Wrzeciono do nimi wiertarki stołowej

Dyskusje na temat elektrowrzecion do napędu narzędzi skrawających

Autor tematu
piorun1234
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 34
Rejestracja: 18 mar 2009, 12:26
Lokalizacja: Rzeszów

Wrzeciono do nimi wiertarki stołowej

#1

Post napisał: piorun1234 » 24 lis 2010, 14:33

Planuje budowę mini wrzeciona wiertarki stołowej do PCB i aluminium. Wrzeciono będzie się poruszać po wałkach prowadzących 12 lub 16 . Przeniesienie napędu poprzez pasek wielorowkowy o profilu PJ . Obudowę planuje wykonać z aluminium PA6 a wał ze stali ulepszonej .Zasilane silnikiem o mocy 80W i obrotach 3000 obr\min. ,przełożenie 2 do 1 . Łożyskowanie wrzeciona dwa łożyska skośne (japońskie).W związku z tym projektem mam pytanie: co o tym myślicie i jakie popełniłem błędy.Obrazek



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7590
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: pukury » 24 lis 2010, 14:55

witam.
powinno działać - ale musisz wziąć pod uwagę konieczność toczenia miejsc pod łozyska i gwintu z jednego zamocowania - najlepiej .
daje to gwarancję centryczności mocowania uchwytu .
albo zastosować " futerko " na stożku - prościej wytoczyć .
do pcb warto mieć większe obroty - jeżeli stosujesz wiertła widiowe .
pozdrawiam .
dodając- no i pasowało by zrobić jakieś uszczelnienia przy łożyskach - nawet z filcu .
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#3

Post napisał: RomanJ4 » 24 lis 2010, 22:21

A nie prościej kupić za parę złotych gotową wiertarkę
http://allegro.pl/wiertarka-stolowa-500 ... 27752.html
i tylko ew. przełożenie zmienić?
No chyba, że specjalnie chcesz zrobić ją sam.
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

benon
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 83
Rejestracja: 11 gru 2009, 08:28
Lokalizacja: Brzeziny

#4

Post napisał: benon » 25 lis 2010, 07:36

RomanJ4 pisze:A nie prościej kupić za parę złotych gotową wiertarkę
http://allegro.pl/wiertarka-stolowa-500 ... 27752.html
i tylko ew. przełożenie zmienić?
No chyba, że specjalnie chcesz zrobić ją sam.
Chyba nie wiesz co piszesz :shock: Wiertarka z linku to nadaje się do... robienia dziur a nie do wiercenia. Luzy to tam są takie, że w przypadku PCB możesz otwór wywiercić gdzieś indziej ale nie tam gdzie chcesz - to jest pewne bo mam taką już z 10 lat. Poza tym hałas jaki generuje nie nadaje się do siedzenia przy niej z uchem.
Jeśli zrobisz to na wałkach to będzie dokladne - na pewno!!! Mam tylko obawy co do mocy silnika. W PCB da radę ale w alu? może wiertełko ze 2mm max.
Jeśli chodzi o uchwyty to rozczarujesz się dokładnością wykonania zacisku. Jak sobie robiłem uchwyt wiertarski do 4-tej osi CNC to w uchwycie wiertarskim zamocowałem szlifowany wałek i dopiero ten wałek w szczęki tokarki, w uchwyt wiertarski wkręciłem wałek i tak wziąłem się za toczenie ośi pod łożyska- bardzooooo pomogło przy biciu promieniowym.
Jeśli interesują cię małe średnice wierteł to przyjrzyj się np. w Castoramie czy innym markecie budowlanym uchwytowi do wierteł do Dremel-ka. Maleńki i leciutki dobrze będzie znosił wysokie prędkości i do precyzyjnego wiercenia PCB by się na pewno nadawał. Normalne uchwyty wiertarskie mają minimalną średnicę uchwytu i niektóre mają nawet minimum fi 1,5mm co do PCB odpada.
Weź pod uwagę moje rady bo na prawdę wynikają z doświadczenia.
Ostatnio zmieniony 25 lis 2010, 09:56 przez benon, łącznie zmieniany 1 raz.
Życie jest piękne, jeżeli odpowiednio dobierze się środki antydepresyjne...

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#5

Post napisał: RomanJ4 » 25 lis 2010, 09:23

Też mam podobną i po przeróbce "po swojemu", wymianie łożysk na dokładniejsze, zrobieniu dodatkowych śrub regulujących luz wrzeciona można na niej nawet frezować małymi frezami niewielkie detale. Największy wiercony przeze mnie otwór to 17 mm w pełnym materiale.
Oczywiście przy zakupie trzeba wybrać taką z najmniejszymi luzami wrzeciona we wrzecienniku (po poluzowaniu wkręta ustalającego) i wałka w tulei, bo rzeczywiście rozrzut dokładności wykonania nawet w obrębie jednego modelu jest niestety wielki. Tak więc zakup przez Internet odpada.
Tak więc nie można powiedzieć, że się na nich absolutnie nie da nic zrobić.
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
piorun1234
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 34
Rejestracja: 18 mar 2009, 12:26
Lokalizacja: Rzeszów

#6

Post napisał: piorun1234 » 25 lis 2010, 13:55

Uszczelnienia będą tylko pominąłem je na rysunku ,uchwyt wiertarski to właśnie ten do Dremelka będzie, bo tylko on może złapać tak małe wiertła jak do PCB .Silnik może kiedyś będzie mocniejszy ,cały czas szukam takiego aby był dość mocny , cichy i mało ważył . Na razie mam servomotor dc (japoński) to go wykorzystam jako silnik . Mam pytanie co wałków prowadzących jakie zastosować 12 czy 16.

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#7

Post napisał: ALZ » 25 lis 2010, 14:20

Jeśli to ma być do pcb to zrezygnuj z uchwytu bo wszystkie są do bani. Lepszym rozwiązaniem są tulejki zaciskowe. Frezy i wiertła mają standardowe uchwyty 1/8".

Awatar użytkownika

benon
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 83
Rejestracja: 11 gru 2009, 08:28
Lokalizacja: Brzeziny

#8

Post napisał: benon » 25 lis 2010, 14:31

gdybyś nawet miał to daj 30 :) Im grubszy tym lepszy bo sztywniejszy. Jak dasz grubszy to za jakiś czas mógłbyś małe detale w alu przefrezować, ale minimum 16mm. Różnica w cenie niewielka ale sztywność o niebo lepsza. Silnika szukaj z wydajnym chłodzeniem bo przy pcb będzie raczej długo pracował.
Życie jest piękne, jeżeli odpowiednio dobierze się środki antydepresyjne...


degustator
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 64
Rejestracja: 25 lut 2008, 19:46
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post napisał: degustator » 25 lis 2010, 23:53

W tym wrzecionie powinny być dwie nakrętki i do tego z drobnym gwintem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektrowrzeciono”