Parametry frezowanie posuw, obroty

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
zuber
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 10 lut 2012, 09:08
Lokalizacja: warszawa

Parametry frezowanie posuw, obroty

#1

Post napisał: zuber » 10 lut 2012, 09:31

Witam jestem tu nowy od jakiegoś czasu pracuje na frezarce ze sterowaniem heidehein zawsze dobierałem parametry na oko posuw i obroty kolega który pracuje dłużej mi powiedział ile mniej więcej obrotów i jaki posuw dla głowicy jednak nie zawsze wiem jaki obroty chciałbym mieć pewność że są odpowiednie .Mam kilka pytań do was :

1.jak obliczyć posuw i obroty do frezowania z podanych niżej wzorów (znalazłem wzory jednak nie wiem skąd wsiąść wszystkie dane)
2. frezowanie współbieżne i przeciwbieżne z którego lepiej korzystać przy planowaniu ? załączam obrazek na którym jest oznaczony 1 i 2 frezowanie napiszcie mi które frezowanie jest które bo nie mogę zrozumieć tego


obroty:

n =1000V/3.14d

n - liczba obrotów(obr/min)
d - średnica freza
V - prędkość skrawania (m/min) - skąd wziąć ?


posuw:

Pm =Pz zn

Pm - posuw minutowy
Pz - posuw na ostrze - skąd wziąć ?
z - liczba ostrzy freza
n - liczba obrotów freza


Obrazek

Uploaded with ImageShack.us



Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11572
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#2

Post napisał: RomanJ4 » 10 lut 2012, 10:55

Nie znam się na numerycznych, ale frezowanie współbieżne (1)
Obrazek
choć ma swoje wady stosuje się w maszynach o dużej sztywności jeżeli stół ma luz na śrubie, to frez mając kierunek obrotów zgodny z ruchem materiału będzie szarpał stołem w ramach tego luzu. http://pl.wikipedia.org/wiki/Frezowanie

Frezowanie przeciwbieżne (2)
Obrazek
takiej wady nie ma, bo materiał jest "napychany" na przeciwbieżnie do ruchu stołu obracające się ostrza frezu który starają się go "odrzucić" z powrotem dopychając nakrętkę stołu do gwintu na śrubie, kasując ten luz.
To tak obrazowo mówiąc.
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Parametry frezowanie posuw, obroty

#3

Post napisał: WZÓR » 10 lut 2012, 17:52

zuber pisze:...1.jak obliczyć posuw i obroty do frezowania z podanych niżej wzorów (znalazłem wzory jednak nie wiem skąd wsiąść wszystkie dane)
2. frezowanie współbieżne i przeciwbieżne z którego lepiej korzystać przy planowaniu ? załączam obrazek na którym jest oznaczony 1 i 2 frezowanie napiszcie mi które frezowanie jest które bo nie mogę zrozumieć tego


obroty:

n =1000V/3.14d

n - liczba obrotów(obr/min)
d - średnica freza
V - prędkość skrawania (m/min) - skąd wziąć ?


posuw:

Pm =Pz zn

Pm - posuw minutowy
Pz - posuw na ostrze - skąd wziąć ?
z - liczba ostrzy freza
n - liczba obrotów freza...
Obrazek

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

Re: Parametry frezowanie posuw, obroty

#4

Post napisał: Majster70 » 10 lut 2012, 20:02

zuber pisze: V - prędkość skrawania (m/min) - skąd wziąć ?

Pz - posuw na ostrze - skąd wziąć ?
Vc i Pz (czasami fz) - tylko z katalogu producenta narzędzi (lub czasami właśnie od doświadczonego kumpla :mrgreen: ) , jeżeli nie masz katalogu, poszukaj wersji internetowej. W katalogu masz na ogół taki system, że jest podana prędkość skrawania i Vc i posuw (fz) dla danej płytki z danym łamaczem wiórów dla danej grupy materiałowej. Te dane są dla optymalnego dobrania płytki np do obróbki żeliwa, uleprzonej stali itd przy założeniu idealnych warunków skrawania. Vc jest często też trochę fantastyczna, bo gdzieś małymi literkami głęboko w katalogu jest napisane, że to parametry dla trwałości ostrza w okolicach 12-15 min pracy. Zatem przy dobrych warunkach dobrze jest urealnić Vc dla pierwszego nastawu na poziomie 60-70% podanego :-) , potem patrzysz jak narzędzie pracuje i korygujesz parametry. Jeżeli pracujesz na wysięgu do 3D (średnic narzędzia) i masz sztywny detal, sztywną obrabiarkę to warunki masz idealne. 3-5D - powinno być ok, ale może być też różnie, >5D - trzeba zwalniać, brać mniejszą warstwę, czasem zwiększyć posuw - ogólnie musisz kombinować.
Co do frezowania współbierznego i przeciwbierznego, to jeżeli tylko sztywność układu ci pozwala (sztywny detal, obrabiarki CNC na ogół są sztywne i bez luzów) to zawsze frezuj współbierznie, tak frez ma leprze warunki skrawania, ząb bierze od razu w pełny sposób i nie ślizga się przy wchodzeniu w materiał. Powierzchnia skrawana wychodzi też ładniejsza. Oczywiście od każdej zasady są wyjątki - tu musisz ruszyć głową i użyć trochę wyobraźni.


Autor tematu
zuber
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 10 lut 2012, 09:08
Lokalizacja: warszawa

#5

Post napisał: zuber » 13 lut 2012, 15:59

dzięki bardzo za wszystkie odpowiedzi chłopaki :mrgreen:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”