Gięcie rury fi40mm scianka 1,5mm zgrzewana do kata 90st

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
pentagon
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 27 sie 2008, 19:57
Lokalizacja: Krakow

Gięcie rury fi40mm scianka 1,5mm zgrzewana do kata 90st

#1

Post napisał: pentagon » 27 sie 2008, 20:09

Mam pytanie tzn. chcialbym uzyskac porade techniczna.

Dokladnie mam rure fi 40mm scianka 1.5mm walcowana zgrzewana, potrzebuje wygiac ja do konta 90st. promien giecia do ustalenia ale chce optymalnie go zmiejszyc. Kupilem gietarke reczna hydrauliczna ale rura po jej zastosowaniu splaszcza sie i marszczy.

Wiem ze mozna zastosowac gietarke trzpieniowa ale przygotowuje mala produkcje i chce by byla ona w moim posiadaniu. Posiadam rowniez informacje ze mozna za jakies 8000 do 10000 zlotych kupic gietarke nie trzpieniowa ktora wykona to zadanie.

Dodam, ze za bardzo nie zalezy mi na precyzji czyli kat moze byc +- 5st.

Ewentualnie jakie kroki techniczne musze poczynic by ja zrobic.



Tagi:


undy
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 33
Rejestracja: 19 maja 2008, 22:46
Lokalizacja: Internet

#2

Post napisał: undy » 27 sie 2008, 20:52

moze to przez pore dnia albo zmeczenie ale nie zrozumialem czy ty masz trzpieniowke czy nie?? ja dzialam na trzpieniowej wiec jak cos mozesz pytac postaram sie pomoc.


Autor tematu
pentagon
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 27 sie 2008, 19:57
Lokalizacja: Krakow

#3

Post napisał: pentagon » 27 sie 2008, 21:01

Nie posiadam trzpieniowki cena okolo 25000 euro jest nie osiagalna dla mnie :)


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2100
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#4

Post napisał: qqaz » 27 sie 2008, 22:48

pentagon pisze:Kupilem gietarke reczna hydrauliczna
Na takim przyrządzie najczęściej cienkościenne rurki ulegają złamaniu - tu można giąć rury typowo hydrauliczne, a i tak wcześniej nabić trzeba piachem. 40x1,5 raczej nie pójdzie.
Lepszym rozwiazaniem jest owijanie rury wokół wzornika gdzie naprężenia postepują liniowo wzdłuż rury i mją stałą wartość - mżna kontrolować dokładnie uzyskiwany kąt i całość jest powtarzalna. Niestety trzeba przygotować wzornik na którym nastepuje owijanie - potrzeba trochę prób.
A po wygieciu i tak będzie widać zakres na którym rura była podparta - deformacja jest nieunikniona tyle że bez załamań i zmarszczek, tak że wyglad jest dopuszczalny.
Innym sposobem jest celowa deformacja rury na odcinku długości przyszłego kolana polegajaca na ostrokrawedziowym wgnieceniu ścianki - w przekroju rura podobna jest do emblematu serduszka Orkiestry - chodzi o ten ogonek zapadniety do srodka.


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#5

Post napisał: Leoo » 27 sie 2008, 23:39

qqaz pisze:Innym sposobem jest celowa deformacja rury na odcinku długości przyszłego kolana polegajaca na ostrokrawedziowym wgnieceniu ścianki - w przekroju rura podobna jest do emblematu serduszka Orkiestry - chodzi o ten ogonek zapadniety do srodka.
Inna definicja to zakarbowanie.
Można popróbować z wypełnieniem np. lodem. Oczywiście trzeba mieć odpowiednio długą zamrażarkę. W ten sposób wykonuje się gięcie elementów instrumentów dętych.


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#6

Post napisał: ARGUS » 28 sie 2008, 07:57

pentagon pisze:Kupilem gietarke reczna hydrauliczna ale rura po jej zastosowaniu splaszcza sie i marszczy.
Giętarka hydrauliczna świetnie dobie daje radę z rurami instalacyjnymi i kotłowymi
Podparta na dwóch rolkach i "wyciskana" profilowanym kamieniem gnie się przyzwoicie chociać śledy gięcia , lekkie przypłaszczenia na rolkach zostają
Kwestia jeszcze dobrania odpowiedniego promienia
Nie trzeba rur nabijać piaskiem :-)
Ale fi 40 X 1,5 to na takiej giętarce ładnie nie wygniesz
jeśli masz możliwość to znajdż drobnozwojną sprężynę o takiej średnicy aby weszła do wnętrza rury i byłe dłuższa niż promień gięcia
Wprowadż ją do wnętrza rury w miejsce gięcia i spróbuj wygiąć
Sprężyna zapobiegnie spłaszczaniu rury ale czy się nie pomarszczy to nie wiem :-)

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#7

Post napisał: DZIKUS » 28 sie 2008, 08:37

zamawialem kiedys giecie rury stalowej (st3s) ze szwem 40x1.5. o ile dobrze pamietam, to promien giecia wynosil 300mm, kat okolo 30 stopni. wiem, ze byly z tym problemy, pierwsza sztuka sie pomarszczyla, pozostale byly nabijane piachem i podgrzewane palnikiem. uzywano zwyklej gietarki hydraulicznej z wymiennymi "kamieniami". gdybym mial tego robic wiecej, budowalbym gietarke trzpieniowa specjalnie pod ta rure i pod konkretny promien giecia.
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu


Autor tematu
pentagon
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 27 sie 2008, 19:57
Lokalizacja: Krakow

#8

Post napisał: pentagon » 28 sie 2008, 09:37

Mam jeszcze jedno pytanie juz czysto techniczne, widzialem jak dziala gietarka trzpieniowa tylko na youtube.
W zwiazku z tym, czy trzpien w trakcie wyginania jest ruchomy czy statyczny, bo jezeli statyczny to wiele upraszcza w budowie.
Czy do zaginania elementu rury jest potrzebny idelany wzornik?

zanim zaczne werbowac ksiazke telefoniczna zapytam, czy ktos zna moze jakiegos slusarza lub podobna osobe do zrobienia takiej maszyny ewentualnie do zrobienia wzornika?


Pozdrawiam wszystkich

i dziekuje za pomoc


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#9

Post napisał: ARGUS » 28 sie 2008, 14:04

pentagon pisze:czy trzpien w trakcie wyginania jest ruchomy czy statyczny
W dużych giętarkach trzpień w czasie gięcia jest nieruchowy
po wykonaniu gięcia cofa sie dla ułatwienia ściągnięcia rury z kamieni
Trzpień składa się z jakby trzech , albo dwóch części elementów
ciężko to wytłumaczyć - te części współpracują ze sobą na podobnej zasadzie jak "koraliki" od spirali grzejnej


undy
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 33
Rejestracja: 19 maja 2008, 22:46
Lokalizacja: Internet

#10

Post napisał: undy » 28 sie 2008, 20:33

u mnie cala procedura na trzpieniowce wyglada tak.. wkladam rure przez zacisk i w trzpien.. blokuje sie zacisk trzymajacy rure, trzpien dosowa sie i staje a zacisk ciagnie rure robiac kat... caly ten trzpien sklada sie u mnie- ramie hydrauliczne -> stalowa rura (w srodku wyciskana jest pasta smarujaca rure przy trzpieniu) ->trzpien zrobic ci zdjecia?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”