Proces produkcji cienkich rurek

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

Proces produkcji cienkich rurek

#1

Post napisał: skoczek » 20 gru 2010, 08:59

Witam serdecznie.
Poszukuję informacji na temat procesu produkcji rurek cienkościennych o małej średnicy takich jakie wykorzystywane są do produkcji końcówek kablowych (ERKO itp...), ewentualnie poszukuję źródła gdzie takie rurki można zakupić. Dodam że zależy mi głównie na samej rurce - proces zakładania plastikowego izolatora na zakończenie jest dla mnie mało interesujący (poza tym na stronie firmy ERKO jest film pokazujący go). Najbardziej interesujący byłby dla mnie proces produkcji rurek o zakresie średnic od 0,5mm do 4mm.
Jeżeli ktoś posiada takowe informacje albo zna tytuły publikacji opisujące szczegółowo takie procesy to byłbym za pomoc bardzo wdzięczny.
P.S. Coś czuję przez skórę że wchodzą w rachubę procesy plastyczne np. wyciskanie na jakimś trzpieniu, ale może się mylę.
Pozdrawiam serdecznie, skoczek.


Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski

Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: pukury » 20 gru 2010, 09:06

witam .
czy chcesz robić rurki " od nowa " ?
to znaczy - nie masz żadnej rurki a chcesz rurkę ?
z większej można zrobić mniejszą metodą przeciągania .
albo z blaszki formować coś na kształt rurki - również przeciągając .
ale całkiem od nowa ? - jakoś tego nie widzę .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


Autor tematu
skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#3

Post napisał: skoczek » 20 gru 2010, 09:32

Witam serdecznie.
Dzięki Kolego Pukury za odezwanie się. W sumie można by tak powiedzieć że chciałbym od nowa robić rurki :D .
Najlepiej gdybym znalazł firmę która wykona dla mnie większą ilość rurek cienkościennych o średnicy wewnętrznej zaczynającej się od około 0,5 mm, może być nawet mniej. Rurki stosowane w termostatach lodówkowych w jaki sposób są wykonywane? Ciągnienie z grubszej czy inaczej? Zdjęcia miałem wrzucić w poprzednim poście, ale zapomniałem, więc teraz dla formalności dosyłam, choć chyba wiadomo o czym rozmawiamy.

Obrazek

Obrazek

Postawienie całej linii do ciągnienia może być problematyczne (koszty) ale jestem w stanie to rozważyć. Nie znam się na procesach plastycznych zbyt dobrze ale ciągnienie drutu (nie czepiajcie się :D ) wydaje się dużo prostsze do realizacji niż ciągnienie rurki - stąd pytanie - czy tak jest w rzeczywistości czy tylko mi się tak wydaje?

Co masz na myśli mówiąc "z blaszki formować coś na kształt rurki - również przeciągając"? Za bardzo nie widzi mi się by rurka nie była rurką (czyli miała jakiś szew).

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za obecność w temacie, skoczek
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Post napisał: Piotr Rakowski » 20 gru 2010, 11:05

Podejrzewam, że proces produkcji jest podobny do produkcji igieł do strzykawek. A te produkowane są metodą wyciągania rurek po wstępnym uplastycznieniu termicznym. Na Youtube poszukaj - może znajdziesz jakieś filmy. Pokazywali to kiedyś w "Jak To Jest Zrobione?"
Ostatnio zmieniony 20 gru 2010, 11:09 przez Piotr Rakowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#5

Post napisał: pukury » 20 gru 2010, 11:09

witam.
no tak - tylko że trzeba mieć większą rurkę .
obawiam się że w prosty sposób rurki nie da się zrobić - od nowa .
przeciągnąć - tak
rodzi się jednak pytanie - może ktoś robi rurki ?
wielokrotnie widziałem rurki ( tu i tam ) :shock:
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


Autor tematu
skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#6

Post napisał: skoczek » 20 gru 2010, 12:20

Witam serdecznie.
Dzięki Panowie za informacje. Szukałem na jutubku w "Jak to jest zrobione" ale nic nie znalazłem bo nie wiedziałem że mieli program o igłach. W chwili wolnego poszukam tego jeszcze raz.

Pytanie Pukurego jest dobre - o tyle dobre że może faktycznie ktoś produkuje (najlepiej w Polsce) rurki? A jeszcze lepiej aby to były rurki średnicach od 0,5mm ? Nie chcę aby zalatywało polityką, ale tu już się niewiele produkuje a co dopiero coś tak skomplikowanego jak rurki :D ;)

Domyśla się ktoś może jak dokładnie są robione te tulejki - końcówki kablowe? Półproduktem jest długa rurka docinana nożem (gilotynką) na wymiar, czy są jednak robione od razu na taki wymiar?

Dzięki za wszelką pomoc.
Pozdrawiam, skoczek.
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski


mike217
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1167
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:56
Lokalizacja: bydgoszcz

#7

Post napisał: mike217 » 20 gru 2010, 13:37

Wszelkiego rodzaju rurki robi firma Sintex z Wrocławia, Kupujemy u nich multum rodzajów rurek pod konkretne wymiary. Jakośc bardzo dobra

http://www.sintex.com.pl/index.php


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#8

Post napisał: koala.g » 20 gru 2010, 14:03



Bbuli
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 869
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:43
Lokalizacja: Rumia

#9

Post napisał: Bbuli » 20 gru 2010, 17:56

Wbrew pozorom produkcja rurek jest bardzo prosta.Kłopot może sprawiać materiał,z którego masz zamiar je ciągnąć. Osobiście robię czasem rurki ze srebra.Na dowolny wymiar.Ręcznie-no kilometra dziennie nie dam rady wykonać,ale kilka kilkanaście metrów to spoko.Ale jest maszyna,która jest w stanie zrobić jednorazowo 10-20 metrów i trwa to minutę,może dwie.Proces zaczyna się od przygotowania płaskownika,potem ręcznie formuję go w U i dalej przeciągam przez szereg okrągłych przeciągadeł.Na jakimś etapie muszę rurkę polutować na szwie.I dalej ciągnę na oczekiwany wymiar.A maszyna robi to sama-operator wkłada płaskownik,dalej formuje się U,następnie zamyka się profil w rurkę i precyzyjnie wyregulowany Tig spawa szew.No i dalej na przeciągadła.Widziałem jak maszyna robiła rurkę ze srebra-nie wiem czy poradzi sobie z innym materiałem.Myślę ,że końcówki to galwanizowana miedz i jest to do wykonania. Jeśli mocno chcesz to jutro odszukam adres i kontakt-sam zapytasz właściciela co i jak.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#10

Post napisał: pukury » 20 gru 2010, 18:23

witam.
o czymś takim pisałem - formowanie z blaszki ( płaskownika ) .
dawno temu robiłem walcarki i przeciągadła do drutu - dla srebrników ( 30 - oczywiście :lol: ).
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”