Sterownik SSK-B01 - Nie działa jak należy

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
cncNick
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 22 mar 2012, 03:17
Lokalizacja: Polska

Sterownik SSK-B01 - Nie działa jak należy

#1

Post napisał: cncNick » 22 mar 2012, 03:38

Stworzyłem model sterownika silników krokowych na bazie SSK-B01 w programie Proteus i nie potrafię zgodnie z instrukcją znajdującą się na stronie producenta doprowadzić ten układ do poprawnej pracy. Męczę się już z tym drugi tydzień.

Używam silnika 4 fazowego, unipolarnego, w trybie pełnego kroku dwufazowo.
Wedle instrukcji należy podłączyć uzwojenia do liniii ABCD, a odczepy środkowe pozostawić niepodłączone. I tu zaczyna się problem. W najlepszym przypadku udaje mi się osiągnąć stan, w którym dopiero po dwukronej zmianie taktu zegara ze stanu niskiego do wysokiego silnik poruszy się o dwa kroki - kąt 14.4st. (kąt nominalny to 7.2), ale pojedynczy takt zegara nie robi niczego, gdy przełączę sterownik do trybu half-step, potrzeba 4 taktów do obrotu silnika o kąt 28 st., ale znowu 1, 2, ani też 3 kroki nie zmieniają stanu silnika.

Próbowałem już wszytkich możliwych konfiguracji, przeczytałem dokładnie noty katalogowe l297 i l298, ponadto instrukcję sterownika i nic.

Udało mi się dojść do tego, że jeśli podłączę odczepy środkowe albo do siebie, albo do masy/zasilania to wtedy układ działa poprawnie. Wydaje mi się, że podłączając je do masy pozbawiam w ten sposób funkcji choppera, ponieważ prąd płynie wtedy przez odczepy do masy bezpośrednio (nie jestem pewny). Z drugiej strony kiedy łączę je ze sobą wszystko jest prawie idealnie, ale w takim wypadku czasami przez tą gałąź płynie prąd dwa razy większy i nie wiem, czy poprawnie zostanie roprowadzony do linii sense 1 i 2. Poza tym nigdzie nie widziałem, żeby ktokolwiek używał w ten sposób tego układu i nie wiem, czy tak można.

Czy ktoś mógłby mi doradzić. Co mogę robić nie tak.

Zdjęcie do wersji działającej, w instrukcji odczepy środkowe powinny być rozłączone.
Obrazek



Tagi:


Raven
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 681
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: Raven » 22 mar 2012, 10:25

Trochę ten schemat nieczytelny odnośnie tego gdzie jest połączenie pomiędzy przewodami, a gdzie tylko się krzyżują... ale zakładam, że połączenia są tak jak być powinny.

Nie pomieszałeś przypadkiem "kabelków" do cewek silnika?

Jedno uzwojenie to Out 1 i 2 to jedno uzwojenie, 3-4 to drugie... jak patrzę na diagram to wygląda jak by jedno uzwojenie było podpięte do 1 i 3.

Na silniku nie powinno być połączenia pomiędzy uzwojeniami (rozepnij odczepy).


Autor tematu
cncNick
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 22 mar 2012, 03:17
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: cncNick » 22 mar 2012, 13:14

Widzę, że po powiększeniu nie widać połączeń z diodami, więc dam lepszy schemat. W tym prawidłowy, ale NIEDZIAŁAJĄCY i niepoprawny, ale działający.

Poprawny - nie działa. Kręci silnikiem dopiero po dwóch taktach i o podwójny kąt.
Obrazek
Kręci silnikiem poprawnie, po jednym takcie o 7.2 stopnia
Obrazek

Na prawdę nie wiem co jest grane. Czy ta dobrze działająca wersja może zostać bez przeszkód użyta w praktyce? O ile się nie mylę, to poza tym, że przez połączone odczepy środkowe będzie czasami płynął duży prąd to nic złego nie powinno się wydarzyć poza tym.

Chciałbym zbudować ten układ, ale skoro model nie chce działać sprawnie, to nie wiem, czy ma sens marnować czas i pieniądze na płytkę. Gotowego kupować nie zamierzam, bo większość części już mam.


Raven
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 681
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: Raven » 22 mar 2012, 13:21

Widzę że nie szczególnie interesują Ciebie komentarze i sugestie a szukasz jedynie stwierdzenia, że jest dobrze.

Jest źle... i ponownie napiszę co - pomieszałeś połączenie wyjść układu z cewkami silnika.

Out 1 i 2 musi być podpięte do tej samej cewki a nie tego samego bieguna dwóch cewek...

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#5

Post napisał: zacharius » 22 mar 2012, 13:39

czy nie prościej kupić gotowe laminaty za 10 per sztuka choćby od sponsora forum i nie utrudniać sobie życia? na tych układach roweru się nie wymyśli i ameryki się nie odkryje.

a co do tematu kolega Raven ma racje, 1-2 jedna cewka 3-4 druga cewka.
przykład płytki pod L297+L298 jest w dokumentacji na L298 wystarczy wygooglać
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


Autor tematu
cncNick
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 22 mar 2012, 03:17
Lokalizacja: Polska

#6

Post napisał: cncNick » 22 mar 2012, 14:15

Widzę że nie szczególnie interesują Ciebie komentarze i sugestie a szukasz jedynie stwierdzenia, że jest dobrze.
Interesują, jak najbardziej i jednocześnie dziękuję za wskazówkę.
Nie pomieszałeś przypadkiem "kabelków" do cewek silnika?

Jedno uzwojenie to Out 1 i 2 to jedno uzwojenie, 3-4 to drugie... jak patrzę na diagram to wygląda jak by jedno uzwojenie było podpięte do 1 i 3.
Tak właśnie zrobiłem, ale tylko w tej konfiguracji układ pracował dobrze.
Jest źle... i ponownie napiszę co - pomieszałeś połączenie wyjść układu z cewkami silnika.
Według instrukcji układu SSK-B01 rzeczywiście podpiąłem źle, ale inaczej nie chiało funkcjonować, silnik kręcił raz w prawo, raz w lewo, w najlepszym przypadku co 2 takty o 14.4 stopnia.
Out 1 i 2 musi być podpięte do tej samej cewki a nie tego samego bieguna dwóch cewek...
Spróbuję wstawić moim zdaniem i na podstawie tego co Panowie sugerujecie wersję poprawną. Proszę o komentarz i dziękuję za pomoc.
Obrazek
W takiej konfiguracji silnik na modelu porusza się co 2 takty o 14.4 stopnia. Czy w rzeczywistym układzie powinien działać normalnie, jeden takt i 7.2 stopnia, może to wina symulatora?
Czy kiedy środkowe wyprowadzenia są odłączone to silnik unipolarny jest odpowiednikiem silniak bipolarnego o 4 wyprowdzeniach i 2 fazach?

[ Dodano: 2012-03-22, 14:20 ]
czy nie prościej kupić gotowe laminaty za 10 per sztuka choćby od sponsora forum i nie utrudniać sobie życia?
Może i powinienem w podziękowaniu za świetnie napisaną instrukcję do sterownika (jeszcze zdążę), ale płytkę muszę zrobić sam, bo ta musi w pełni pasować do mojego układu.
na tych układach roweru się nie wymyśli i ameryki się nie odkryje.
Dla mnie jak widać to prawie jak odkrywanie ameryki.
przykład płytki pod L297+L298 jest w dokumentacji na L298 wystarczy wygooglać
Zdążyłem już przejżeć chyba szystkie materiały na ten temat, w datasheet'cie jest rzeczywiście ładny schemat, ale po wprowadzeniu do symulatora mam to co zaprezentowałem tutaj.

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#7

Post napisał: zacharius » 22 mar 2012, 14:21

cncNick pisze: Czy w rzeczywistym układzie powinien działać normalnie, jeden takt i 7.2 stopnia, może to wina symulatora?
możliwe że symulator. o ile układ zgadza się z nota aplikacyjna to powinno chodzić
cncNick pisze:Czy kiedy środkowe wyprowadzenia są odłączone to silnik unipolarny jest odpowiednikiem silniak bipolarnego o 4 wyprowdzeniach i 2 fazach?
tak

[ Dodano: 2012-03-22, 14:24 ]
cncNick pisze: ale płytkę muszę zrobić sam, bo ta musi w pełni pasować do mojego układu.
no bywa też i tak
cncNick pisze:Dla mnie jak widać to prawie jak odkrywanie ameryki.
wszyscy przez to przechodzili
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


Autor tematu
cncNick
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 22 mar 2012, 03:17
Lokalizacja: Polska

#8

Post napisał: cncNick » 22 mar 2012, 14:26

Dzięki, zrobię płytkę, zobaczę co z tego wyjdzie.

[ Dodano: 2012-03-22, 16:12 ]
Przy okazji chciałbym zadać jeszcze pytanie, które mnie bardzo nurtuje, a na które jednoznacznej odpowiedzi nie udało mi się znaleć.

Co się dzieje gdy masa od zasilacza 5V (cyfrowa) odbiega znacznie od masy zasilacza silnika krokowego (analogowej)? Jeśli są to dwa niezależne zasilacze, to masy nie muszą mieć tych samych potencjałów, a zatem w obwodzie mogą płynąć np. prądy wsteczne do ukł. cyfrowego - w tym wypadku l297. Czy dobrze myślę? Jak się przed tym zabezpieczyć?

Czy masy powinny być w którymś punkcie połączone, czy zupełnie odseparowane? Jeśli ta druga opcja, to co z układem L298, który ma tylko jedno wyprowadzenie na masę.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”