Zachowanie silników krokowych

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.
Awatar użytkownika

Autor tematu
mazaq
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 66
Rejestracja: 25 lis 2010, 18:45
Lokalizacja: Kraków

Zachowanie silników krokowych

#1

Post napisał: mazaq » 15 mar 2011, 10:48

Witam! Miałbym do kolegów kilka pytań, co się dało starałem się szukać w istniejących tematach :).
Generalnie chodzi mi o zachowanie silników. Że wydają z siebie pisk przy postoju to wiem że nic złego (taki bardzo delikatny i cichy pisk wysokiej częstotliwości i jakby skwierczenie). Ale problem zaczyna się przy nieco szybszych posuwach. Przy prędkości 3000mm/min śruba porusza suportem i to ma on całkiem sporą siłę - ciężko zatrzymać ręką. Śruba ma kok 4mm. Niestety w różnych losowych momentach silnik wpada w chyba rezonans. Brzęczy i jest całkowicie zatrzymany. Nie chodzi nawet o moment przyspieszenia, tylko już rozpędzony. Przy zredukowaniu do 2000 jest rzadziej, ale zdarza się to również. Wydaje mi się również, że następuje to raczej przy dłuższych przejazdach, krótkie ruchy wydają się być ok. Problem jest jak steruję maszyną z klawiatury w machu - godzinne frezowanie w aluminium (link do filmu w temacie o mojej maszynie: tutaj ) skończyło się bez żadnych problemów. Silniki to 3,1Nm, sterowniki M542 ustawione na maksymalny prąd. Trafo 300W i 32V + kondensatory 30000uF. Może napięcie jest za mało stabilne i zakłóca pracę sterowników? Niestety nie jestem teraz w domu i nie mogę zrobić filmiku co się dzieje.

Tu pojawia się też drugie pytanie. Sterowniki niestety są ustawione na 1/8 kroku. Komputer sterujący ma słaby procek 500MHz i maksymalna częstotliwość portu LPT to 45kHz, powyżej mach świruje... 45kHz to maksymalny posuw rzędu 3300mm/min. Czy warto dać tam lepszy komp (np. 1,8Ghz), większy podział kroku? Wpłynie to znacząco lepiej na pracę maszyny? nie ukrywam że chciałbym uzyskać duże prędkości dojazdów. Np. 5000. Nie wiem czy na silnikach 3,1Nm i takiej śrubie jest to osiągalne.


Pozdr, Piotrek
zapraszam do oglądania moich silniczków:
www.stirling.fc.pl !

Tagi:


zuraf
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 47
Rejestracja: 08 kwie 2010, 22:53
Lokalizacja: Sieradz

#2

Post napisał: zuraf » 21 mar 2011, 11:09

Miałem podobny problem. Przy sterowaniu z klawiatury można było uzyskać max 1300mm/min i dało się słyszeć takie stukanie. Jakby zgubiony krok, ale silnik przy tych prędkościach nie tracił jeszcze synchronizacji. Po wymianie komputera na STARSZY problem ustąpił. Bez problemu osiągam 4000mm. Z tym że u Ciebie jest jakby odwrotnie. Nie wiem od czego to zależało, pewnie od sterownika portu lpt. W tym nowym, był wykonany na "odpieprz się" wychodząc z założenia że i tak nikt nie będzie z niego korzystać.


arkad1usz
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 29
Rejestracja: 09 sie 2009, 13:36
Lokalizacja: lublin

Zachowanie silników krokowych

#3

Post napisał: arkad1usz » 28 mar 2011, 12:56

witam
niedawno skonczylem wlasnego drewniaka i przy pierwszych probach mialem takie same objawy u mnie przyczyna byly zbyt ciasne nakretki albo za slabe silniki 2Nm, ty masz mocniejsze, zatrzymywanie silnikow nastepowalo przy predkosciach >2500mm/min przy mniejszych bylo ok.moze i u ciebie to wystepuje sprobuj poluzowac nakretki oczywiscie tylko do testow wiekszych predkosci bo widze ze masz z kasowaniem luzu
ps bardzo ladna maszyna
pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”