Proces technologiczny części klasy tuleja z gwintem - ocena

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
ZenQ_18
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 7
Posty: 41
Rejestracja: 06 gru 2011, 15:02
Lokalizacja: Mielec

Proces technologiczny części klasy tuleja z gwintem - ocena

#1

Post napisał: ZenQ_18 » 25 mar 2014, 22:11

Witam specjalistów ;) Mam prośbę odnośnie procesu technologicznego. Prosiłbym o ocenę czy jest to poprawnie napisane i przede wszystkim z sensem ażeby się doktorek nie przyczepił. Jak możecie to wskażcie ewentualne błędy. Czekam na wskazówki.
Załączniki
Karta.png
Tuleja - Praca INZYNIERSKA.jpg



Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#2

Post napisał: WZÓR » 26 mar 2014, 06:24

Do poprawy.

p.s.
Ale z tym hartowaniem żeś pojechał .... :grin:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1242
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce

#3

Post napisał: rc666 » 26 mar 2014, 12:00

Nie podales lokacji jednego otworu i jego srednicy.
Chropowatosc powierzchni!!! Jaka Ra, Rz, Rt, czy jeszcze cos innego?? Zdecyduj sie.
Jeszcze jedno: zdecyduj sie , albo kropki albo przecinki.
Jestes w stanie wytlumaczyc, nie mnie tylko "doktorkowi" dlaczego uzywasz tolerancji H7, h7??
Srednica Φ17.8, daj ten wymiar na zewnatrz tej czesci.

No i to hartowanie , faktycznie ponioslo cie. Na konic daj. Po hartowaniu to jedynie szlifowanie. Zapomnij o frezowaniu i toczeniu. Przynajmniej w tym konkretnym przypadku.

Karta technologiczna jest jak dla mnie do d.... W opisie zamiast tej paplaniny podaj wymiary ktore bedzisz robil to bedzie bardziej precyzyjne.

Dlaczego chcesz ten pret przecinac na samym poczatku? Ja bym to zrobil z jednego zalozenia.
Wsadzilobym caly pret i robil te czesci.

Zastaqnawiam sie jeszcze nad jednym. Dlaczcego nie uzywa sie w Polsce WYMIAROWANIA I TOLEROWANIA GEOMETRYCZNEGO (GD&T). Wszyscy jada na polskich normach z lat 70 i 80.
Przeciez swiat poszedl do przodu.
Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1676
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: CFA » 26 mar 2014, 17:39

rc666 pisze:Zastaqnawiam sie jeszcze nad jednym. Dlaczcego nie uzywa sie w Polsce WYMIAROWANIA I TOLEROWANIA GEOMETRYCZNEGO (GD&T). Wszyscy jada na polskich normach z lat 70 i 80. Przeciez swiat poszedl do przodu.
Bo dla prawidłowo narysowanego rysunku nawet bez tolerancji kształtu i położenia obowiązuje norma DIN czy u nas ISO (o ile dobrze pamiętam, to ta sama co zawiera definicje i odchyłki dla sredniej klasy wykonania) i ona zawiera to co najczęściej może byc definiowane w GD&T. Czyli, że jak jest wałek 50h6 (co Ci przeszkadza 50h6 czy 35F8), to wiadomo, że położenie osi nie może przekraczać połowy pola tolerancji i jak nie jest napisane, to nie można się spodziewać większego bicia niż setka czy ile tam będzie w tej klasie. To nie znaczy, że każdy tak zrobi, ale zazwyczaj jak ktoś bardziej czegoś potrzebuje niż wymagają same normy, to najczęsciej to wstawi. A po drugie nie spodziewaj się po uczniu/studencie, że będzie rozpoznawał jakie techniki generują jakie odchyłki czy błędy, żeby tym sterować na rysunku, skoro gdzieś w środku procesu wstawił hartowanie. To znaczy, że odfajkował pozycję, bez zbędnego myślenia o tym i tyle.


Autor tematu
ZenQ_18
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 7
Posty: 41
Rejestracja: 06 gru 2011, 15:02
Lokalizacja: Mielec

#5

Post napisał: ZenQ_18 » 26 mar 2014, 18:19

"Nie podales lokacji jednego otworu i jego srednicy." - którego niby skoro jest w zwymiarowany w rzucie głównym fi6.5 na promieniu R20 od osi?
"Chropowatosc powierzchni!!! Jaka Ra, Rz, Rt, czy jeszcze cos innego?? Zdecyduj sie." - o chropowatości Ra zapomniałem dać ogólną a te co są zaznaczone są wymagane.
"Jestes w stanie wytlumaczyc, nie mnie tylko "doktorkowi" dlaczego uzywasz tolerancji H7, h7??" - tak jestem, taki dostałem rysunek od doktora i mam napisać dla tej części proces nie wnikając w to czy założone tolerancje mają sens.

"No i to hartowanie , faktycznie ponioslo cie. Na konic daj. Po hartowaniu to jedynie szlifowanie. Zapomnij o frezowaniu i toczeniu. Przynajmniej w tym konkretnym przypadku." - w książce Felda jest napisany ramowy proces technologiczny z obróbką cieplną i wygląda właśnie tak, ciekaw byłem jak się ma to do rzeczywistości. Nigdy nie toczyliście stali po obróbce cieplnej? :> tam gdzie pracuję obrabiają zgrubnie, na ulepszanie cieplne a potem toczą wykańczająco

"Karta technologiczna jest jak dla mnie do d.... W opisie zamiast tej paplaniny podaj wymiary ktore bedzisz robil to bedzie bardziej precyzyjne" - myślałem zrobić to bardziej precyzyjnie ale w Feldzie był taki przykład, więc czemu ma to służyć bo nie rozumiem.

"Dlaczego chcesz ten pret przecinac na samym poczatku? Ja bym to zrobil z jednego zalozenia" - nie wiem czemu w sumie, sugerowałem się książką
Wsadzilobym caly pret i robil te czesci.

"Zastaqnawiam sie jeszcze nad jednym. Dlaczcego nie uzywa sie w Polsce WYMIAROWANIA I TOLEROWANIA GEOMETRYCZNEGO (GD&T). Wszyscy jada na polskich normach z lat 70 i 80.
Przeciez swiat poszedl do przodu.[/quote]" - nie mam pojęcia o co tu chodzi :D


rafalmarek10
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 68
Rejestracja: 04 lip 2013, 22:19
Lokalizacja: Zdzieszowice
Kontakt:

#6

Post napisał: rafalmarek10 » 26 mar 2014, 20:14

Chyba ktoś tu nie toczył nigdy materiału po hartowaniu :cool:


Autor tematu
ZenQ_18
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 7
Posty: 41
Rejestracja: 06 gru 2011, 15:02
Lokalizacja: Mielec

#7

Post napisał: ZenQ_18 » 26 mar 2014, 20:29

Rozróżniasz hartowanie od ulepszania cieplnego?

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#8

Post napisał: WZÓR » 26 mar 2014, 21:12

rafalmarek10 pisze:Chyba ktoś tu nie toczył nigdy materiału po hartowaniu :cool:
Gwintować w hartowanym też można .... , ale po co ? :grin:
ZenQ_18 pisze:Rozróżniasz hartowanie od ulepszania cieplnego?
... a Ty odróżniasz?

p.s.
W procesie technologicznym napisałeś hartowanie , a nie ulepszanie.
Wrzuć instrukcję nr. 4 - zerknę okiem .... :razz:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
ZenQ_18
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 7
Posty: 41
Rejestracja: 06 gru 2011, 15:02
Lokalizacja: Mielec

#9

Post napisał: ZenQ_18 » 26 mar 2014, 21:15

A hartowanie i odpuszczanie to nie ulepszanie cieplne? No chyba że Feld znowu się pomylił :P Jak dojdę do tego etapu to oczywiście wrzucę żeby zaspokojić Twoją ciekawość.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#10

Post napisał: WZÓR » 26 mar 2014, 21:25

ZenQ_18 pisze:A hartowanie i odpuszczanie to nie ulepszanie cieplne? No chyba że Feld znowu się pomylił :P Jak dojdę do tego etapu to oczywiście wrzucę żeby zaspokojić Twoją ciekawość.
..... jak wiesz lepiej , to po co zadajesz pytania ?

p.s.
Napisałeś hartowanie i odpuszczanie ......, na ile HRC ?
... co my tu wróżki jesteśmy i mamy zgadywać?

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”