Sterownik do mocnego silnika BLDC na 310 V

Dyskusje dotyczące serwonapędów i napędów serwokrokowych.

Autor tematu
DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

Sterownik do mocnego silnika BLDC na 310 V

#1

Post napisał: DOHC » 16 kwie 2016, 02:13

Witam,

Kierowany chęcią wymiany krokowców w swojej frezarce na jakieś serva przegrzebuje trochę internet ostatnimi czasy. Natknąłem się przez to na coś wydaje mi się ciekawego:

http://www.aliexpress.com/item/1000W-31 ... d70ace130f

Silniczki BLDC, moce spore, z tego co poszperałem takie serwa nie ustępują za bardzo serwom AC, do tego są w wersjach na 310 V co jak mi się wydaje upraszcza delikatnie kwestie zasilania 230v x 1,41 = 324V nie potrzeba transformatora. Czy któryś z szanownych kolegów spotkał się ze sterownikami o takich mocach na takie napięcia ?

Mi chodzi właściwie o sterownik silnika a nie o typowy servowzmacniacz który czyta enkoder i sam kontroluje błąd. Tym może zająć się linuxcnc.

Pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#2

Post napisał: blue_17 » 18 kwie 2016, 23:04

Powiem tak silniki BLDC są fajne :grin: każdy o tym wie są w quadrokopterach (tzw dronach) napędach DVD deskorolkach itp.

Problem z nimi jest taki że sterowniki są drogie, nie widziałem sterowników do takich dużych silników jak pokazujesz w linku ale zapewne musi to być sterowane jak serwo a nie jak silnik krokowy.

Te subtelne różnice poznasz czytając forum ;)

Miłego czytania
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D


Autor tematu
DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#3

Post napisał: DOHC » 19 kwie 2016, 11:05

blue_17 pisze:Powiem tak silniki BLDC są fajne :grin: każdy o tym wie są w quadrokopterach (tzw dronach) napędach DVD deskorolkach itp.

Problem z nimi jest taki że sterowniki są drogie, nie widziałem sterowników do takich dużych silników jak pokazujesz w linku ale zapewne musi to być sterowane jak serwo a nie jak silnik krokowy.

Te subtelne różnice poznasz czytając forum ;)

Miłego czytania
Te subtelne różnice doskonale znam. W maszynie mam sprzężenie zwrotne realizowane przez linuxa który pędzi krokowce. Mi potrzebna jest tylko końcówka mocy + logika realizująca komutacje, resztę załatwi linux. Sądzę że sterowanie takim silnikiem z czujnikiem Hala nie powinno być szczególnie trudne, nawet atmega powinna sobie poradzić ale nie chciałbym się za to zabierać i tracić czas jeśli miało by się okazać że da się coś takiego kupić w sensownych pieniądzach. Taki silnik nawet przy zwykłym sterowaniu na podstawie czujnika Halla powinien robić nieporównywalnie większą awanturę niż krokowiec (ja mam chińskie 11 NM i szału nie ma).

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#4

Post napisał: blue_17 » 19 kwie 2016, 11:31

Sterowanie BLDC nie należy do prostych rzeczy.

Może dobrze napisany soft na atmegę dał by radę.

Przy małych silnikach i mocach są dedykowane układy np jak w dysku twardym, przy dużych mocach w grę wchodzą bardzo szybkie końcówki mocy, na forum również były tematy o tym.

Silniki fajne ale sensowne sterowniki do CNC nie są tanie

Szybciej i taniej będzie jeśli wymienisz na serwa, temat dobrze rozpoznany i nieco tańszy, oczywiście decyzja należy do ciebie.

Pozdrawiam
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D


GumiRobot
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 685
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:51
Lokalizacja: Trójmiasto

#5

Post napisał: GumiRobot » 19 kwie 2016, 11:53



Autor tematu
DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#6

Post napisał: DOHC » 19 kwie 2016, 15:31

Po co ślepemu oczy ?

Dzięki wielkie nie wiem jak to mogłem przeoczyć.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Serwomotory / Serwonapędy / Napędy Serwokrokowe”