Grinder - Potrzeba ponoc w realizacji!

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
miko300
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 29 sie 2012, 23:12
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Grinder - Potrzeba ponoc w realizacji!

#1

Post napisał: miko300 » 29 sie 2012, 23:38

Cześć.
Długo szukałem forum, na którym będę mógł się poradzić w sprawach technicznych takich jak projektowanie, materiał, obróbka itd. Miejmy nadzieję, że tutaj otrzymam odpowiedź na wszystkie moje pytania, gdyż mam zamiar stworzyć coś zupełnie nowego.

Na początku wyjaśnię o co tak naprawdę się rozchodzi. Otóż mam wizje stworzenia własnego młynka do mielenia tytoniu. Wszystko się opiera na chwilę obecną na wizji, którą mam w głowie.
Wygląda on mniej więcej tak:

Jak widać składa się z dwóch elementów, które się nakłada na siebie i oczywiście z najważniejszej rzeczy czyli ząbków. Wymiary to około 5cm x 5cm x 2cm.

Projekt:
Posiadam ten młynek fizycznie jednak zależy mi na stworzeniu projektu, tak aby później maszyna, która ma go wyciąć mogła sobie poradzić z wycięciem każdego ząbka. Skanowanie obiektu metodą światła odpada ze względu na koszty (800zł netto).
W jakim programie zaprojektować te dwa elementy (1 młynek to 2 ruchowe elementy), aby później maszyna miało je łatwo wyciąć? Czy zwyczajny AutoCAD wystarczy?
Cena jaką mogę dać za projekt to maksimum 150zł ale niezbędne jest wykonanie kilku poprawek, gdyż nie chcę wewnętrznego magnezu a zewnętrzny.

Materiał:
Materiał ma tutaj duże znaczenie. Główne specyfikacje jakie musi posiadać to trwałość, stosunkowo niska cena, łatwy w obróbce i co najważniejsze to niska szkodliwość dla zdrowia (w końcu tytoń się pali!).
Kompozyty plastikowe raczej z góry odpadają ze względu na szkodliwość.
Aluminium jest materiałem, który spełnia pierwsze trzy wymogi jednak również jest ono szkodliwe przy dłuższym użytkowaniu. Słyszałem o tzn "aluminium spożywczym" jednak nie znam dokładnie jego specyfikacji i krąży opinia, że to tylko pic na wodę.
Stal chirurgiczna byłby odpowiednia ze względu na trwałość i brak szkodliwości. Jednak główną wadą jest trudność w zdobyciu bloków tego materiału. Również nie wiem jak z ceną i obróbką. Kolejną wadą jest magnesowanie się stali. To może mieć uboczne skutki zdrowotne (tak mi się wydaje).
Jaki materiał radzicie i gdzie można go zdobyć? Pamiętajcie, że musi być on stosunkowo trwały, dosyć tani, łatwy w obróbce i nieszkodliwy!

Obróbka:
Wszystkie elementu muszą być wycięte z jednego kawałka materiału. Nie dopuszczam spawania, klejenia, itp. Jaka maszyna sobie poradzi z wycięciem takiego młynka?

Na koniec:
Wie ktoś może coś o szkodliwości anody?
Gdzie zdobyć małe, okrągłe magnesy o przybliżonych wymiarach: średnica 3cm, wysokość 2-3mm.

Miło widziane odpowiedzi z konkretnymi odpowiedziami gdzie zdobyć np. bloki aluminium, cena lub "jak zrobić to lepiej".
Liczę na pomoc z Waszej strony! :)



Tagi:


bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 888
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

#2

Post napisał: bh91 » 30 sie 2012, 03:27

Masz nieco kosmiczne wymagania - im większe tym materiał i obróbka droższe.

Piszesz o tym aluminium i plastiku jak byś sam ten młynek zjadał :D tak odrazu to się nie zetrze aby zaszkodzić :wink: Paradoksalnie jeszcze, dla palacza, co jak wiemy jest najzdrowsze. Piszesz że nie aluminium a potem pytasz o anodowanie? To jak w końcu?

Metali jak i aluminiowych garczków używa się na co dzień i się żyje, to też i palaczom nie powinno zaszkodzić :D

Proponuję stal nierdzewną.


MoldMichal
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 307
Rejestracja: 03 mar 2012, 12:04
Lokalizacja: Częstochowa

#3

Post napisał: MoldMichal » 30 sie 2012, 09:29

koszt obróbki i projektu powali Cie na kolana :D
proponuje kopić grinder najwyżej nafrezować jakaś wybrana przez Ciebie grawerkę:)
kruszczyc kręcić palić :D
bless
Pozdrawiam Michał

Awatar użytkownika

silvesters
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 262
Rejestracja: 27 kwie 2008, 21:27
Lokalizacja: Z warsztatu

#4

Post napisał: silvesters » 31 sie 2012, 11:59

Zaproponował bym na ten detal złoto, lecz jest za miękkie, więc pozostaje mi platyna. Choć instynkt podpowiada mi stop pyłu gwiezdnego, nowy materiał, ale spełnia wszystkie wymagania.

A na poważnie to trochę zbyt duże wymagania stawiasz, amelinium tak jak kolega wyżej pisał jest, (a przynajmniej było), powszechnie używane w przemyśle spożywczym, więc to je brał bym głównie pod uwagę. Przecież piwko też z aluminium pijemy i żyjemy.

Projekt można wykonać na podstawie dwóch, trzech zdjęć, przy pomocy autocada.
Magnes neodymowy tutaj by się chyba dobrze sprawdził, poszukaj na alledrogo.


melonmelon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 601
Rejestracja: 16 wrz 2010, 11:58
Lokalizacja: świete miasto

zrób to

#5

Post napisał: melonmelon » 02 wrz 2012, 03:50

weź se 4h13 i zrób gifty
zahartuj i będzie dobrze, nie ma problemu z dostępnością

pozdro

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”