Jakie serwa do tokarki? firmowe uzywki? nowe chinczyki?

Dyskusje dotyczące serwonapędów i napędów serwokrokowych.

Autor tematu
uniwersał
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 110
Rejestracja: 10 paź 2011, 18:33
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Jakie serwa do tokarki? firmowe uzywki? nowe chinczyki?

#1

Post napisał: uniwersał » 09 kwie 2016, 18:43

Witam.

Tak do 2 miesiecy planuje uruchomic tokareczke, ktora pod wzgledem napedu i sterowania bedzie moja najbardziej zawaanasowana obrabiarka;) Kupilem CSMIO-IPS step/dir i poczatkowo planowalem zalozyc serwa step/dir 750W, dostepne w CS-LABie. Poczytalem troche wiecej i dowiedzialem sie ze sterowanie +-10V jest bardziej profesjonalnym rozwiazaniem, wiec planuje zamienic CSMIO IPS na IPA. Jezeli nie jest to uzasadniony krok to prosze o wyprowadzenie mnie z bledu.

Prosze o doradzenie jakiej firmy serwa i serwowzmacniacze najbardziej oplaca sie kupic? Fundusze, jakimi dysponuje to max 3,5Kzl dla X i 4kzl dla Z. W tej cenie raczej do wyboru sa tylko uzywki, lub nowa chinszczyzna. Potrzebne moce to 750W-1KW dla X i 750W-2KW dla Z (pozadany gorny zakres). Sterowanie musi byc na +-10V i pracowac w trybie predkosciowym. Nie zalezy mi zeby to smigalo az 300mm/s wiec moge dac slabszy naped i przelozenia 1:2, 1:3 a nawet 1:4. Nie mam zadnego doswiadczenia z serwami, nie chce ryzykowac, ze rozwale ponad 7kzł na dziadostwo, ktore nie bedzie dla mnie najlepsze i bede chcial zamienic na cos innego (jak planuje zrobic z CSMIO...) Albo ze w przypadku awarii nie bedzie w Polsce serwisu, ktory moglby mi je naprawic. Tak wiec prosze o pomoc i doradzenie, ktore uzywki znane sa np z niezawodnosci, dobrego serwisu, itp. Po prostu co warto wziasc z produktow dostepnych na portalach aukcyjnych (moze byc z chin), badz w sklepach;)

Dzieki i pozdro

Obrazek

PS. Magazyn na 12 narzedzi chodzi juz pieknie!



Tagi:


margor
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 327
Rejestracja: 24 lut 2005, 09:20
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: margor » 09 kwie 2016, 23:31

Zanim Kolega zacznie wymieniać zabawki z cslabu, proponuję doczytać wymagania odnośnie gwintowania. Jak zwykle szczegóły i diabły ukryte są w małym druku. Co do serw, to z punktu widzenie teorii sterowania, faktycznie analogi mają przewagę z definicji. W praktyce, zdaje się, że Kolega podłączy wszystko do PC, więc dywagacje na temat pochodnych prędkości i pozycji można odłożyć między bajki. Zwyczajnie kup serwa Estuna, Ze wszystkich które stosowałem, te są najmniej wymagające w podłączeniu. Regulacja zajmie góra godzinę, z czytaniem instrukcji włącznie. Zresztą które serwo by nie było, to najwięcej czasu trzeba poświęcić na lutowanie/montaż wtyczki ( bo tam są takie małe kabelki, co się wrednie mylą, a ich numerki to z lupą trzeba wypatrywać) :)

Pozdro.

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#3

Post napisał: Zienek » 10 kwie 2016, 04:27

A jakiś wątek o tej tokareczce jest? Bo wygląda zacnie. :D


Autor tematu
uniwersał
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 110
Rejestracja: 10 paź 2011, 18:33
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

#4

Post napisał: uniwersał » 10 kwie 2016, 18:32

Margor dzieki bardzo za link do tych napedow, bankowo cos wybiore. Z tego co na szybko przelecialem dokumentacje, to wszystkie sterowniki posiadaja wejscia zarowno step/dir jak i +-10V, rewelacja;)

[ Dodano: 2016-04-10, 19:23 ]
Zienek, watku nie zakladalem, bo jakos tak od strony mechanicznej lubie robic po swojemu i uczyc sie na bledach;) Jedyna konkretniejsza zagadka to sterowanie na CSMIO, wiec zalozylem ten temat.

W duzym skrocie to dorwalem stara, 30 letnia bulgarke. W pierwszej kolejnosci zregenerowalem panewki i sprzeglo w magazynie, w trakcie jego programowania zalatwilem szlifowanie loza w AFM, ktore co prawda nie bylo niezbedne, no ale chcialem zeby maszyna byla jak nowa i zaszalalem. Sruby kulowe okazaly sie byc w bdb stanie wiec mialem szczescie - jeszcze kilka lat spokojnie pociagna. Wywalilem zasyfiona hydraulike i montuje teraz pneumatyke do konika, wodzika w skrzyni biegow i automatycznego uchwytu 3 szczekowego. Silnik wrzeciona dalem 7,5 KW 1500 obr/min, biegi sa 1:1 i 1:2. W tym momencie frezuje nowe zgarniacze z x-ringami, podwojnie uszczelniajace prawadnice loza i suportu, kombinuje co podlozyc pod magazyn aby oddzielic go elektrycznie od calosci maszyny i zeby bylo to stabilne wymiarowo - chcialbym w przyszlosci zrobic automatyczny pomiar nozy. Nie odpalalem jeszcze wrzeciona, mam nadzieje ze lozyska sa na chodzie bo budzet jest juz wyczerpany... Cala buda byla mocno zardzewiala, wiec bede robil nowa, pozostaje dobrac napedy, zaprogramowac skrzynie biegow, poskladac szafe sterownicza i chyba gotowe. O ile nie bedzie wiekszych niespodzianek to po 10-11 miesiacach pracy wieczorami z malymi przerwami bede mogl uznac wazny etap w zyciu za zamkniety;)

stare sterowanie https://www.cnc.info.pl/topics56/prosba ... t71088.htm
zdjecia loza https://www.cnc.info.pl/topics64/precyz ... t75387.htm

Aha, tak wogole to bylem skazany na ta maszyne bo to jedyne co znalazlem, co po rozkreceniu i postawieniu w pionie przejdzie mi przez drzwi, waski korytarz, kolejne drzwi, zakrety i schody. Hala porazka, ale przynajmniej jestem u siebie i nie musze placic za wynajem lokalu;D

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#5

Post napisał: Zienek » 10 kwie 2016, 23:30

A magazyn? I co to za Bułgara?


Autor tematu
uniwersał
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 110
Rejestracja: 10 paź 2011, 18:33
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

#6

Post napisał: uniwersał » 11 kwie 2016, 13:28

bulgarka CT251

magazyn smiga:



Trzeba bylo zrobic taki uklad rolek napinajacy i zawijajacy pasek napedowy, zeby silnik nie zgubil krokow gdy magazyn dochodzi do konca i sie blokuje.

[ Dodano: 2016-04-11, 14:35 ]
Zastanawiam sie tylko jakie konsekwencje bedzie mialo prostopadle ulozenie osi magazynu w stosunku do osi wrzeciona? W bardziej aktualnych konstrukcjach osie te sa rownolegle.

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#7

Post napisał: Zienek » 11 kwie 2016, 20:26

Ten magazyn to z tej tokarki, czy samoróba?


Autor tematu
uniwersał
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 110
Rejestracja: 10 paź 2011, 18:33
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

#8

Post napisał: uniwersał » 11 kwie 2016, 20:38

Byl oryginalnie w maszynie, musialem tylko tuleje z brazu zregenerowac bo juz byla luzna, no i wypatroszylem naped. Oryginalnie zamontowany byl zwykly silnik 3f (bez enkodera) z hamulcem, ale zbytnio mi sie to nie podobalo i zastapilem go serwokrokiem. Jak juz odrabiac maszyne na nowo, to wszystkie napedy;) Wszystko poza czerwonym klockiem to moja robota.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Serwomotory / Serwonapędy / Napędy Serwokrokowe”