Dobór odpowiedniego silnika

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
omenn
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 15
Rejestracja: 25 gru 2012, 00:20
Lokalizacja: Wieluń

Dobór odpowiedniego silnika

#1

Post napisał: omenn » 10 wrz 2014, 16:48

Cześć!

Wykonują właśnie projekt typowego serwonapędu na pasku zębatym. Jest to projekt, który muszę wykonać na zaliczenie przedmiotu na studiach. Natrafiłem na problem podczas doboru silnika. Muszę spełnić kryterium masowego momentu bezwładności, które polega na tym, aby zredukowany na wał silnika moment bezwładności obciążenia i reduktora był mniejszy od trzech momentów bezwładności silnika( jest to warunek zapewniający prawidłową pracę serwonapędu).
Chcąc spełnić powyższy warunek zastosowałem silnik o zwiększonym momencie bezwładności wirnika i do tego reduktor planetarny o przełożeniu i=6. W ten sposób na wyjściu reduktora otrzymuję moment kilkadziesiąt razy większy od momentu, który potrzebuję na rozruch serwonapędu z obciążeniem oraz na ruch ustalony. Silnik i przekładnię dobierałem z katalogów firmy SEW-Eurodrive. Moje pytanie brzmi, czy silnik może pracować dużo poniżej swojego momentu znamionowego i czy silnik jest dobrze dobrany? Zaznaczam również, że przekładnia została zastosowana tyllko w celu zmniejszenia zredukowanego momentu bezwładności na wał silnika.



Tagi:

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”