Sterowanie serwo Mitsubishi poprzez PLC

Rozmowy dotyczące budowy, działania i naprawy urządzeń automatyki przemysłowej

Autor tematu
ZooM
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 10
Posty: 27
Rejestracja: 21 paź 2008, 07:12
Lokalizacja: Bydgoszcz

Sterowanie serwo Mitsubishi poprzez PLC

#1

Post napisał: ZooM » 21 paź 2008, 07:18

Witam, tym postem zaczynam moją przygodę na tym forum, przeglądałem je już od jakiegoś czasu i znalazłem wiele odpowiedzi i ciekawostek, jednak nie udało mi się wyskrobać niczego na powyższy temat, stąd zdecydowałem się zadać pytanie, mam nadzieję, że znajdzie się ktoś, kto miał z tym wcześniej styczność i mi odrobinę pomoże :)

mam następujący problem, potrzebuję wykonać sterowanie serwomotorami mitsubishi, za pomocą wzmacniaczy i sterownika tej samej firmy, jednak wcześniej nie zajmowałem się tym tematem i jestem delikatnie mówiąc zielony.

Dowiedziałem się tyle, że do obsługi serwo w programie gx-developer stosuje się polecenie DDRVI, w helpie jest o nim tyle że cały czas i tak nie wiem o co chodzi za bardzo - poniżej ta informacja:

This instruction is for single speed positioning in the form of incremental movements.
(tłumaczę to tak: ta instrukcja jest dla stałoprędkościowego pozycjonowania w ruchach postępowych - dobrze?)

Składnia jest następująca:
[ DDRVI BIN 32 | BIN 32 | Bit | Bit ] - o ile dobrze widzę to ostatnie 2 parametry opisują dane wyjścia sterownika, dalej idące do serwa (na Pulse R+ i Pulse F+), więc tu problemu nie ma, jednak nie mam pojecia co to są te wartości BIN.

Domyślam się, że deklarują one ilość kroków do wykonania oraz ich częstotliwość, słusznie?

z góry dziękuje za wszelką pomoc
pozdrawiam



Tagi:


bugger
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 101
Rejestracja: 21 gru 2006, 13:49
Lokalizacja: galway

#2

Post napisał: bugger » 21 paź 2008, 09:36

w zalaczniku prosty programik, tylko speed and dystans do pokonania, przy uruchomieniu uklad szuka home position. moze nakieruje cie to na cos....
Załączniki
STRINGER.rar
(10.17 KiB) Pobrany 454 razy


Autor tematu
ZooM
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 10
Posty: 27
Rejestracja: 21 paź 2008, 07:12
Lokalizacja: Bydgoszcz

#3

Post napisał: ZooM » 22 paź 2008, 09:42

Dzięki, odrobinę mnie to naprowadziło z tym że mam kilka pytań co do składni drabinki:

[ MOV K5000 D2 ] - instrukcja powoduje wpisanie wartości dziesiętnej 5000 do rejestru D2, tak?

[ = D0 K10 ] - jeśli D0 = K10 to idź dalej, tak?

[ PLSY D2 D4 Y001 ] - powoduje wygenerowanie D4 impulsów z częstotliwością D2 na wyjście Y001 , tak? :)

------
edit:
jeszcze jedna instrukcja, nie z tego programu ale też help mi niewiele powiedział..
[ DSZR Bit Bit Bit Bit ] - This instruction performs return to the origin using near point signals with dog search.

Tłum. Ta instrukcja zapewnia powrót do początku wykorzystując pobliskie sygnały punktów, z 'psim poszukiwaniem' (???) (chodzi pewnie o metodę typu 'dog search' z tym że to też niestety niewiele mi mówi..)
Dwa pierwsze bity to sygnały wejściowe, a dwa kolejne to wyjścia.


bugger
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 101
Rejestracja: 21 gru 2006, 13:49
Lokalizacja: galway

#4

Post napisał: bugger » 22 paź 2008, 18:13

dokladnie tak, osobiscie uzywam D0 jako numeracji lini ( jak w basic - stare przyzwyczajenia ) kazdy krok to przypisanir do D0 wartosci K a nastepnie w programie w sprawdzam [= D0 K100] czyli jezeli D0 jest rowne K100 to rob to, jezeli nie to idz dalej, reszte dobrze rozumiesz


