Próba wykonania mini wrzeciona

Dyskusje na temat elektrowrzecion do napędu narzędzi skrawających

Autor tematu
kubelek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 23 cze 2012, 13:18
Lokalizacja: podkarpacie

Próba wykonania mini wrzeciona

#1

Post napisał: kubelek » 01 lip 2014, 10:15

Witam planuje zrobić samemu wrzeciono które dawało by sobie rady w allu znalazłem taki oto silniczek link

tylko nie bardzo wiem czym go zasilać . Lecz może ktoś z was doradzi mi lepsze rozwiązanie do tego celu niż silnik RC . Za pomoc z góry dziękuje i pozdrawiam



Tagi:


etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#2

Post napisał: etet100 » 01 lip 2014, 14:58

Kup po prostu wrzeciono. Nie zrobisz tego lepiej ani taniej. Małe szanse, że w ogóle to zrobisz. Zasilanie tych silników jest chore (robione pod ogniwa o ogromnej wydajności a nie pod zasilacze), trwałość niska (ma polatać max 15 minut i jest dobrze chłodzone powietrzem). Poza tym te tańsze (a moze i droższe) silniki są głośne.


KlimaszewskiCNC
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 28 lip 2014, 23:10
Lokalizacja: Suwałki

#3

Post napisał: KlimaszewskiCNC » 28 lip 2014, 23:41

jak mini ma być to wrzeciono? W swojej maszynie na próbe miałem silnik z pralki automatycznej około 400W i aluminium ciąłem.

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#4

Post napisał: grg12 » 29 lip 2014, 10:29

"wrzeciono które dawało by sobie rady w allu" to bardzo ogólne określenie - najbardziej podstawowe pytanie brzmi "jakimi narzędziami chcesz pracować"? Od tego zależy moc silnika, jego obroty itd. Jak do tej pory zbudowałem już 3 wrzecionka przeznaczone do obróbki aluminium frezami do średnicy max 3mm. W tej chwili używam silnika modleraskiego BLDC podobnego do tego który podlinkowałeś - zasilam go z taniego zasilacza impulsowego (z tego co pamiętam - 12V 30A, kupiony na ebayu od sprzedwacy oferującego osprzęt do oświetlenia LED) przez modelarski sterownik BLDC. Teoretyczna moc max. silnika jest dużo większa od mocy zasilacza (silnik 1.2kW, zaislacz coś 360W) ale to nic nie szkodzi. Silnik - pracujący przy oborotch 24000obr/min ledwie się grzeje - ale wyje jak odkurzacz. Podczas ostatnich testów najnowszego modelu wrzeciona - jednopiórowym frezem 3mm, przy obrotach 24k, ciąłem pełną szerokością frezu na głębokość 0.8mm przy posówie 600mm/min - jak na moje potrzeby całkiem ok :)
Weź jednak pod uwagę że konstrukcja mechaniczna takiego wrzeciona nie jest prosta - zbudowałem już trzy bo przy każdym podejściu ulepszałem błędy popełnione przy budowie poprzedniego. Jeśli myślisz że po prostu "zapniesz" frez na oś silnika i będziesz mógł obrabiać aluminium... cóż... jakoś nie wierzę że to zadziała
Pozdrawiam
Grzesiek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektrowrzeciono”