wycinarka 4 osie + 1 , kilka pytan

Maszyny do wycinania gorącym drutem

Autor tematu
ali
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 146
Rejestracja: 28 wrz 2005, 14:30
Lokalizacja: Poznań

wycinarka 4 osie + 1 , kilka pytan

#1

Post napisał: ali » 11 lis 2008, 13:49

Witam!

Ze wzgledu na to, iz ostatnio wykonuje cala mase rzeczy ze styroduru na frezarkce (co przy malych przedmiotach ma jeszcze sens, ale przy duzych trwa wieki i jak to bylo w filmie Poranek Kojota "cala masa energii psu w du**") zastanawiam sie nad wykonaniem wycinarki termicznej, stad mam kilka pytan.

Maszyna musialaby obowiazkowo miec dwie niezalezne ramki + jedna os obrotowa, ale o niej pozniej. Gabaryty, ramki bylby o wymiarach 1500 x 1000 lub 1500x1500, odleglosc miedzy ramkami bylaby zalezna od aktualnie zastosowanych poprzeczek i maksymalnie takze wynosilaby 1500, ale to na chwile obecna nie ma znaczenia.

Czy jest soft, ktory wygeneruje G kod dla takich 4 osi lub raczej 2x 2 osi ?

Jesli tak to jak to sie robi ?

Mi osobiscie wystarczylaby mozliwosc, gdyby mogl sobie wrzucic dwa rysunki .dxf zaznaczyc sobei na nich punkty w ktorych obie glowice trzymajace drut beda w tym samym momencie.

Np jeden dxf przedstawia kwadrat o boku dlugosci x, drugi to prostokat o bokach dlugisci x i 2x i, w naroznikach ustawiam sobie punkty ABCD (na obu rysunkach). Puszczam maszyne. Glowica wycinajaca prostokat porusza sie caly czas z ta sama predkoscia, natomiast glowica wycinajaca kwadrat na dwoch z jego bokow odpowiadajacych dluzszym bokom prostokata porusza sie z predkoscia dwa razy mniejsza niz na pozostalych ?

Jesli jest taki soft, to gdzie kupic i ile kosztuje ? Wiem, ze sa programy do wycinania skrzydel i chyba mozna za ich pomoca uzyskac taki efekt.

Dodatkowo chcialbym miec mozliwosc obracania samego materialu w osi pionowej, ale to raczej sobie zrobie osobny sterownik, gdzie bede zadawal odpowiednie katy bo to mi w zupelnosci wystarczy.

Kolejne pytanka to kwestia naciagu drutu, ze wzlgedu na to iz obie ramki beda niezalezne, drut (pomijajac rozszerzalnosc cieplna) bedzie sie musial wydluzac i skracac, do naciagu chcialbym wykorzystac silnik krokowy, sprezony z tensometrem i regulatorem, pytanko czy przekombinowywuje sprawe bo sa prostsze rozwiazania, czy tak by to musialo byc ?

Kolejna sprawa, to czy ktos moze budowal tokartke do styroduru/styropianu ?

Interesuje mnie samo wykonanie "ostrza" czy jest to w ogole mozliwe ?

Bardzo dziekuje za wszelkie odpowiedzi.

pozdrawiam serdecznie

[ Dodano: 2009-01-02, 23:23 ]
Kolejny pakiet pytan, bo widze, ze nie bardzo sa gotowce ;) i wszystko trzeba samemu.

1. Maksymalne naciagi drutow:
- istnieje moze tabelka z maksymalnymi silami z jakimi mozna naciagnac rozne rodzaje drutow wykorzystywane przy wycinarkach do styropianiu?
Budowe maszyny zaczne od zbudowania glowicy, ktora sama bedzie dbac o odpowiedni naciag drutu i musialbym wiedziec jak duza sile naciagajaca musze wytworzyc.

2. Jakosc a predkosc czy tnac wolniej i wydzielajac mniej ciepla na drucie, uzyskam taka sama jakosc jak szybciej z wieksza moca ?

3. Jak to jest z drutami ? Bo im cienszy tym lepiej (w sensie linia ciecia jest wezsza), ale czy cos jeszcze ? Bo ciac mam zamiar na szerokosc ponad 2m, czy nie lepiej zastosowac wtedy grubszy drut i moc go duzo mocniej naciagnac ?


pozdrawiam
Jakub Jędrzejczak

Tagi:


macgaw
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 19 maja 2008, 20:33
Lokalizacja: Ropczyce

#2

Post napisał: macgaw » 05 mar 2009, 08:20

JediCut - jest darmowy i obsługuje 4 osie :

www.aeropassion.net/index-en.php

--
Pozdrawiam
Maciej 'macgaw' Gawlik


ANDYXYZ
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 21
Rejestracja: 16 lis 2008, 01:11
Lokalizacja: Piaseczno

#3

Post napisał: ANDYXYZ » 14 mar 2009, 01:16

Witaj kolego napisz do mnie to może uda mi sie Ci pomóc [email protected]

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Styropianu (Styroduru)”