Obróbka blachy na prasie

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
pciechanowski
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 14 sie 2008, 11:47
Lokalizacja: toruń

Obróbka blachy na prasie

#1

Post napisał: pciechanowski » 14 sie 2008, 12:01

Cześć, w mojej pracy pojawił się problem, z którym przyszło mi się zmierzyć. Potrzebuję informacji nt. obróbki blachy, a dokładniej jej ukosowania i cięcia w jednym ruchu.
Mam blachę o gr. 10mm i wymiarach 150mm x 150mm.
Mam do dyspozycji pasy blachy o szerokości 150mm i długości 3m. Chcę odcinać kawałki po 150mm i w tym samym ruchu zaokrąglać/ukosować górne krawędzie tych kawałków. W efekcie chcę otrzymać płytkę z blachy o wymiarach 150x150mm, która ma ukosowane lub lekko zaokrąglone górne, poziome, krawędzie.
Jeśli macie jakiś pomysł podpowiedzcie mi proszę, z góry dziękuję za pomoc
Piotr
PS. Przymierzałem się do wykorzystania w tym celu prasy mimośrodowej. Co Wy na to?



Tagi:


buzun
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 21
Rejestracja: 06 sie 2008, 21:33
Lokalizacja: Piernikowo

#2

Post napisał: buzun » 29 sie 2008, 09:02

Cześć,

Zainteresował mnie twój problem, bo u nas w firmie mamy podobny.
Dla pewnego klienta, wykonujemy powtarzalną produkcję (po kilka tysięcy sztuk miesięcznie) płytek.

Gość potrzebuje płytek z blachy stalowej o wymiarach 200mm x 200mm z dwoma otworami, zawsze w tym samym miejscu. Grubość blachy to bodaj 12mm. Tak jak u Ciebie, tak i u nas, blacha na końcówkach płytki ma być zaokrąglona, choć jest to raczej lekka przesada. Gość ładuje te płytki w beton, więc wielka precyzja nie jest mu raczej potrzebna. Chodzi o to aby krawędzie płytki nie były zakończone na kąt prosty. Dlatego zainteresował mnie twój pomysł z cięciem i tłoczeniem na prasie. Tylko podobnie jak Ty, nie wiem czy to jest możliwe.

Czy ktoś z większą praktyką w temacie mógłby nam pomóc/coś podpowiedzieć?

Pozdrawiam,

P.S.: Chodzi mniej więcej o coś takiego jak na rysunku.
Załączniki
plytka2.jpg
plytka2.jpg (6.25 KiB) Przejrzano 2194 razy

Awatar użytkownika

Primoza2007
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 177
Rejestracja: 09 wrz 2007, 12:45
Lokalizacja: Gdańsk

#3

Post napisał: Primoza2007 » 30 sie 2008, 01:32

Pracowałem trochę na mimośrodowych od 10-160t więc może podsunę swoje doświadczenia.

Zaokrąglenia wychodziły nam dość często kiedy za mocno na młocie ciernym 200t prostowaliśmy blaszki. Nie wiem jaki będzie efekt przy 10mm ale przy 5-6 mieliśmy blaszkę cieńszą o 0,5mm i właśnie takie zaokrąglenia na rogach. Trochę to chałupnicze ale tak to wyglądało.

Co się tyczy skosów to mieliśmy przyrząd który montowało się do okrojnika. Przyrząd wyglądał jak czytnik kart do bankomatu z tym że znajdował się pod kątem 45 stopni do stempla więc po włożeniu blaszki i dopchnięciu do tylnego oporu odcinało pod wymiar. Czasem potrafiło ściągnąć ale były to odchyłki rzędu 0,5mm.

Problem polega na tym że wasze blachy są naprawdę grube. Wszystko zależy od tego jak głębokie miały by być te fazki/zaokrąglenia. Do głowy mi przychodzi takie urządzenie. LINK Mam identyczne w pracy i fazy do 3 mm są super. Grubsze fazy niestety wychodzą poharatane bo urządzenie ma za małe obroty.

Znalazłem jeszcze coś takiego LINK

O ile fazki jeszcze na prasach jakoś da się wykonać to zaokrąglenia tylko chyba przez frezowanie. Jeśli nie są one głębokie możesz zastosować frezarkę do drewna z kształtowym frezem. Jakaś prosta prowadnica do tego i wtedy powinno być okej :wink:
W rozmiarze siła: Hartford Blockbuster PRO-3210 - 3000x2100x1070,42kW,35t


buzun
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 21
Rejestracja: 06 sie 2008, 21:33
Lokalizacja: Piernikowo

#4

Post napisał: buzun » 10 wrz 2008, 12:00

Dzięki za info, czegoś takiego używamy już obecnie. Dzięki.
Może ktoś ma jakieś inne pomysły.


nodnod
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 88
Rejestracja: 26 mar 2008, 00:00
Lokalizacja: Wielkopolska

#5

Post napisał: nodnod » 10 wrz 2008, 19:58

Przy cięciu na gilotynie powstają zawsze małe fazy na końcach. Polecam więc ciąć to na gilotynie. Oczywiście pytanie brzmi jakie mają być one duże. Przy cięciu blachy 10,12mm powstaje faza ok 1,5mm.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”