Pomysl na 5 osi i jak sie ma do tego CAM?

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
uniwersał
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 110
Rejestracja: 10 paź 2011, 18:33
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Pomysl na 5 osi i jak sie ma do tego CAM?

#1

Post napisał: uniwersał » 27 lis 2013, 00:04

Witam

Jestem posiadaczem typowej bramowki 3 osiowki z mokrym chinczykiem, pole robocze ok 600x600x400mm, chcialbym wcisnac tam dodatkowe 2 osie obrotowe i mam taki pomysl jak na rysunku. Wrzeciono zrobie skretne na boki i stol obrotowy. Pole robocze wychodzi troche okrojone ale jednak zblizone do wczesniejszego przy 3 osiach i to jest wielki plus tego rozwiazania. Inny pomysl to zamontowanie na istniejacy stol takiej "kolyski" w ksztalcie C ze stolem obrotowym na srodku, jednak strace przynajmniej polowe pola roboczego w pionie na taka konstrukcje. Chce zapytac jak jest z CAMami przy 5 osiach, czy tam sie wprowadza punkty obrotu i geometrie dowolnie wymyslonej maszyny, czy bezpieczniej trzymac sie typowych rozwiazan piecioosiowych? Z gory dzieki za pomoc;)

Pozdro
Krzysiek
Załączniki
5 axis idea.JPG



Tagi:


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#2

Post napisał: Dudi1203 » 27 lis 2013, 00:35

Przy tak duzym stole obrotowym nie dojdziesz "leżącym" wrzecionem pod kątem prostym do większosci detali. Proporcje musza byc zachowane
Ja jestem calym sercem za układem typu "betoniarka", wg mnie ma wiele lepszą funkcjonalność.
A na koniec - narysowac prostopadłościany i walce to proscizna, zacznij lepiej mysleć od tego z czego to zrobic. Zmieścić przekładnie, łożyskowanie itp w małych gabarytach to jest wyzwanie, uwierz mi, ostatnio projekt na czasie dla mnie. Chociaż na efekty będzie trzeba poczekać jeszcze pare miesięcy


Autor tematu
uniwersał
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 110
Rejestracja: 10 paź 2011, 18:33
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

#3

Post napisał: uniwersał » 27 lis 2013, 01:17

Dziekuje Kolego za zainteresowanie tematem i uwagi, jednak najbardziej zalezy mi na uzyskaniu odpowiedzi na zadane pytanie;) Rysunek jest prosty, wykonany w cale 3 minuty, jednak spelnia swoje zadanie poniewaz dobrze ilustruje uklad o ktory mi chodzi.

Akurat szykuje sie tez taka robota, ze obrabiany material bedzie o srednicy odpowiedniej pod taki stol obrotowy (200-300mm), a jesli przyjdzie potrzeba obrobki jakiejs pierdoly to zawsze mozna dac dystans np 100-200mm pod imadlo. Wstepnie jest przewidziane miejsce na odpowiednie ulozyskowanie i napedy, najprawdopodobniej opcja ekonomiczna i do wykonania we wlasnym zakresie - przekladnie slimakowe. Planuje zrobic tez blokade skretnego wrzeciona na zacisk na obwodzie dla poprawienia sztywnosci jezeli bede wykorzystywal przy danej robocie np tylko 3 osie.

"betoniarka" co za trafne okreslenie, dokladnie o to mi chodzilo;) Niestety wole tego uniknac z w/w powodu.

BTW jaki kat od dolu (tzn powyzej wspomnianego kata prostego do detalu) jest dobrym wynikiem dla 5 osiowki?


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#4

Post napisał: Zbych07 » 27 lis 2013, 07:51

Ciekawy wątek - moje marzenie :grin:

Mam dwie ulubione betoniarki.
Pierwsza :

Obrazek [youtube][/youtube]

Swoją drogą takie "wycofane" mocowanie wrzeciona może być chyba dobrym pomysłem na powiększenie małego pola pracy.


Jak widać można TO sterować z Linuxa ( tylko jak to ustawić :sad: ) :

Obrazek [youtube][/youtube]


Druga ulubiona to:

Obrazek


----> Filmy

Tyle, że ten system mocowania wrzeciona nie mieści się chyba w określeniu betoniarka :???:,
ale jak widać daje spore możliwości.


DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#5

Post napisał: DOHC » 27 lis 2013, 07:56

Jaka jest podaż takich przekładni ślimakowych ? Czy masz zamiar wyfrezować taką sam ? Jakie realnie są koszty takiej przekładni bezluzowej ?

Pozdrawiam


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 16223
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#6

Post napisał: kamar » 27 lis 2013, 08:23

Zbych07 pisze:Tyle, że ten system mocowania wrzeciona nie mieści się chyba w określeniu betoniarka :???:,
Sorry , ale żadna nie mieści się w tym określeniu :) Betoniarka to typ stołu a nie mocowanie wrzeciona :)
[youtube]][/youtube]


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#7

Post napisał: Zbych07 » 27 lis 2013, 08:46

kamar pisze:
Zbych07 pisze:Tyle, że ten system mocowania wrzeciona nie mieści się chyba w określeniu betoniarka :???:,
Sorry , ale żadna nie mieści się w tym określeniu :) Betoniarka to typ stołu a nie mocowanie wrzeciona :)
:oops: Upss :oops: , natywnie blondynką nie jestem ale :oops: .... jak widać dzięki Forumowiczom ciągle się czegoś uczę . :grin:

A skoro już tu Kamarku zajrzałeś, to może podpowiesz jak zawiesić 5 osi na Linuxie ?


Autor tematu
uniwersał
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 110
Rejestracja: 10 paź 2011, 18:33
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

#8

Post napisał: uniwersał » 27 lis 2013, 09:00

Ciesze sie ze jest zainteresowanie tematem;) Sterowanie to mysle ze Mach da rade, slyszalem ze podobno obsluguje do 6 osi tylko trzeba miec layout do tego. Bardziej zastanawiam sie czy CAM uda sie ustawic pod taka maszyne, wychodzi na to ze tak, bo chyba nikt nie pisal z palca programow na maszyny z filmikow, wiec prawdopodobnie pojde w tym kierunku.

Przekladnie wykonam sam, jest obwiedniowka na hali, tylko nie wiem jak z max srednica slimacznicy (podjerzewam ze okolo 200mm wejdzie co moze byc troche malo pod stol) i pewnie jak zwykle ktos zajumal frez slimakowy o pozadanym module:/


hecza
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 403
Rejestracja: 06 mar 2012, 13:25
Lokalizacja: Częstochowa

#9

Post napisał: hecza » 27 lis 2013, 09:10

Zbych07 pisze:... jak zawiesić 5 osi na Linuxie ?
Z zawieszeniem 5 osi na LinuxCNC nie ma żadnego problemu, lepiej Kolego ucz się jak uzyskać zgrabny kod, by maszyna była efektywnie wykorzystana. :smile:
Przekladnie wykonam sam, jest obwiedniowka na hali, tylko nie wiem jak z max srednica slimacznicy (podjerzewam ze okolo 200mm wejdzie co moze byc troche malo pod stol)
Jeśli się Kolega zdecyduje to mam obwiedniówkę na której można wykonać ślimacznicę o średnicy do 1200 mm.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 27 lis 2013, 09:24 przez hecza, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#10

Post napisał: bartuss1 » 27 lis 2013, 09:12

może jakąs terminologie wam zasunąc ?
HH - head head - 2 osiowa głowica
HT - head table - przechylne wrzeciono i obrotowy stół
TT - table table - 2 osiowa "betoniarka"

do macha wystarczy ci ekran.
przekładnie wykonaj najlepiej o zebach łukowych albo od biedy skosnych, na prostych to nie będzie hulać z uwagi na luz miedzyzebny, chyba ze wymyslisz jakis sposób kasacji luzu - para kół ze sprezynkami czy cos
zaleznie od napędów - moment wyjsciowy conajmniej 150Nm
reszte "podejrzeń" lepiej policzyc, niż wywalić kasę na naukę
tu moje przykłady HT

http://www.soltysdesign.pl/projekt/50/f ... a_ht_5000/

http://www.soltysdesign.pl/projekt/53/f ... _5000___2/
ta druga dostała sterowanie fanum, bo jakis cyrk z krokowcami wyszedł i ethernetem który "nie dal rady" ( w dziale giełda chyba wisi jeszcze kompletna szafa z kompletem 5 korkowców 23Nm)
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”