Pierwsza mini frezarka CNC, pytanie odnośnie płyty głównej i

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
kamil.ww
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 20
Posty: 20
Rejestracja: 10 lut 2014, 18:57
Lokalizacja: Krosno

Pierwsza mini frezarka CNC, pytanie odnośnie płyty głównej i

#1

Post napisał: kamil.ww » 10 lut 2014, 19:08

Na początek chciałbym Przywitać Wszystkich obecnych na forum :) Jestem tutaj nowy i mam kilka pytań odnośnie budowy frezarki. A więc,
Planuję zrobić małą frezarkę, przede wszystkim w celach naukowych, i obsługi programów :)

Dzisiaj dostałem od znajomego silniki krokowe, lecz nic o nich nie wiem. Silniki są wraz ze sterownikiem, tzn ma 4 wyjscia podpisane CLK, LD, P/S, PGND, i dotego 2 piny zasilające (PGND i 24V) moje pytanie brzmi czy mogę do tych silników zastosować płytę główną np taką http://sklep.avt.pl/sterownik-frezarki- ... ntazu.html
Czy ktoś ma dokładne dane tych silników??
http://zapodaj.net/8e3d6fb52acd4.jpg.html <-- Zdjęcie silników
]Z góry dziękuję za pomoc :)

Jeżeli założyłem temat w złym dziale, z góry przepraszam i proszę o przeniesienie :)


Kamil.ww

Tagi:


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: diodas1 » 11 lut 2014, 00:32

Myślę że przed zakupem tej płytki głównej warto by na wszelki wypadek sprawdzić czy sterowniki z silnikami zadziałają kiedy będziesz na ich wejścia CLK, LD, P/S podawał sygnały o poziomach TTL względem PGND.Nigdy nie wiadomo z całą pewnością co w takich zdobycznych wynalazkach siedzi i czy są sprawne. Jeżeli zadziała to i resztę da się ze sobą ożenić.
CLK to z pewnością odpowiednik sygnału STEP. Pozostałych wejść nie potrafię zidentyfikować ale podczas sprawdzania pierwszego sterownika sam dojdziesz co jest co. Po prostu przy właściwych ustalonych stanach logicznych na tych wejściach sygnałem CLK powinieneś spowodować przeskakiwanie silnika krokowego o jeden krok w jakimś kierunku. Zmiana poziomu na jednym z tych tajemnych wejść spowoduje zmianę kierunku kroczenia silnika i wtedy to wejście można będzie uznać za sygnał DIR a zmiana poziomu na trzecim wejściu powinna uniemożliwić kontrolę nad silnikiem i będzie to sygnał ENABLE (EN). Na schemacie płyty głównej wyjścia sygnałów sterujących dla poszczególnych sterowników są oznaczone CLK, DIR, EN Piszę o tym wszystkim bo gdyby okazało się że użycie tych zdobycznych kompletów okazało się zbyt kłopotliwe i zmieniłbyś koncepcję to nie koniecznie musiałbyś kupować płyty głównej. Są sterowniki jedno płytkowe dla kilku silników od razu z wbudowaną "płytą główną" Zatem zasil sobie jeden sterownik napięciem 24V i obadaj go j.w. Potem drugi...
Dokładne dane silników nie są Ci potrzebne jeżeli masz do nich od razu sterowniki a kiedy silnik zacznie słuchać Twoich poleceń to sam sobie sprawdzisz ile wykonuje kroków na obrót i zmierzysz jego moment obrotowy. Ponadto kiedy tak patrzę na zdjęcie tych sterowników a na nich po 3 diody to mam przeczucie że są to silniki krokowe trójfazowe a sterownik do takiego wynalazku to trochę więcej samodzielnej dłubaniny. Jeżeli do taktowania sygnału CLK zbudujesz jakiś generator o regulowanej częstotliwości, choćby na układzie 555 (zasilanym z 5V DC) to również będzie można zbadać z jaką prędkością da się ten silnik kręcić bez gubienia kroków itd. Żeby tylko ruszył. Gdybyś miał z tym duży problem (nie znam poziomu Twojej wiedzy) to kolega z forum upublicznił swój generator testowy który może pomóc https://www.cnc.info.pl/album_personal.htm?user_id=3232 Taki prosty testerek zawsze może się przydać więc najlepiej zacznij od niego, zamiast tonąć za chwilę w plątaninie kabelków. Potem będziesz potrzebował zasilacza 24V DC, do prób 5V DC i do płyty głównej chyba 12V DC Wydajność prądowa zasilacza 24V wyjdzie w praniu- zmierzysz pobór prądu sterownika (x 3) przy chodzącym silniku. Sądząc po zdjęciu silniczki do gigantów nie należą więc frezarki zbyt ambitnej nie napędzą ale do eksperymentów z rysowaniem na papierze bądź delikatnego frezowania w styropianie powinny wystarczyć.

