Ułożyskowanie śruby napędowej

Dyskusje dotyczące śrub kulowych i trapezowych.

Autor tematu
serpaw
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 22
Rejestracja: 10 lip 2007, 11:57
Lokalizacja: Sosnowiec

Ułożyskowanie śruby napędowej

#1

Post napisał: serpaw » 30 kwie 2008, 20:53

Witam.
Mam problem z rozwiązaniem ułożyskowania śruby.
Śruba będzie napędzała ploter frezujący cnc według projektu małego plotera frezującego z http://www.akcesoria.cnc.info.pl/projekty_maszyn.htm.
Parametry śruby to 18x4 i napędza ona ruchomą bramę, która trochę waży.
Obudowy przykręcone do ramy za pomocą śrub M6, w obudowie od strony napędowej dwa łożyska skośne dwurzędowe 3201, natomiast od strony podtrzymującej jedno takie łożysko. łożyska spasowane do obudowy, a następnie osadzone za pomocą pierścieni seegera wewnętrznych, następnie śruba spasowana do łożysk i również osadzona za pomocą pierścieni seegera, tym razem zewnętrznych. Wszystko pokazuje rysunek poniżej:
Obrazek
Zastanawiam się również, jak zamocować silnik krokowy i przekazać napęd. Rozważam rozszerzenie obudowy na długość z 60mm do 90mm oraz na wysokość z 50mm do 110mm i zamocowanie silnika (jego wymiary to 60x60x85mm) nad obudową. Przekazanie napędu chciałbym rozwiązać poprzez napęd paskowy. Ewentualnie rozważam też drugie rozwiązanie, mianowicie umieszczenie silnika na jednej osi ze śrubą i zastosowanie zwykłego sprzęgła kłowego.
Czy mogę prosić o poradę w tej sprawie?



Tagi:


ali
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 146
Rejestracja: 28 wrz 2005, 14:30
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: ali » 30 kwie 2008, 21:36

wydaje mi sie, ze na pierscieniach segera to mimo wszystko bedzie malo troche luzu, jesli chcesz zastosowac taki uklad (z dwoma lozyskami) to ja bym dal po jednym jednoskosnym z kazdej strony srube podtoczyl tak, ze by jedno sie oparlo z jednej strony o srube a z drugiej zeby mozna ja dokrecic nakretka, ja mam to tak zrobione, ze sruba 18x4 jest przetocozna na 10mm a nastepnie na gwint M10 (on nie ma pelnych 10mm wiec spoko lozysko przechodzi)a dalej na 6,2 mm do kolka napedowego.
Wkladam jedno lozysko na srube nastepnie srube przekladam przez otwor w obudowie przykrecanej do ramy i z drugiej strony na srube drugie lozysko i dwie nakretki M10, takze jedna dokrecam (kasuje luz) a druga kontruje. Na drugim koncu sruby to lozysko podtrzymujace zrobilem dosc 'luzno' zeby nie powstawaly naprezenia wzdluz gdyby sruba sie rozszerzyla termicznie.

Co do napedu, to jesli zastosujesz sprzeglo to lozyska mozesz dac w zasadzie wzdluzne (nie beda wystepowaly sily promieniowe) i jest to prostszy uklad takie 51100, jesli chcesz dac pasek to mozesz zastosowac inne przelozenie niz 1:1, moja rada tylko taka abys przy zastosowania paska nie dobieral najmniejszych mozliwych kolek tylko raczej wieksze (wtedy luz na pasku bedzie mial mniejsze znaczenie i generalnie latwiej go naciagnac).
pozdrawiam
Jakub Jędrzejczak


margor
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 327
Rejestracja: 24 lut 2005, 09:20
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: margor » 30 kwie 2008, 22:59

A może tak?
Załączniki
bez tytułu.JPG
bez tytułu.JPG (34.5 KiB) Przejrzano 1568 razy
węzeł łożyskowy 25 v2.zip
(286.64 KiB) Pobrany 652 razy


Autor tematu
serpaw
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 22
Rejestracja: 10 lip 2007, 11:57
Lokalizacja: Sosnowiec

#4

Post napisał: serpaw » 01 maja 2008, 10:53

Dziękuję za odpowiedzi ;)
Kolego Margor a jak w Twoim rozwiązaniu wykonane jest mocowanie łożyska, bo nie mogę się doczytać z rysunku? podtrzymują je wkrętki?
Myślę, że zdecyduję się na rozwiązanie z napędem paskowym - dałoby mi to większe możliwości.
I chyba połączę w takim razie oba sugerowane rozwiązania - zastosuję tuleję wpasowaną w łożysko, którą w łożysku będzie trzymać nakrętka, następnie koło zębate przytrzymane nakrętką łożyskową. Natomiast cały czas pozostaje kwestia zamocowania łożyska w obudowie, może jednak na seegerze? No a z drugiej strony
No i właśnie jeszcze kwestia zamocowania silnika i paska. Czy zamocowanie silnika na obudowie łożyska nie obciąży jej za nadto? no i czy napinacz paska może być umiejscowiony w miarę dowolnym miejscu? (oczywiście w ramach paska :P )
Aha no i ostatnia kwestia, czy dostanę gdzieś takie gotowe tuleje, czy będę musiał je wykonać samemu lub u kogoś?

Awatar użytkownika

termit_tm
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 702
Rejestracja: 01 lis 2005, 20:02
Lokalizacja: Leszno

#5

Post napisał: termit_tm » 01 maja 2008, 12:33

skoro kupiłeś gotowy projekt maszyny to powinno tam być to wszystko rozrysowane no chyba że chcesz zrobić to po swojemu wtedy nie rozumiem zakupu tego "projekt"

co do łożysk to powinny być dwa łożyska skośne przy silniku krokowym a na drugim końcu łożysko pływające na forum był ten temat wielokrotnie poruszany i były dokładne schematy jak to ma wyglądać....


Autor tematu
serpaw
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 22
Rejestracja: 10 lip 2007, 11:57
Lokalizacja: Sosnowiec

#6

Post napisał: serpaw » 01 maja 2008, 12:50

tak kupiłem gotowy projekt i początkowo miało być wszystko według niego. natomiast postanowilem trochę zmodyfikować pewne elementy...

pod pojęciem łożysko pływające rozumiesz zwykłe łożysko kulkowe a pasowaniem luźnym tak? a co myślicie o łożyskach wahliwych? czy w wypadku niewspółosiowości umieszczanie ich od strony podtrzymującej miałoby sens?

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#7

Post napisał: skoti » 01 maja 2008, 13:33

serpaw pisze:Natomiast cały czas pozostaje kwestia zamocowania łożyska w obudowie, może jednak na seegerze?
Najpewniej będziesz mial dociskając je odpowiednią pokrywka .

Awatar użytkownika

termit_tm
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 702
Rejestracja: 01 lis 2005, 20:02
Lokalizacja: Leszno

#8

Post napisał: termit_tm » 01 maja 2008, 13:45

ja rozwiązałem to tak oczywiście kielich z dwóch stron przychodzi :)

Obrazek
serpaw pisze:tak kupiłem gotowy projekt i początkowo miało być wszystko według niego. natomiast postanowilem trochę zmodyfikować pewne elementy...
nie dziwie sie ......

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#9

Post napisał: skoti » 01 maja 2008, 13:57

Wlasnie o takie coś jak pokazał termit_tm, mi chodziło .

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#10

Post napisał: bartuss1 » 04 maja 2008, 21:35

termit_tm pisze:nie dziwie sie ......
wcale sie nie dziwie ze ty sie nie dziwisz, chyba dlatego ze jestem autorem tychze projektów :P
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe”