Projekt frezarki o polu 500x500 mm, modelarskiej.

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
FlashEF
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 13
Posty: 189
Rejestracja: 17 wrz 2008, 15:18
Lokalizacja: Sopot

Projekt frezarki o polu 500x500 mm, modelarskiej.

#1

Post napisał: FlashEF » 06 sty 2010, 21:47

Witam, projektowana w tej chwili maszyna będzie moją drugą frezarką cnc. Aktualnie posiadam urządzenie zbudowane parę lat temu przez Easy-ego 2002. Maszyna po zainstalowaniu minifrezarki Proxxona i zastosowaniu profesjonalnych frezów sprawuje się rewelacyjnie. Wykonała wszystkie części do tego robota:







(Robot klasy minisumo, budowany na zawody).

Precyzja jak widać jest dobra, ale są dwa problemy. Po pierwsze przy obróbce aluminium muszę nakładać chłodziwo z pędzla w okolice frezu, czasem przez godzinę. Po drugie - małe pole robocze i niezbyt duża rozdzielczość mechaniczna, którą widać przy frezach rzędu 0,6-0,8mm jakich używam.

Odremontowałem niedawno elektronikę i zrobiłem jej osobną skrzynkę z pełnym ekranowaniem, chciałbym teraz zbudować lepszą frezarkę. Chodziłoby o zwiększenie pola roboczego do około 500x500mm, umożliwienie obiegu cieczy chłodzącej i zachowanie aktualnej precyzji, oraz przejście z pasków na śruby napędowe, co zwiększyłoby rozdzielczość mechaniczną.

Zdecydowałem się na konstrukcję bramową, opartą o śruby trapezowe i wałki z łożyskami liniowymi. Na razie rysunki koncepcyjne na szybko:

Czerwony - wałki. Żółty - śruba napędowa. Niebieski - silnik krokowy. Fiolet - wózki. Zielony - bloki łożyskujące itp. Czarny - rama (stal lub aluminium w zależności od miejsca).

Podstawa maszyny:
Obrazek

Osłona z plexiglassu, otwierana z przodu. Ma umożliwić obieg chłodziwa i chronić wszystko przed zalaniem:
Obrazek

Brama:
Obrazek

Całość z wrzecionem(brązowy):
Obrazek

Ze wstępnych obliczeń już wyszło, że wałki w podstawie albo muszą być bardzo grube, albo podparte. Ciężko mi ocenić masę bramy, nie umiem też za bardzo liczyć obciążeń dynamicznych. Przyjąłem więc, że wałki o długości 60 cm będą solidarnie obciążone po środku 30 kg. Szerokość bramy będzie wynosiła około 70cm, a ponieważ będzie z profili stalowych to kilogramy mogą się szybko zebrać. Przy takich założeniach 4 wałki 12mm podparte na końcach ugną się aż o 4,3mm. Dopiero 4x20 daje 0,3mm co jest i tak za dużo. Proszę kolegów o wyprowadzenie mnie z błędu, jeśli się mylę, bo nie mam tu zbytniego doświadczenia. Wstępnie zakładam że wykorzystam na dole wałki 16 mm gęsto podparte.

Wrzecionem będzie Kress 800W. To zabawne, że produkują do nich tulejki pasujące do frezów używanej przeze mnie wielkości.

Proszę o krytykę i wskazanie mi możliwych problemów.



Tagi:


piwkot
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 188
Rejestracja: 02 lut 2008, 21:44
Lokalizacja: Kielce

#2

Post napisał: piwkot » 06 sty 2010, 21:57

Nie sprawdzałem obliczeń, ale pewnie tak będzie , wałki się ugną. Zrezygnuj z czterech walków i daj po prostu, dwa podparte fi20, taniej wyjdzie. Kup po prostu jeden wałek podparty 50 cm, odkręć podporę, potnij ja i będziesz miał na podparcie wałków na środku. To zapewni odpowiednia sztywność.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#3

Post napisał: bartuss1 » 07 sty 2010, 08:51

równie dobrze mogą byc podparte fi16, a bramka żeby nie wyglądała jak krzesło, tylko spełniała swoją role to powinna mieć belke nośną bardziej pionową z rozstawem osi prowadnic conajmniej 150mm, przy takim małym polu roboczym taniej wychodzi ruchomy stolik no i jest sztywniejsze, gdzieś mam fotki takiej własnie, zara zerkne
tu
http://soltysdesign.xip.pl/forum/viewtopic.php?f=9&t=25
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
FlashEF
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 13
Posty: 189
Rejestracja: 17 wrz 2008, 15:18
Lokalizacja: Sopot

#4

Post napisał: FlashEF » 07 sty 2010, 18:02

Myślałem nad tym, żeby dać ruchomy stół pod sztywną bramą. Utrudni to jednak obudowanie wszystkiego plexi i znacząco powiększy rozmiar maszyny. Przestanie mi się mieścić na stole roboczym.

Co do wyglądu bramy - z pewnością będę sprawdzał jaki rozstaw podparcia zapewni mi sztywność. Szkic powyżej niema nic wspólnego z realną konstrukcją, poza jej ogólnym zarysem.

Dzięki za zdjęcia i porady.

Ciekaw jestem jakie prędkości przesuwu da się uzyskać na śrubach. Czy myślicie że warto by było zredukować obroty z silnika przed przełożeniem na wałek? Silniki będą miały w granicach 1,5-2Nm.

Chyba zastosuję się do porady piwkota i dam podparte wałki. Sprawdzę czy są dostępne 16-tki z podpórką, bo jest to standard od 20 z tego co widzę.


piwkot
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 188
Rejestracja: 02 lut 2008, 21:44
Lokalizacja: Kielce

#5

Post napisał: piwkot » 07 sty 2010, 18:07

Są fi 16 , kupowałem niedawno. A dlaczego chcesz redukować obroty silnika?? :roll:


Autor tematu
FlashEF
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 13
Posty: 189
Rejestracja: 17 wrz 2008, 15:18
Lokalizacja: Sopot

#6

Post napisał: FlashEF » 07 sty 2010, 18:13

Tak zostało to zrobione w konstrukcji którą pokazał bartuss1. Zastosowano tam przekładnię 3:1, przy identycznym polu roboczym i zastosowaniu jak moja. Zastanawiam się po prostu w jakim celu.

Właśnie, czy profesjonalne sprzęgło takie jak na http://www.akcesoria.cnc.info.pl/przeglad_sprzegla.htm i tym podobne to jedyny rozsądny sposób na przeniesienie obrotów na śrubę napędową, czy istnieją też inne, amatorskie i nie kosztujące 100 zł/oś?


banditosp
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 44
Rejestracja: 10 paź 2009, 10:34
Lokalizacja: Radziejowice

#7

Post napisał: banditosp » 07 sty 2010, 18:30

A ja mam pytanie do kolegi nie związane z tematem .
Gdzie kolega kupił płyty z karbonu z których wyciął widoczne elementy na zdjęciach jeśli można wiedzieć ?

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#8

Post napisał: bartuss1 » 07 sty 2010, 18:31

no w tej konstrukcji to zostało tak zrobione tylko dlatego ze była do obróbki srebra a silniki był slabiutkie, elektronika alfa 3g, co do sprzegieł klowych - rotexy i im podobne, lepiej ich unikac, lepsze paski, drożej ale pewniej
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
FlashEF
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 13
Posty: 189
Rejestracja: 17 wrz 2008, 15:18
Lokalizacja: Sopot

#9

Post napisał: FlashEF » 07 sty 2010, 18:53

@banditosp - płyty zalaminowałem sam, to w pełni domowy wyrób. Cena gotowych dochodzi do 1500 zł/m2 więc niema o czym mówić. Jak coś to mogę wyjaśnić co i jak na PW. Sposób nie jest trudny, koszty umiarkowane (tkanina carbonowa i żywica).

Co do sprzęgieł i pasków, to z tego co widzę 2 koła zębate i pasek to maks. 50 zł, więc są tańsze od sprzęgła. Cóź, jako że takie przełożenie działa jak bezpiecznik w razie uderzenia wózka o koniec toru (pasek się ślizga) chętnie je zastosuję.

Tak przy okazji, co jest nie tak z alfą 3G? Właśnie taką płytkę posiadam w swoim sterowniku. U mnie sprawuje się przyzwoicie.


piwkot
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 188
Rejestracja: 02 lut 2008, 21:44
Lokalizacja: Kielce

#10

Post napisał: piwkot » 07 sty 2010, 18:53

FlashEF pisze: Właśnie, czy profesjonalne sprzęgło takie jak na http://www.akcesoria.cnc.info.pl/przeglad_sprzegla.htm i tym podobne to jedyny rozsądny sposób na przeniesienie obrotów na śrubę napędową, czy istnieją też inne, amatorskie i nie kosztujące 100 zł/oś?
Wielu w amatorskich konstrukcjach stosuje sprzęgła kłowe, i nie narzekai nie za 100 na oś a za ok. 50 zł. Inny ale bardzo bardzo amatorski sposób to wężyk :P

[ Dodano: 2010-01-07, 18:55 ]
FlashEF pisze:....(pasek się ślizga) chętnie je zastosuję.
.

pasek jest zębaty więc nie ma prawa się ślizgać :P

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”