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#3

Post napisał: zacharius » 11 lut 2014, 08:41

z tego co gugiel podaje to silniki do napędzania bębna w kopiarce. jak na mnie wygląda na BLDC bądź też jak kolega Diodas mówi trójfazowy prądu stałego. jeśli tak to nie jest hop zastosować to w amatorskiej maszynce do nauki. jak odczytasz co jest napisane na tym scalaku to coś więcej będzie wiadomo
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: diodas1 » 11 lut 2014, 12:51

A mówi się że od przybytku głowa nie boli :mrgreen: Zawsze pozostaje jeszcze nadzieja że uda się uniknąć wnikania w szczegóły tego co dzieje się na płytce i jaka jest budowa silnika, jeżeli sterownik zareaguje właściwie na sygnały sterujące CLK, LD i P/S podawane na poziomach standardu TTL (Zastosowane w TTL poziomy sygnałów: 2, 4V... 5 V = logiczne 1, 0, 0V... 0, 4 V = logiczne 0) Kilka minut badania generatorkiem testowym pokaże czy warto iść dalej tą ścieżką. Na razie wszystko jest zamglone tajemnicą. Łącznie z tym jak zaawansowany w elektronice jest nowy kolega kamil.ww, i czy sobie z tym poradzi.


Autor tematu
kamil.ww
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 20
Posty: 20
Rejestracja: 10 lut 2014, 18:57
Lokalizacja: Krosno

#5

Post napisał: kamil.ww » 11 lut 2014, 13:25

Powiem tak. Zajmuje sie naprawa telefonów komórkowych i wzmacniaczy ;) Lecz ze sterowaniem komputerowym nie mialem za wiele do czynienia.
Kamil.ww


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#6

Post napisał: diodas1 » 11 lut 2014, 14:31

No to i tak masz bardziej komfortową sytuację niż ludzie którzy lutownicy używają do wypalania kurzajek a kabelkiem sznurują buty :) Byłoby miodzio gdybyś też dysponował oscyloskopem ale nie jest to niezbędne.
W sterowaniu komputerowym urządzeń cnc używana jest z reguły technika cyfrowa która jest prostsza od analogowej stosowanej we wzmacniaczach akustycznych bo rozróżnia się tylko dwa poziomy napięć- wysoki= logiczne 1 oraz niski= logiczne 0. Żeby przesłać jakąś złożoną informację, między nadajnikiem a odbiornikiem z grubsza biegnie ciąg sygnałów zero-jedynkowych. Żeby urządzenia budowane w różnych wytwórniach mogły ze sobą pogadać, ustalono pewne standardy(protokoły) transmisji danych oraz wartości napięć przyporządkowanych zeru lub jedynce. Bardzo popularnym standardem jest TTL (wyżej podałem wartości napięć uznawanych za 0 i 1) Na złączu drukarkowym LPT komputera stacjonarnego (przez które zwykle steruje się frezarką) są wysyłane i odbierane właśnie takie sygnały, dlatego żeby zdobyte przez Ciebie sterowniki zechciały współpracować z komputerem, muszą poprawnie reagować na sygnały sterujące o poziomach TTL. Stąd moja propozycja żebyś zmontował sobie generatorek sygnałowy wg schematu który w swojej galerii umieścił Leoo . Takie drobne urządzonko znakomicie ułatwi badanie i rozruch sterowników. Układ generatora przebiegu prostokątnego na kostce scalonej 555, zasilonej napięciem 5V DC daje sygnał STEP (CLK) dokładnie taki jakiego potrzeba, czyli w standardzie TTL. Podobnie wyjściami ENA i DIR będziesz mógł ustalać poziomy logicznej 1 lub 0 na wejściach LD i P/S badanego sterownika. Wszystko po to żeby sprawdzić czy ten sterownik jest przystosowany do pracy w standardzie TTL. Żeby nie było że namawiam Cię do wydania pieniędzy (pewnie z 5 zł) na "jednorazówkę"- tym samym generatorkiem można sprawdzać działanie różnych sterowników używanych w cnc, więc przyda się i potem, kiedy dojrzejesz do budowy czołgu na drogich podzespołach.


Autor tematu
kamil.ww
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 20
Posty: 20
Rejestracja: 10 lut 2014, 18:57
Lokalizacja: Krosno

#7

Post napisał: kamil.ww » 11 lut 2014, 14:44

555 posiadam w swoich zapasach :) Jakas płytka uniwersalna tez się znajdzie :) Wieczorem poskładam generatorek i zobaczymy co z tego wyjdzie:)
Kamil.ww


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#8

Post napisał: diodas1 » 11 lut 2014, 15:14

Do pełni szczęścia umieść też na tej płytce ze dwa przełączniki z dodatkowym rezystorem i kondensatorem bo oprócz przebiegu prostokątnego będziesz potrzebował dwóch sygnałów na wejścia LD i P/S Można to samo uzyskać też bez przełączników. Po prostu zwarcie wejścia do masy płytki symuluje stan 0 logicznego a podpięcie tego wejścia przez rezystor do +5V wymusza na nim stan jedynki logicznej. Proste jak sznurek.


Autor tematu
kamil.ww
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 20
Posty: 20
Rejestracja: 10 lut 2014, 18:57
Lokalizacja: Krosno

#9

Post napisał: kamil.ww » 11 lut 2014, 16:24

A czy NE 555 to to samo co LM 555, bo wyczytałem że tak
Kamil.ww


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#10

Post napisał: diodas1 » 11 lut 2014, 16:54

układowo to samo.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”