Autor tematu
ZooM
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 10
Posty: 27
Rejestracja: 21 paź 2008, 07:12
Lokalizacja: Bydgoszcz

#5

Post napisał: ZooM » 23 paź 2008, 07:17

ok no to super :)

a co to jest to 'dog search'? bo jak w google wpisałem to miałem niepowtarzalna szansę zaznajomić się z niezliczoną ilością stron o psach :)

co do tej numeracji to właśnie tak to widziałem zrobione w przykładowym programiku, który podesłałeś, czyli Twojego autorstwa? Mnie uczono stosowania podobnej metody z tym, że opierającej się ma markerach, efekt chyba daje ten sam


bugger
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 101
Rejestracja: 21 gru 2006, 13:49
Lokalizacja: galway

#6

Post napisał: bugger » 23 paź 2008, 10:08

niepamietam dokladnie ale wydaje mi sie ze jest to szukanie warstwowe, jezeli zobrazujesz program jako drzewko, program szuka przelatujac glowne komendy w wezlach, jezeli odpowiedz jest "0" przechodzi do glebszej warstwy przeszukujac galezie do kolejnych wezlow na nich, ale nie glebiej. dopiero jak i to przeszukiwanie daje odpowiedz "0" przechodzi do nastepnej warstwy. i tak dalej. tak jakby szukal najpierw pien drzewa, potem glowna konary, potem galezie, potem galazki i na koncu listki


Autor tematu
ZooM
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 10
Posty: 27
Rejestracja: 21 paź 2008, 07:12
Lokalizacja: Bydgoszcz

#7

Post napisał: ZooM » 23 paź 2008, 11:05

a jak znajdzie to wykonuję tą daną gałąź, tak?

a może jkiaś przyład zastosowania, albo pomysł na nie?:)


bugger
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 101
Rejestracja: 21 gru 2006, 13:49
Lokalizacja: galway

#8

Post napisał: bugger » 23 paź 2008, 14:28

wykonuje lub pobiera z niej dane, cos na zasadzie programu glownego i subprogramow, subprogramy wykonuja cyklicznie lub w petli jaka sekwencje, glowny program pobiera dane lub odwolania od nich, potrzebne do ukonczenia sekwencji przez glowny program lub uzywa danych z poprzedniego cyklu jezeli nie ma nowych z subprogramow - mam nadzieje ze nie myle pojec z czyms innym


Autor tematu
ZooM
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 10
Posty: 27
Rejestracja: 21 paź 2008, 07:12
Lokalizacja: Bydgoszcz

#9

Post napisał: ZooM » 17 gru 2008, 09:27

hmm starałem się jak mogłem, ale nie bardzo to rozumiem :) może jak odpocznę przez weekend to w poniedziałek to złapię :)

[ Dodano: 2008-12-17, 09:26 ]
Witam ponownie,

stare problemy zażegnane, urządzenie śmiga aż miło, tylko jeszcze zostało mi trochę kosmetyki, typu obsługa wyświetlacza, wszystko jest ok poza tym, że liczniki nie chcą ruszyć.. Zna ktoś ich obsługę? W manualu znalazłem tylko informacje o szybkich licznikach hardwarowych.. A mi potrzebne zwyczajne powolne zliczanie impulsów zapisywane w jakiejś komórce pamięci trwałej.


kasjo
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 323
Rejestracja: 23 lis 2005, 18:07
Lokalizacja: Białystok

#10

Post napisał: kasjo » 17 gru 2008, 16:52

Najprościej wykorzystać rejestr do tego stworzony czyli C
C0-C99 16bitowy licznik ogólnego zastosowanie
C100-C199 16 bitowy licznik z podtrzymaniem (nie zeruje się po wyłączeniu zasilania)
C200-C219 32bitowy licznik ogólnego zastosowania
C220-C234 32 bitowy licznik z podtrzymaniem

Wracając do "dog search" to nie jest to przypadkiem "szukanie krańcówki" ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Automatyka przemysłowa”