Oprawa łożyska otwartego z możliwością kasowania luzu.

Dyskusje na temat przesuwu liniowego stosowanego w maszynach

Autor tematu
jacqubes
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 21
Rejestracja: 15 paź 2008, 20:44
Lokalizacja: Lubań

Oprawa łożyska otwartego z możliwością kasowania luzu.

#1

Post napisał: jacqubes » 16 lis 2008, 23:15

Narysowałem wstępnie takie coś:

Obrazek

Czy tego typu rozwiązanie zda swój egzamin, jeśli chodzi o regulację (kasację luzu na łożysku ? ).


Pozdrawiam, Kuba

Tagi:


Frantz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 281
Rejestracja: 14 lis 2007, 21:19
Lokalizacja: Śląsk

#2

Post napisał: Frantz » 17 lis 2008, 00:13

Oczywiście że zda.A gdzie sie podziały otwory na mocowanie.Rozumie że łożyska będa zabezpieczone pierścieniami przed wysunięciem , no i śruba w miejscu docisku powinna mieć jakiś R


Autor tematu
jacqubes
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 21
Rejestracja: 15 paź 2008, 20:44
Lokalizacja: Lubań

#3

Post napisał: jacqubes » 17 lis 2008, 14:29

Otwory na mocowanie oczywiście będą, jak narazie to tak jak napisałem, że narysowałem wstępnie. Zabezpieczenie pierścieniami przed wysunięciem ? Czyli chyba na górze obudowy po jednej śrubie + podkładce, na stronę ? Jakiś R - czy tutaj chodzi o otwór, w miejscu docisku, bo nie rozumiem tego skrótu.

P.S. Kto wie jaką średnicę zewnętrzną mają łożyska otwarte pod wałek 20mm (firma na allegro na 2 aukcjach podała 2 różne wymiary - przy ofercie łożyska z obudową - 35mm, przy ofercie łożyska bez obudowy - 32mm, ehh... )
Pozdrawiam, Kuba


Frantz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 281
Rejestracja: 14 lis 2007, 21:19
Lokalizacja: Śląsk

#4

Post napisał: Frantz » 17 lis 2008, 16:39

Myśle że powinienes zdecydowac sie na konkretny typ łożyska pod wałki które posiadasz i dopiero wtedy wykonać obudowy .Pierścienie zabezpieczajace wchodza w rowki na łożysku .Jezeli chodzi o R to zakończenie śrubki docisku .Na akcesoria CNC masz tablice z wymiarami łożysk. Powodzenia


Autor tematu
jacqubes
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 21
Rejestracja: 15 paź 2008, 20:44
Lokalizacja: Lubań

#5

Post napisał: jacqubes » 17 lis 2008, 18:41

A czy te znane gotowe obudowy razem z łożyskiem, są w jakiś sposób zabezpieczone ? Bo wydaje mi się, że nie. W takim razie prawdopodobnie dam obudowy łożysk takiej długości, abym mógł na zewnątrz nałożyć pierścienie zabezpieczające (czy obudowa powinna być tak dobrana, aby te pierścienie wchodziły zupełnie na wcisk, i przy okazji usztywnić pozycję łożyska, czy mają służyć jako ew. zabezpieczenie, "w razie gdyby coś..", a faktyczną role w utrzymaniu jego pozycji powinno odgrywać dokładne dopasowanie otworu, aby łożysko wchodziło w niego na wcisk ? No i do tego jeszcze śruba, która ma kasować ew. luz ). Widziałem, że @gmaro, poprostu wkręcał śrubę z podkładką w obudowę, żeby zabezpieczyc łożysko przed ew. wyskoczeniem, stąd ten pomysł. A co do wykonywania już elementów, to wiadomo, że niektóre rzeczy będą musiałby być pomierzone jeszcze raz, przed samym wykonaniem. W projekcie mogę założyć nawet 35mm, a jeśli później kupię łożyska, które będą miały 32mm średnicy, to i tak przed zleceniem będę musiał nakreślić te konkretne elementy w 2D.
Pozdrawiam, Kuba

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego”