Pierwszy termo ploter

Maszyny do wycinania gorącym drutem

Autor tematu
RossiQ
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 18
Rejestracja: 27 paź 2013, 22:13
Lokalizacja: Bytom

Pierwszy termo ploter

#1

Post napisał: RossiQ » 15 gru 2013, 09:48

Witam.

Na samym początku chcę zaznaczyć, że jestem amatorem w technice CNC i błądzę jak dziecko we mgle :). Cały projekt miał by być półamatorsko :) ( troszkę bogatsza wersja EKO )

Ploter będzie mi potrzebny do wycinania profili skrzydeł i liter. Zadowalające wymiary to 80cm wysokość, 80cm szerokość i 100cm długość. Profile skrzydeł miały być w kształcie delta co za tym idzie potrzebne byłe 4 niezależne osie. Cała konstrukcja chyba będzie wyglądać podobnie do pierwszego projektu kolegi rap3k coś takiego.

Obrazek

Teraz zaczynają się pytania.
Nie do końca wiem jak w jaki sposób całość ramy ma się przesuwać. Niżnej zmodyfikowałem rysunek dokładając napęd. Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Obrazek

Czarne elementy to silniki
czarne kreski to pasek lub pręt gwintowany
czerwone kółka to łożyska trzymające pręt lub koła zębate podtrzymujące pasek.
Niebieskie elementy to wózek w przypadku pręta lub zębatka w przypadku paska.

Które rozwiązanie da większą precyzje, a które będzie tańsza. Pamiętajmy tu o silnikach i ewentualnych przekładniach.
Skoro chciałbym 4 osie to muszą być 4 silniki ??
Co do samego sterownika to prosił bym o dobranie takiego, który będzie wstanie całą maszynę obsłużyć.

Całość zostanie wyposażona w wyłączniki krańcowe tak aby coś nie zaklinowało.

Proszę o wyrozumiałość co do rysunku i całości projektu.



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: pukury » 15 gru 2013, 10:02

witam.
obawiam się że do przesuwu poziomego będą potrzebne 2 silniki na oś.
jeden na górze a drugi na dole.
w końcu wysokość cięcia ma być 800mm .
no i do profili skrzydeł potrzebna większa dokładność jak do liter.
to dość różne zadania.
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


Autor tematu
RossiQ
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 18
Rejestracja: 27 paź 2013, 22:13
Lokalizacja: Bytom

#3

Post napisał: RossiQ » 15 gru 2013, 11:12

2 silniki są spowodowane konstrukcją całej maszyny czy wysokością ??


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#4

Post napisał: pukury » 15 gru 2013, 11:53

witam.
chodzi o to że - jak będziesz napędzał oś pionową tylko na dole to może się blokować .dolna część się przesunie a górna zablokuje.
na tzw. " zdrowy rozum " najlepiej by było zrobić jeden ploter do liter - a drugi do skrzydeł .
litery są płaskie a wysokie a skrzydło odwrotnie .
geometria jest nieubłagana .
żeby połączyć w jednym maszynce i to i tamto to wyjdzie ponura kobyła .
taką mam koncepcję.
no i pod jakim programem masz zamiar ciąć skrzydła ?
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


ter_haar
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 42
Rejestracja: 09 mar 2009, 14:31
Lokalizacja: poznań

#5

Post napisał: ter_haar » 18 gru 2013, 18:54

W czym chcesz wycinać? Styropian, epp, coś innego?
Ze skrzydłami delta problem jest taki, że z jednej strony drut idzie szybko, a z drugiej wolno. I nijak nie idzie dobrać temperatury drutu. Jedna strona skrzydła jest nadtopiona (bo drut tnący idzie za wolno) a druga postrzępiona i pofalowana (bo drut idzie za szybko).

Ja poległem na skrzydłach delta ciętych w styropianie.

W epp powinno byc lepiej, bo jest bardziej tolerancyjne na nadtapianie, ale tez sie nie spodziewaj cudów.

No chyba ze Ci nie zalezy na gladkim i ladnym rdzeniu, bo i tak bedziesz szlifowal i oklejal balsa np. Ale wtedy pewnie rownie dobre rezultaty bedziesz mial jezeli z kartonu wytniesz szablony i rdzen wytniesz recznie.


hornet20
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 116
Rejestracja: 21 kwie 2007, 19:18
Lokalizacja: Krakow

#6

Post napisał: hornet20 » 04 sty 2014, 12:58

RossiQ, do skrzydel odpusc ta sztywna konstrukcje... do takich zabaw potrezbujesz tzw dwie kolumny XY i po klopocie. Poszukaj zdjec i opisow w google (foam cnc, DIY etc.) To nie frezarka, tam nie masz sil na osiach. Drut nigdy nie dotyka styropianu.
Oczywiscie zdajesz sobie sprawe, ze tnac litery kozystasz z dwoch osi (czyli obie poziome osie oraz obie pionowe sterowane sa dokladnie tak samo), tnac skrzydla praktycznie zawsze potrzeba 4osi. Niezalezne sterowanie lewej i prawej kolumny pozwala np na ciecie latajacego skrzydla przy ktorym polegl kolega ter_haar,

Te wymiary tez takie troche z palca... pole robocze dostosuj do rozmiarow cietego materialu. Czyli np X-1000, Y-500, rozpietosc drutu 1000. Wtedy wycinasz z plyty styropianowej budowlanej w kazdej konfiguracji, a i kolumna wysokosci 500mm bez problemu da rade przy prowadzeniu jedenie na dole.
Jesli startujesz np pod katem XPS, wtedy warto zbudowac XY obejmujace plyte 1250x600, natomiast rozpietosc dutu zostawilbym 1000 (najwiekszy z moich ploterow ma takie pole), poniewaz sporadycznie jedynie zdaza sie ciac plyte XPS wzdluz - nie stanowi problemu podzielenie skrzydla na czesci.

powodzenia!


ter_haar
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 42
Rejestracja: 09 mar 2009, 14:31
Lokalizacja: poznań

#7

Post napisał: ter_haar » 04 sty 2014, 22:13

Oczywiscie zdajesz sobie sprawe, ze tnac litery kozystasz z dwoch osi (czyli obie poziome osie oraz obie pionowe sterowane sa dokladnie tak samo), tnac skrzydla praktycznie zawsze potrzeba 4osi. Niezalezne sterowanie lewej i prawej kolumny pozwala np na ciecie latajacego skrzydla przy ktorym polegl kolega ter_haar
To że do Ciecia skrzydeł trzeba 4 niezależne osie i gcod 4 osiowy to kolega który zadał pytanie mam nadzieje wie. Ale nie o tym. Cięcie latającego skrzydła (np takie zagi) to pikus - tam końcówka płata jest może o półtora raza krótsza od środka. Takie coś to bez problemu prawie każda maszyna wytnie. Ja budowałem swoją maszynę, bo chciałem wycinać delty. Czyli środek skrzydła ma cięciwe 50 cm, a końcówka 5 cm. Rozwiązałem problemy z naciągiem drutu (przy cieciu takiej delty drut uklada sie prawie po skosie maszyny, wiec musi byc zapas by go nie zerwac), ale poleglem na roznej predkosci ciecia po lewej i po prawej. No ale bardzo chetnie bym zobaczyl ze komus sie to udalo rozwiazac :)


Marek Grodzki
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 25
Rejestracja: 11 lis 2008, 11:28
Lokalizacja: Łódź

#8

Post napisał: Marek Grodzki » 05 sty 2014, 11:40

Ja poległem wcześniej bo na skrzydłach trapezowych z tym.że w tym przypadku wiele zależy od styropianu i nie potrafię uchwycić zależności gdyż ten sam styropian kupowany w tym samym miejscu potrafił zachowywać się diametralnie odmiennie.
Mój wniosek jest taki najlepiej jest ciąć skrzydła o dużej zbieżności za pomocą ramki przy dobrych szablonach.
Chyba,że ktoś z Kolegów ma rozwiązanie i zechce się nim podzielić.


hornet20
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 116
Rejestracja: 21 kwie 2007, 19:18
Lokalizacja: Krakow

#9

Post napisał: hornet20 » 06 sty 2014, 13:27

ter_haar, wprawdzie to chyba nie o tym temat.. .ale jak najbardziej masz racje. Redukcja cieciwy skrzydla jest duzym problemem. Ja sobie przygotowalem kiedys tabele wspolczynnikow - przy jakiej rozpietosci jak duza redukcja cieciwy daje jeszcze zadowalajace efekty. Srednio przy ropzieotsci 0,5m skrocenie cieciwy na koncowce o 60% wychodzi jaknajbardziej zajefajnie.

Ciecie delty obszedlem kiedys na dwa sposoby (ale nie ma sensu robic tego pod jedna sztuke) - wystarczylo skrzydlo podzielic na segmenty, wtedy nie ma efektu wypalania na koncowce, skoro wycinasz skrzydlo o rospietosci np 12cm i redukcji cieciwy z 50cm do 40cm :)
Z powodzeniem wycinam np ster kierunku w modelu edge

Obrazek
Nie pamietam dokladnie wymiarow, tak mniej wiecej cieciwy 125mm/40mm rozp 130mm
i to da rady zrobic bez problemu.
Drugi sposob znacznie latwiejszy do wyciecia ale trudniejszy do opracowania... przygotowanie tak plikow, aby cieciwy mniej sie roznily i wtedy na koncowce drut jedzie poza materialem w momencie gdy centroplat jeszcze tnie. Oczywiscie pojawia sie problem z odwzorowaniem profilu, ale ogolnie bryle dostaje calkiem fajna :)
Ten drugi opisany przeze mnie sposob wykozystalem np przy cieciu nasady plata w modelu funtana, gdzie zbierznosc tej czesci plata nie pozwolila na wyciecie go tradycyjnie. Wtedy sciezka od strony kadluba mial ksztalt "lezki" a po stronie skrzydla kasztalt "rybki" :)

Co da sie narysowac - da sie tez wyciac :P

[ Dodano: 2014-01-06, 13:37 ]
Marek Grodzki, Sprecyzuj, jaki trapez (wymiary), jaki material, jaki drut i jaka szybkosc ciecia, jaki program sterujacy :)
No i napisz ile m3 styroianu juz zepsules :P


Marek Grodzki
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 25
Rejestracja: 11 lis 2008, 11:28
Lokalizacja: Łódź

#10

Post napisał: Marek Grodzki » 07 sty 2014, 16:00

W pewnym przybliżeniu mogę podać wymiary jako l = 700 r 450 t 200 wysokość profilu zmniejszała się o ok 50%
Przy takich mniej więcej proporcjach poległem dołożyłem do t i wyszło w miarę przyzwoicie
Co do drutu to próbowaliśmy wielu ( piszę w liczbie mnogiej gdyż z kolegą mamy dwie maszynki i każdy z nas działa oddzielnie )i z tego co nam wyszło to najlepiej wychodzi na 0,1-0,2mm z tym,że bardzo dobry efekt kolega miał na 0,05 ale ten drut wymaga szczególnej uwagi z powodu tego,że jest łatwy do zerwania.
Co do oprogramowania to stosujemy Jedicut i GFMC .Parametrów cięcia to nie podam gdyż nie pamiętam ale za kazdym razem wykonujemy próby dla danego styropianu lub styroduru . Moja zasada jest taka aby ciąć możliwie szybko oczywiście tak aby nie ciąć drutem tylko falą cieplną
Co do ilości przerobionego syropianu też nie powiem ale nie są to ilości które by powalały a bierze się to z tego ,że jako dzieci wyrastaliśmy w okresie gospodarki niedoborów więc od dziecka nauczeni jesteśmy oszczędności materiałów co jak się na to patrzy z boku wygląda czasami trochę śmiesznie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Styropianu (Styroduru)”