3D Rzeźby do 40cm wys.

Maszyny do wycinania gorącym drutem

Autor tematu
krejzi
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 12 sie 2014, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

3D Rzeźby do 40cm wys.

#1

Post napisał: krejzi » 12 sie 2014, 12:50

Witam,

Jestem rzeźbiarzem, tworzę również cyfrowo w programie do rzeźbienia (Zbrush). Chciałbym się Was poradzić do kogo mogę się zgłosić w celu frezowania rzeźb do 40cm wysokości w styropianie. Jestem kompletnie zielony w temacie frezarek, także nawet nie wiem jak mam szukać żeby znaleźć co mnie interesuje.

Opis:

Ogólnie to jestem studentem rzeźby ASP. Dostaliśmy zadanie zrobienia 3 prac do 40cm wysokości w styropianie. Dodatkowo podano nam jeśli model składał by się z kilku części to jest możliwość klejenia go klejem polimerowym albo na gorąco do styropianu. Nie może być żadnych kołków z innych materiałów, ponieważ styropian będzie później odlewany / wypalany w metalu. Wpadłem na taki pomysł, że zamiast rzeźbić to w styropianie ręcznie od podstaw, zrobię model komputerowy, potem zapiszę go w formacie np. .stl i wyślę komuś do frezowania kto jest w stanie to zrobić, na koniec dodam ewentualne poprawki lub/i wygładzę papierem ściernym i gotowe. Nie wiem czy w ogóle ktoś już coś takiego robił w Polsce. To znaczy model 3D -> frez w styropianie -> odlew w metalu. Być może jeśli się to uda będzie to pionierski projekt. Problem tylko w tym, że nie znam się na frezarkach, nie mam też kontaktów do ludzi, którzy mają dostęp do takiego sprzętu i sobie z tym poradzą. Jedynie to kolega polecił mi to forum, że może tutaj ktoś mi pomoże.

Tak dla przykładu dołączam filmik, na którym na początku jest pokazany właśnie program w którym modeluję cyfrowo, następnie mamy etap frezowania, tyle, że ja nie potrzebuję aż tak wielkiej realizacji.



Nie wiem też w jakim kierunku szukać, czy zwykłych frezarek czy 5-cio osiowych czy czegoś innego - nie mam pojęcia co byłoby do tego najlepsze.

Dodatkowo znalazłem jeszcze taką stronkę:

http://www.manufaktura-styropianu.pl/index.php?idm=42

napisałem do nich maila, zobaczymy czy odpowiedzą.

Liczę na Waszą pomoc.

Pozdrawiam




dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#2

Post napisał: dance1 » 12 sie 2014, 16:19

oczywiście najlepiej na maszynie 5 osiowej, może kolega z forum pomoże http://www.soltysdesign.pl/
bywa że ludzie rzeźby tego typu wycinają na styroploterach (projekt pocięty na warstwy) kleją, obrabiają.
Tematów kilka znajdziesz.
I don't like principles, I prefer prejudices


hornet20
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 116
Rejestracja: 21 kwie 2007, 19:18
Lokalizacja: Krakow

#3

Post napisał: hornet20 » 14 sie 2014, 12:20

Sprawa prosta jak banan :)
Wszytsko zalezy od skomplikowania projektu:
1) prosty model, ciecie na plastry i reczne skladanie i doszlifowanie
2) trudniejszy model - dzielenie na czesci i frezowanie na 3 osiowej maszynie
3) bardzo trudny model - 5 osiowa maszyna

oczywiscie na pieciaosiowce mozesz wyciac nawet bardzo prosty model :P
ad.1 i ad.2 - moge pomoc, ale musialbys podeslac model.

Jesli to maly model, proponuje go wykonac ze styroduru. Material drozszy ale dostajesz ladniejsza powierzchnie po odlaniu. Pogadaj z odlewnikami czy maja doswiadczenie w laniu na styrodur.
Jesli chodzi o laczenie to bez problemu mozesz miec kolki styrodurowe, jaksolczy ogon itp, bez kropli kleju :)

Awatar użytkownika

corano
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 324
Rejestracja: 30 paź 2007, 20:40
Lokalizacja: https://t.me/pump_upp
Kontakt:

#4

Post napisał: corano » 19 lip 2015, 20:50

No to się podłącze jako ze praktykowałem kilka metod ..
Generalnie kolego dobrze kombinujesz tymczasem ja robię to tak..

Projekt Christ The King – replika pomnika Chrystusa Króla dla BB7

Obrazek
Projekt .. warstwy co 10cm

Obrazek
Projekt poprawiony , przekroje co 20cm

Obrazek


Obrazek


Obrazek

Jak na budowie.. klocki


Obrazek


Obrazek
SFINX ;)

Obrazek
Figura podczas oddzielania tego co niepotrzebne a potrzebne;)


Głowa została wykonana z twardego styropianu.. sklejona i obrobiona na końcu ręcznie.
W przypadku dużej skali ma to swoje plusy np. znacznie przyspiesza czas i oszczędza sporo materiału..



Galeria pikasa


Pozdrawiam z Gdańska

Corano

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Styropianu (Styroduru)”