płaszczyzna podziału, odlewanie

Dyskusje dotyczące odlewania.

Autor tematu
finalcell
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 07 paź 2010, 11:01
Lokalizacja: Warszawa

płaszczyzna podziału, odlewanie

#1

Post napisał: finalcell » 07 paź 2010, 11:15

witam, dostałem w ramach zajęć na uczelni projekt takie koła jak na zdjęciu http://img23.imageshack.us/i/koloq.jpg/ i nasuneło mi się parę pytań.
- jak dać płaszczyznę podziału ?, myślałem żeby zrobić ją przez środek, ale jak sie dowiedziałem nie jest to najtańsza opcja
- czy pod takie otwory jak te po obwodzie daje się rdzenie czy potem sie wierci ? wydaje mi się że lepiej by było dać rdzeń taniej ale nie jestem pewien
- i czy przy odlewaniu takich kół daje się zarys zębów(powiększony z pochyleniami), czy cały kształt jest frezowany



Tagi:


Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#2

Post napisał: Mrozik » 07 paź 2010, 12:14

Płaszczyzne podziału daj na bocznej powierzchni koła, wtedy będziesz mógł zastosować jeden model niedzielony. Co do otworów i kwestii ich odlewania/wiercenie to jest jakaś zależność od średnicy. Uzębienie robi się po odlaniu i przetoczeniu powierchni walcowej koła więc musisz pamiętać o naddatkach na skurcz i na obróbkę. Odpowiedzi na pytania dotyczące otworów, naddatków, kształtów etc znajdziesz w załączniku. Są tam zdjęcia "przewodnika" do projektu z odlewnictwa autorstwa Pana Granata z pwr.
Załączniki
tw - odlewnictwo projekt.rar
(4.72 MiB) Pobrany 551 razy


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#3

Post napisał: jasiu... » 07 paź 2010, 12:20

Oczywiście, że opłaci się odlać razem z czterema otworami mniejszymi i jednym w osi - jest wówczas za co złapać koło, jeśli chcesz je odwrócić, a ono leży na ziemi - linkę przekładasz przez dwa mniejsze otwory. Możesz, jeśli to ważne (wyważenie) później je roztoczyć.

No i naddatki, zarówno w środkowym otworze, jak i na wieńcu (zęby nacinane w gotowym obtoczonym detalu) - pamiętaj o skurczach. Przy okazji - nie zapomnij o pochyleniach odlewniczych. Takie rzeczy odlewa się w masie formierskiej, a więc musisz mieć możliwość wyjęcia modelu.


Autor tematu
finalcell
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 07 paź 2010, 11:01
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: finalcell » 07 paź 2010, 13:11

wielkie dzięki, :mrgreen:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Odlewnictwo / Topienie Metali”