Obrotnica do kolektora. Solartracker

Dyskusje na temat elementów przeniesienia napędu oraz przekładni


Autor tematu
pokokolo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 10 mar 2017, 19:00
Lokalizacja: Południe

Obrotnica do kolektora. Solartracker

#1

Post napisał: pokokolo » 10 mar 2017, 19:58

Witam Szanownych forumowiczów. Zwracam się do Was z wielkim problemem dla mnie- dla osób obeznanych w temacie to chleb powszedni.
Wykonałem kolektor słoneczny z grzejników panelowych który grzeje bardzo fajnie, tylko w dni mniej słoneczne czasami jednak nie dogrzewa. Postanowiłem zrobić obrotnicę- tracker.
Na szrocie znalazłem piastę i felgę z samochodu- ideał- duże obciążenie a kręci się lekko.
Pospawałem stelaż i zadowolony przystąpiłem do mocowania siłownika a dokładniej prowadnicy z silnikiem od szyberdachu.Czyli ruch liniowy- pewnie już wiecie do czego zmierzam....
Zamocowałem prowadnicę z tyłu za kolektorem i podczas obrotu w skrajne położenie cała prowadnica próbuje się obrócić albo raczej wygiąć.
Jak przeglądam forum to widzę, że jesteście specjalistami i na pewno podpowiecie jak to zrobić prosto i dobrze. W którym miejscu i jaki rodzaj uchwytu zamocować aby było dobrze?
Podejrzewam, że z takim pytaniem mogę się troszkę wygłupić bo to banał jest- ja jestem specjalistą w zupełnie innej dziedzinie a majsterkowanie mam jako odstresowywacz w dzisiejszym zwariowanym świecie.
Naszkicowałem mały rysunek- widok z góry -jeżeli będą potrzebne zdjęcia to mogę wstawić ale dopiero jutro po południem
Załączniki
Bez tytułu.png
Bez tytułu.png (6.36 KiB) Przejrzano 4611 razy



Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: Yarec » 10 mar 2017, 21:13

Obracanie całego kolektora (obudowa, grzejnik, szyba no i węże IN/OUT) to zajęcie dla łańcucha rowerowego napędzanego silnikiem z małą zębatką.
A jak zamierzasz tym sterować ? rano - wieczór to kąt ok. 120 ° (największa efektywność) i powrót na pozycję rano.
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


Autor tematu
pokokolo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 10 mar 2017, 19:00
Lokalizacja: Południe

#3

Post napisał: pokokolo » 10 mar 2017, 21:37

w pierwszej wersji miałem chyba koło zamachowe z malucha i do tego silniczek z wycieraczki, niestety obroty były za duże +masa kolektora to za bardzo "szarpało" i za szybko się obracało- nie szło tego wyregulować. kombinowałem również ze zmniejszeniem napięcia na silniku ale prąd za bardzo wzrastał i wyłaczało zabezpieczenia zasilacza.
Z samą elektroniką do sterowania nie będzie problemu- esp8266 i wysyłanie danych na stronę, sterowanie czasowe, dwie krańcówki, alarm po przekroczeniu temperatury odwróci kolektor w stronę wschodu słońca- to wszystko jest bardzo proste dla mnie.
Pomysł z zastosowaniem tego siłownika wydaje się najbardziej optymalny ponieważ to był duży szyberdach i mocy silnika nie powinno zabraknąć. W środku jest mała zębatka z linką podobna do spirali i wolniutko, łagodnie się obraca a za razem jest ciężko utrzymać.

Zastanawiałem się też nad zębatkami z roweru tylko jak wpadł mi ten siłownik to go od razu brałem:)

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: Yarec » 10 mar 2017, 22:15

a silnik krokowy z przekładnią i może pomału śledzić "ruch" słońca.
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


Autor tematu
pokokolo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 10 mar 2017, 19:00
Lokalizacja: Południe

#5

Post napisał: pokokolo » 11 mar 2017, 13:09

Chyba znalazłem. Kwestia tylko odpowiednio dobrać ruch od -do siłownika żeby mi kolektora nie obrócił o 360st:)
[youtube][/youtube]
cos mi nie chce sie wkleić miniaturka z youtube.


Co o tym sądzicie?

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: Yarec » 11 mar 2017, 16:02

Obrazek

Toto ? Ale i tak uważam że takie sterowanie jest do "luftu" , istnieją gotowe rozwiązania śledzenia pozycji słońca oparte na dwóch foto komórkach (w rurach), układzie porównawczym (komparator) i mostku H (ster. silnika) .
Jak znajdę (na którymś HDD) to zapodam.
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate”