Jak określić moc silnika krokowego

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
Mario
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 34
Rejestracja: 12 sty 2006, 12:56
Lokalizacja: Polska

Jak określić moc silnika krokowego

#1

Post napisał: Mario » 12 lis 2006, 14:30

Ostatnio wydłubałem z drukarki STAR silnik krokowy SANYO DENKI Step-syn 103-771-1242.
Podano tam napięcie, prąd fazy (silnik unipolarny), krok.

Czy istnieje jakaś przybliżona metoda pozwalająca na podstawie podstawowych parametrów (np. napięcia i prądu) określić moc (moment trzymający) silnika?

Często producenci nie podają wszystkich informacji o parametrach silnika, np. podają tylko rezystancję lub prąd fazy - jak je zasilić (napięcie, prąd)?. Może macie jakieś metody (czywiście nie chcąc ich puścić z dymem, oraz otrzymać z nich w miarę maksymalną moc)?
Przecież nie zawsze, a nawet dosyć rzadko można dostać / znaleść dane techniczne.

Co w takim przypadku robicie?

Z chęcią kupię jeszcze dwa/trzy takie silniki (SANYO DENKI) - może ktoś z was ma takowe.
---
Pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

arizon
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 275
Rejestracja: 11 mar 2006, 06:08
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

#2

Post napisał: arizon » 12 lis 2006, 14:57

Witam
ten silniczek będzie miał max 0.5-0.6Nm
http://www.sanyo-denki.com/Products/Ste ... tep_e1.pdf
tutaj jest nota katalogowa zwykle nie ma dokładnie modelu który się szuka ale zwykle jest tak że jak masz nr 771 to szukasz nr jeden wyżej i jeden niżej i bierzesz średnią z tych dwóch momentów - mniej więcej się sprawdza.
Pozdrawiam
"Skąd mam wiedzieć co to jest ja to tylko zbudowałem"
www.serwotech.pl


Autor tematu
Mario
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 34
Rejestracja: 12 sty 2006, 12:56
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: Mario » 13 lis 2006, 20:11

Dzięki za PDF-a. Sam osobiście znalazłem notę do silników serii 103-770.


A jak się ma sprawa jeżeli nie mamy tyle informacji? - silniki z odzysku itp., które na pierwszy rzut oka mogłyby się nadawać do maszynki cnc.
Mariusz

Awatar użytkownika

arizon
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 275
Rejestracja: 11 mar 2006, 06:08
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

#4

Post napisał: arizon » 14 lis 2006, 12:37

W mojej skromnej opinii to takie informacje jak napięcie i prąd mogą tylko bardzo orientacyjnie przewidzieć moment silniczka. A to dlatego że każdy z nich ma inną budowę i taki który będzie miał mniej więcej stały moment w dużym zakresie prędkości będzie miał w sumie mniejszy moment niż taki który będzie miał te same parametry(napięcie natężenie) ale jego moment będzie duży tylko w bardzo małym przedaiale prędkości. Oczywiście wszystko opisuję przy sterowaniu sterownikiem który ma czoper prądowy i napięcie ok 15x znamionowe.
Mam nadzieję że nie namieszałem.
Pozdrawiam
"Skąd mam wiedzieć co to jest ja to tylko zbudowałem"
www.serwotech.pl


ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#5

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 14 lis 2006, 18:39

mozesz np. praktycznie zmierzyc moment obrotowy, znajac obroty wyliczysz moc.
POZDRAWIAM

Awatar użytkownika

arizon
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 275
Rejestracja: 11 mar 2006, 06:08
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

#6

Post napisał: arizon » 14 lis 2006, 18:46

To nie takie proste bo co jeżeli mój silnik ma prawie stały moment w przedziale obrotowym 100-250obr min ? A mam taki silnik moc by wyszła zupełnie inna. Zresztą popatrz sobie na wykresy momentu od prędkości obrotowej często jest to linia prosta (stały moment) później dopiero przy częstotliwości krytycznej opada. Takie obliczenie P=M/w gdzie w to prędkość obrotowa a radianach/s dotyczy silników prądu stałego.
Pozdrawiam
"Skąd mam wiedzieć co to jest ja to tylko zbudowałem"
www.serwotech.pl


ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#7

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 14 lis 2006, 22:21

czy mierzyles ten staly moment w tym zakresie? watpie aby byl naprawde staly.

na wyjsciu zawsze jest moc mechaniczna niezaleznie od tego czy bedzie generowana za pomoca silnika dc, krokowca, silnika spalinowego, wiatraka czy kieratu. z punktku uzytecznego kazde inne moce przeliczeniowe nie maja zbytnio zastosowania jesli silnik fizycznie nie uciagnie podpietego urzadzenia.
POZDRAWIAM

Awatar użytkownika

arizon
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 275
Rejestracja: 11 mar 2006, 06:08
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

#8

Post napisał: arizon » 15 lis 2006, 01:18

Ok załóżmy że steruję silniczkiem krokowym z macha sterownik pełny krok. Teraz daję prędkość obrotową 1obr/min i mierzę moment teraz robię to samo dla prędkości 5obr/min i mierzę w obu przypadkach moment ale jest on taki sam dla tych obrotów
P=M/w gdzie w=2pi*n/60 czyli w1=0.1rad/s a w2=0.52rad/s Teraz liczę moc mechaniczną na wale i nigdzie nie pisałem że silnik krokowy ma inną moc niż silnik DC po prostu nie liczy się tak samo.
P1=10M , P2= 2M gdzie M jest takie samo dla P1 i P2 więc zależnie od obrotów moc silnika jest różna.
Czy coś źle liczyłem? Chyba nie więc wyliczenie mocy z momentu nie jest sprawą banalną i nie sprowadza się do podstawienia do tego wzoru.
czy mierzyles ten staly moment w tym zakresie? watpie aby byl naprawde staly.
Looknij sobie na notę katalogową silnika 23LM-C555V ze strony
Krokowce
spójż na wykres momentu od prędkości. Ciekawe prawda moment rośnie wraz z prędkością. A dla silniczka 23LM-C344 jest praktycznie stały :!:
Pozdrawiam
"Skąd mam wiedzieć co to jest ja to tylko zbudowałem"
www.serwotech.pl


ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#9

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 15 lis 2006, 03:33

obrotową 1obr/min i mierzę moment teraz robię to samo dla prędkości 5obr/min i mierzę w obu przypadkach moment ale jest on taki sam dla tych obrotów
nprawde mierzyles czy tak przyjales z wykresu?
arizon pisze:nie pisałem że silnik krokowy ma inną moc niż silnik DC po prostu nie liczy się tak samo.
racja, natomiast jak kogos interesuje moc przy danych obrotach to moze sobie wlasnie tak policzyc.
dlatego pewnie nikt nie podaje mocy silnikow krokowych tylko ich charakterystyke.
najporsciej do przeliczania mocy z momentu (przynajmniej tak mi sie wydaje) zapamietac formolke
OBR*MOMENT/9.549 =MOC
obroty na min., moment w Nm, moc w watach
oczywiscie nie jest to nic innego jak liczenie z radianow, tyle ze jak ktos nie ma pojecia o radianach to sobie moze porachowac.
apropo wykresow ktore podales to na wykresach na jednej osi jest moment na drugiej czestotliwoc. czego jest to czestotliwosc? co to jest pull in a co pull out?

[ Dodano: 2006-11-15, 04:04 ]
tak wogole to autorowi chodzilo zupelnie o cos innego. dopiero przeczytalem caly temat :oops:
POZDRAWIAM

Awatar użytkownika

codec
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 61
Rejestracja: 28 mar 2010, 22:33
Lokalizacja: Darłowo
Kontakt:

#10

Post napisał: codec » 10 gru 2011, 11:00

ale starego posta odkopałem :lol:
no ale skoro tu jestem, to może się takie info przyda - miernik naciągu łożyska 0-7Nm. nie jest super turbo dokładny, ale orientacyjnie moc pokaże

Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”