Pomoc przy obliczeniach w doborze silnika.

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
klemens
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 19 mar 2012, 15:03
Lokalizacja: Świdnik

Pomoc przy obliczeniach w doborze silnika.

#1

Post napisał: klemens » 19 mar 2012, 16:39

Witam wszystkich użytkowników forum. Jest to mój pierwszy post, a więc przepraszam za wszelkie pomyłki i niedociągnięcia w opisie zagadnienia. Postaram się opisać ten przypadek w sposób wystarczający.

Nie miałem nigdy wcześniej styczności z doborem silników i przekładni, a teraz chcę poszerzyć swoją wiedzę na ten temat.
Mam do zrobienia projekt który opiera się na doborze odpowiednich silników, żeby zastąpić czynności ręczne na przykładzie wrzeciennika w wiertarce WRS-25. Projekt nie będzie realizowany w praktyce, ale chcę do niego podejść poważnie.


Obrazek

Aby poruszyć wrzeciennik (porusza się poziomo w linii prostej ~ 570mm) trzeba ręcznie obrócić uchwyt, a więc przyjąłem założenia że pracownik działa z siłą 200N na uchwyt.
Na zdjęciu powyżej oznaczono na czerwono promień (80mm) i siła która została przyłożona 200N.

Czyli:
moment= siła * ramie -> moment= 200N*0,08m= 16Nm

i teraz żeby obliczyć moc silnika ze wzoru Moc=moment * obroty /9550 potrzebne mi są obroty silnika, które mam wstępnie dobrać. I tu rodzi się pytanie jakie powinny być obroty? Zastosuję przekładnie stożkową o przełożeniu 1:2 lub 1:3 lub 1:4 żeby zamocowany silnik zabierał jak najmniej miejsca, stwarzał mniejsze zagrożenie przy obsłudze, był mniejszy gabarytowo.
Także będę musiał obroty silnika podzielić przez zastosowane przełożenie? I wynik ten poda mi moc silnika w kW.

Chciałbym zastosować serwo silniki ze względu na wbudowane enkodery które będą pomagały w odczytywaniu pozycji wrzeciennika. Jest to może przesada stosować do tego serwomotor, ale przy dodatkowych dwóch napędach łatwiej będzie to wszystko "pogodzić" i dobrać sterownik, zasilacz.
Kolejne pytanie, może zastosować zwyczajny silnik krokowy?

Co powinienem jeszcze uwzględnić w obliczeniach?

Wszelkie porady, uwagi i krytyka są na wagę złota.



Tagi:

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#2

Post napisał: markcomp77 » 19 mar 2012, 17:37

trzy składniki siły warto rozważyć (poza tarciami)

- podana siła nacisku... (wynikająca z potrzeb wiercenia/skrawania)
- siła związana z bezwładnością (F-a*m ... w CNC można przyjąć 1m/skw)
- w osi Z - przeciwstawianie się grawitacji

na tej podstawie uzyskujemy potrzebną siłę w osi Z... zamieniamy to na moment obrotowy
a następnie - dostosowujemy do przedstawionej "dziedziny" silnik (servo lub krokowiec...itd)
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”