Śruba trapezowa 12x3 1500mm? Oraz wybór wałków podpartych(?)

Dyskusje na temat przesuwu liniowego stosowanego w maszynach

Autor tematu
Tomek.S
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 11
Rejestracja: 08 lip 2016, 00:34
Lokalizacja: Strzyżów

Śruba trapezowa 12x3 1500mm? Oraz wybór wałków podpartych(?)

#1

Post napisał: Tomek.S » 21 sie 2016, 01:18

Cześć :)

Nastąpiło kilka zmian myślowych i stąd powstały pytania.

Czy na długości 1500mm śruba trapezowa 12x3 będzie niedostatecznie sztywna? Mam na myśli czy nie będzie to powodować większych oporów ruchu itp (?) Ewentualnie jaką zastosować, nie chciałbym wpakować się w koszty.

Drugą częścią pytania jest: Czym powinienem się kierować wybierając wałki podparte (w dwóch rzędach).
Obciążenie maksymalnie około 200N, łożyska rozstawione na około 110mm, zakładana długość jak wyżej, 1500mm. 16tki podparte na całej długości czy mogę "oszczędzić na podporach i zredukować je do krótkich odcinków?

Ja - laik, amator, dopisz swoje określenie - podkreślam to bo być może pytania błahe dla zaznajomionych w temacie - ja lekkiego naprowadzenia potrzebuję :),a zdarzyli się już tacy profesorowie, którzy oprócz poprawy terminologii nie wnieśli żadnej odpowiedzi :)

Pozdrawiam i dziękuję z góry ;)



Tagi:


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: ezbig » 22 sie 2016, 11:18

Tomek.S pisze:Czy na długości 1500mm śruba trapezowa 12x3 będzie niedostatecznie sztywna? Mam na myśli czy nie będzie to powodować większych oporów ruchu itp (?) Ewentualnie jaką zastosować, nie chciałbym wpakować się w koszty.
Nie wiem czy to pytanie retoryczne, bo tak to dziwnie napisałeś. Mogę tylko potwierdzić, będzie niedostatecznie sztywna. Nawet gdyby była hartowana, to przy tej średnicy i długości ugnie się pod własnym ciężarem. Będzie wpadać w wibracje i zacinać przy końcach, chyba że będziesz bardzo wolno kręcił.
Tomek.S pisze:Obciążenie maksymalnie około 200N, łożyska rozstawione na około 110mm, zakładana długość jak wyżej, 1500mm. 16tki podparte na całej długości czy mogę "oszczędzić na podporach i zredukować je do krótkich odcinków?
Możesz, tylko weź pod uwagę, że kupując podpory bez wałków, dochodzi konieczność wiercenia i gwintowania otworów w wałkach. Musisz mieć odpowiedni gwintownik, bo otwór będzie nieprzelotowy i przy 16 dosyć krótki. Trzeba zastosować odpowiednią technologię pracy, bo wałek jest hartowany. Jak nie masz odpowiedniego wiertła, to trzeba zeszlifować kątówką hartowaną warstwę i dopiero wiercić.

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#3

Post napisał: triera » 22 sie 2016, 12:47

gwint 12x3 - długość 1500mm...

pomijając kwestie sztywności, podatności na skręcanie, krytycznej prędkości obrotowej...

- może się okazać, że tę odległość brama będzie pokonywała prawie 5min...
aby nie wyglądała jak linka w dziecięcej zabawie w skakanie (starsi może pamiętają)

lepiej zastosować paski lub listwy zębate

(wtedy mamy do rozważenia inne kwestie:
paski - sprężystość, listwy zębate - luzy międzyzębne)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego”