyle i tyle, mocowanie uchwyt taki a taki, narzędzie nóż taki a taki, parametry skrawania takie a takie, kontrola wymiaru suwmiarką albo może mikromierzem albo czym innym. I tak dla kolejnych operacji i zabiegów - nacinanie zębów, rowków - prosze podać maszyny, narzędzia parametry. Hartowanie jakie urządzenie, jakie wartości żadane, podobnie przy szlifie.


Autor tematu
letitgoaway
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 10 cze 2016, 17:19
Lokalizacja: szczecin

#8

Post napisał: letitgoaway » 12 cze 2016, 13:01

CFA pisze:
letitgoaway pisze:mam już kartę technologiczną, coś jest nie tak??
Taką kartę można wypełnić dowolnie.
Po pierwsze dołącz rysunek. Po drugie podaj wymiary do wszystkich zabiegów - przykładowo
toczenie zgrubne średnicy fi30 na wymiar fi30,5 na długości tyle i tyle, mocowanie uchwyt taki a taki, narzędzie nóż taki a taki, parametry skrawania takie a takie, kontrola wymiaru suwmiarką albo może mikromierzem albo czym innym. I tak dla kolejnych operacji i zabiegów - nacinanie zębów, rowków - prosze podać maszyny, narzędzia parametry. Hartowanie jakie urządzenie, jakie wartości żadane, podobnie przy szlifie.

Załączam zdjęcie rysunku, który nie jest dokończony,bo nie wiem jak to zrobić. Ilośc zębow to 19, mam ztrobić osobą tabelkę na to?? A co do tych maszyn, narzędzi i parametrów, to cóż.. jestem dopiero na 1szym roku, więc nie wiem jaki dobór jest najlepszy, jak obliczyć wszystkie parametry a jeszcze wybrać do tego narzędzia... ogólnie porażka. Przestudiowałam trochę książkę Fielda, ale niestety do końca jej nie rozumiem jeszcze...
Załączniki
DSC_0422.JPG


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1675
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#9

Post napisał: CFA » 12 cze 2016, 13:43

letitgoaway pisze:Załączam zdjęcie rysunku, który nie jest dokończony,bo nie wiem jak to zrobić.
Jak nie wiesz jak, to bezczelnie zerżnij. Weź jakiś rysunek z podręcznika. Podstaw swoje dane, wypełnij swoimi danymi tabelki itd I już masz rysunek. Więcej z tego kopiowania korzyści będzie niż z czekania na to aż ktoś narysuje za Ciebie.
letitgoaway pisze:A co do tych maszyn, narzędzi i parametrów, to cóż.. jestem dopiero na 1szym roku, więc nie wiem jaki dobór jest najlepszy, jak obliczyć wszystkie parametry a jeszcze wybrać do tego narzędzia... ogólnie porażka. Przestudiowałam trochę książkę Fielda, ale niestety do końca jej nie rozumiem jeszcze...
Też weź gotowca i przerób na swoje potrzeby. Może w szczegółach coś będzie trzeba zmienić, ale jak już będzie o czym dyskutować, to znajdą się chętni do pomocy.

Odpowiedz jeszcze na moje pytanie: czy temat procesu technologicznego koła zębatego pojawił się tak nagle? Bo zawiera takie zabiegi jak cięcie, wiercenie, toczenie, frezowanie, nacinanie zebów, przeciąganie, obróbka cieplna, szlifowanie, szlifowanie zębów - i jakoś trudno mi uwierzyć, że wcześniej nie było procesu technologicznego jakiegoś banalnego kawałka metalu. Jeśli było wcześniej coś łatwiejszego, to trzeba było uważać a jeśli nie było, to podaj jaka to uczelnia. Może trzeba gdzieś interweniować, że dydaktyka szwankuje.


Autor tematu
letitgoaway
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 10 cze 2016, 17:19
Lokalizacja: szczecin

#10

Post napisał: letitgoaway » 12 cze 2016, 13:54

Odpowiedz jeszcze na moje pytanie: czy temat procesu technologicznego koła zębatego pojawił się tak nagle? Bo zawiera takie zabiegi jak cięcie, wiercenie, toczenie, frezowanie, nacinanie zebów, przeciąganie, obróbka cieplna, szlifowanie, szlifowanie zębów - i jakoś trudno mi uwierzyć, że wcześniej nie było procesu technologicznego jakiegoś banalnego kawałka metalu. Jeśli było wcześniej coś łatwiejszego, to trzeba było uważać a jeśli nie było, to podaj jaka to uczelnia. Może trzeba gdzieś interweniować, że dydaktyka szwankuje.[/quote]


Po prostu mamy zrobić obojętnie jakiej części proces technologiczny, ale nie może być banalny. Byłam na konsultacjach, za dużo sie nie dowiedziałam, tylko tyle, że fajny przedmiot wybrałam i będzie dużo roboty. Nic wcześniej nie było, po prostu dostaliśmy karty do wypełnienia. Próbowaliśmy rozmawiać z doktorem, ale skutków nie przyniosło.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”