Prośba w doborze silnika i sterowania

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
mirek182
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 04 cze 2013, 19:43
Lokalizacja: tarnow

Prośba w doborze silnika i sterowania

#1

Post napisał: mirek182 » 04 cze 2013, 20:28

Witam, myślałem, że oszczędzę Wam prostych pytań, jednak temat silników krokowych wydaje się być tematem rzeką i bez Waszej pomocy będę błądził co najmniej rok. Ale do rzeczy.

W linku maszynka którą mam fizycznie (podobna) i potrzebuję do niej zrobić sterowanie. Tzn wózek z aparatem slider ma się przemieszczać od statywu prawego do lewego (moze w dwie strony jeśli to nie problem). Fajnie by było gdyby dało się regulować obroty (czy czestotliwość skoku) i tutaj niestety rozpiętość znaczna ... przesunięcie wózka od statywu prawego do lewego powinno trwać kilka godzin (rejestrowanie zmian otoczenia), a w niektórych przypadkach (może inny modół sterujący ?) trwać minutę.

Potrzebuję :
- coś w miarę taniego
- silnik który uciągnie wózek łożyskowany - max 3 kg obciążenia (być może praca w pochyle )
- sterownik i cała potrzebna reszta

Wymagam wiele ale każdy pkt zaczepienia będę rozważał i powoli rozwijał temat - z góry dziękuję za sugestie i cenne rady. Mirek



Tagi:


Raven
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 681
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: Raven » 04 cze 2013, 21:48

Zacznij od przejrzenia forum i wyszukiwarki...

Wózek pod aparat/kamerę był już omawiany przynajmniej dwukrotnie.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#3

Post napisał: adam Fx » 04 cze 2013, 22:05

ja osobiście proponuje zwykły silnik prądu stałego z regulacja obrotów potencjometrem i przekładnią ślimakową do teko napęd wózka za pomocą szpilki budowlanej i nakrętki pociągowej ... właśnie coś podobnego (czyli slider) niedługą będę tworzył dla kolegi jak sie zdecyduje i zamówi prowadnice.

owszem możesz dać silnik krokowy taki 0,5Nm i sterowanie do 2A starczy dla przekładni i szpilki np M10 ale to zwiększa koszty i zmniejszy mobilność komputer zasilanie dla sterownika sam oceń :wink:
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
mirek182
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 04 cze 2013, 19:43
Lokalizacja: tarnow

#4

Post napisał: mirek182 » 05 cze 2013, 08:30

Dzięki Raven zaraz poszukam lepiej, bo na nic takiego wcześniej nie trafiłem. Wózek fizycznie mam zrobiony, brakuje mi napędu.

Adam FX przyznam szczerze, że pomysł z taką śrubą pociągową i silnikiem prądu stałego - to była moja pierwsza myśl - tylko jak tutaj rozwiązać kwestię przesuwu z pkt A do B w długim okresie czasu ? - najwolniejsze silniki 12 v widziałem 92 obr/min - no i tutaj nie ma później opcji przyspieszenia tego do dużo większych prędkości (w krokowym przeprogramowanie impulsatora chyba by wystarczyło).
edit: znalazłem silnik z mniejszymi obrotami - przeliczę tylko posów na takim wałku budowlanym - ale myślę, że będzie ok

Jeśli jest taka możliwość to też byłbym chętny brnąć w wersję eco :) tylko proszę coś doradzić odnośnie sterowania


Raven
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 681
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: Raven » 05 cze 2013, 12:22

Sterowanie prędkością obrotową silników na prąd stały jest znacznie prostrze niż sterowanie obrotami silnika krokowego...

W dużym uproszczeniu: napięcie zasilania -> prędkośc obrotowa.

Na próbę można zacząć od najprostrzego sterowania PWM - tak czy inaczej potrzebował byś generator impulsów, które albo pójdą na STEP sterownika silnika krokowego, albo na tranzystor kluczujący...

Różnica będzie właściwie w koszcie sterownika silników krokowych.

Wczoraj nie miałem kompletnie czasu na poszukanie postów o suwakach do aparatów, może dziś uda mi się odszukać dyskusje na ten temat.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#6

Post napisał: adam Fx » 05 cze 2013, 15:43

http://allegro.pl/regulator-sterownik-o ... 86734.html pełno tego w internecie ... przełożenie o jakim pisałem zapewni znaczne zmniejszenie prędkości ewentualnie możesz jeszcze dodać stopniową przekładnie na pasku do do szybkiego przejazdu ( ale to tylko wtedy gdy będziesz nie zadowolony)

zrób szybki test - szpilkę o małym skoku złap we wkrętarkę i zobacz jakie prędkości osmagasz na różnych prędkościach obrotowych i dodaj sobie do tego jeszcze przekładnie ślimakową ( bo taki silnik tobie polecam )
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”